Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pokřivená tvář ODS a její směrování do historie. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.03.2019
Pokřivená tvář ODS a její směrování do historie. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Václav Klaus mladší

Václav Klaus mladší přirovnal naši vyjednávací polohu vůči Evropské unii k židovským výborům za druhé světové války, které dostávaly befelem počet svých pobratimů, kteří se mají další den dostavit na nástupiště k transportu. A židovské výbory jen třídily a odsouvaly své blízké na pozdější datum transportu. Naše vyjednávací pozice vůči EU je křišťálově čistá, zní poučení z Klausova extempore – stali jsme se jen hlasovacím automatem na přijímání unijních směrnic, kde veškerý odpor je marný, protože jinak budeme sankcionováni (mohu-li parafrázovat rasu Borgů ze Star treku).

A v tu chvíli, kdy pronesl Václav Klaus mladší svou poznámku, zvýšily továrny na blicí pytlíky svou produkci na dvojnásobek. Velmi vizionářsky, řekl bych. Protože milovníci unijních směrnic se mohli vzteky pominout. Mluvili o velmi nevhodné existenci samotného VK mladšího, jeho názorů a nakonec i o jeho setrvání v kolébce české pravice, v ODS. A v ten moment se začalo s objednávkami na blicí pytlíky z druhé názorové skupiny, která s VK mladším souhlasila. Protože ODS se rozhodla k razantnímu kroku – vyloučit VK mladšího ze svých řad.

Hrdinný krok kupředu

Z náznaků můžeme odpozorovat, že slavné druhé místo ve volbách roku 2017 vyhrál pro ODS VK mladší. A to už jen preferenčními hlasy, které získal. VK mladšího zakroužkovalo 22 635 voličů. Petra Fialu, předsedu ODS, zakroužkovalo „jen“ 13 035 voličů ODS. Klaus tak získal téměř o polovinu hlasů víc, než předseda strany. Což není zrovna dvakrát obvyklé. U ANO v preferenčních hlasech vyhrál na plné čáře Babiš, u Pirátů Bartoš, u komunistů Filip, u SPD pak Okamura. Jen u nejednoznačné ČSSD a KDU-ČSL se předsedové nedostali ani do výběru těch stranicky nejlepších (což se není ani co divit, protože jejich politika ztrácí setrvale na přitažlivosti).

Z toho plyne, že ODS se prostě postavila na nohy, protože se do ní zapojil VK mladší a lidé na jeho názory slyšeli. Pro ODS to byl jasný vzkaz – lidé potřebují a volají po rozumně euroskeptické a skutečně pravicové straně. Fiala měl právě to brát v potaz a například politickou mumii Miroslavu Němcovou odstavit na vedlejší kolej a do vedení přivést právě VK mladšího. Splnil by tak zcela očividné přání voličů ODS. Ale Petr Fiala udělal opak. Začal se VK mladšího stranit, jeho vliv umenšoval. Až ho nakonec vykopl. A tím, nejspíš nevědomky, vykopl ODS z možné cesty na výsluní politického úspěchu.

Ale pozor na Klause

VK mladší je syn svého otce, tedy sice marketingově (názorově) zajímavý tvor, ale ve své podstatě obdobný kšeftař jako tatíček, který vytvořil onu spoušť, která po revoluci přišla (včetně všech kmotrů, kteří s tou vlnou přišli). A když se koukneme jen na předchozí zaměstnání VK mladšího, tedy ředitelování jeho elitářského gymnázia, stačí se podívat na tok peněz. Jedním z hlavních sponzorů školy byl Martin Roman, který se udělal na ČEZu a své miliony přeléval v míře větší než štědré do byznysu se vzděláním VK mladšího. Syn VK staršího, Jan Klaus, si také pěkně ohřál polívčičku u ČEZu, kde vyzobával výnosná vedoucí místečka. Samozřejmě to může být jen náhoda. Ale také nemusí. VK mladší může mít přes tatínka moc pěkné a vlivné konexe. Kdyby se ovšem VK mladší odhodlal k založení své truc pravicové strany, může nastat také renesance určitých kmotrů. Takže nějaké nadšení z toho, že ODS bude tratit a Klaus tím získá? No, nic pkěného z toho vzejít vlastně nemůže.

Proč?

Na politické scéně chybí zdravá pravicová strana, která by v rozumné míře pochybovala o cestě unijního fanatismu. Při předchozích volbách do parlamentu se tak jevila ODS se svým VK mladším a několika málo dalšími. Ale po volbách a při pohledu na kandidátku do Evropského parlamentu, na které se na nejvyšších místech kroutí kovaný eurohujer Ondřej Krutílek a skutečná lahůdka eurounijního fanatismu Eva Decroix? ODS se těmito kroky dává na neslavnou cestu TOP 09, která se dostala do politiky jen proto, že se prodávala jako čistě pravicová strana, ale vývojem se zařadila do levicového obludária milovníků nekonečného zástupu směrnic z Bruselu. ODS směřuje do stejných míst jako TOP 09. A lidé, kteří stále ještě zatvrzele chodí k volbám volit pravici a trochu rozumu, mají utrum. Zbývá jim volit jen Okamurovu obskurní SPD. A to radši k těm volbám nejít vůbec, řekl bych, protože u Okamury toho rozumu prostě moc není.

Koho volit při nadcházejících EU volbách?

Těžká otázka, řekl bych. Volit místní stavební firmu bude asi nejrozumnější. Nechat si vybudovat kolem vlastního pozemku hradby a zahájit hladovku za osamostatnění od toho zlořádu, který se děje okolo. Žádná politická strana totiž nerazí zásadní heslo pro svobodu jedince a společnosti – žij a nech žít. Vlastně všechny nabízejí jediné – žij, jak ti řekneme, že máš žít. A to páchne. Hradby kolem pozemku jsou asi větší jistota.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace