Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pokřivená tvář ODS a její směrování do historie. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.03.2019
Pokřivená tvář ODS a její směrování do historie. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Václav Klaus mladší

Václav Klaus mladší přirovnal naši vyjednávací polohu vůči Evropské unii k židovským výborům za druhé světové války, které dostávaly befelem počet svých pobratimů, kteří se mají další den dostavit na nástupiště k transportu. A židovské výbory jen třídily a odsouvaly své blízké na pozdější datum transportu. Naše vyjednávací pozice vůči EU je křišťálově čistá, zní poučení z Klausova extempore – stali jsme se jen hlasovacím automatem na přijímání unijních směrnic, kde veškerý odpor je marný, protože jinak budeme sankcionováni (mohu-li parafrázovat rasu Borgů ze Star treku).

A v tu chvíli, kdy pronesl Václav Klaus mladší svou poznámku, zvýšily továrny na blicí pytlíky svou produkci na dvojnásobek. Velmi vizionářsky, řekl bych. Protože milovníci unijních směrnic se mohli vzteky pominout. Mluvili o velmi nevhodné existenci samotného VK mladšího, jeho názorů a nakonec i o jeho setrvání v kolébce české pravice, v ODS. A v ten moment se začalo s objednávkami na blicí pytlíky z druhé názorové skupiny, která s VK mladším souhlasila. Protože ODS se rozhodla k razantnímu kroku – vyloučit VK mladšího ze svých řad.

Hrdinný krok kupředu

Z náznaků můžeme odpozorovat, že slavné druhé místo ve volbách roku 2017 vyhrál pro ODS VK mladší. A to už jen preferenčními hlasy, které získal. VK mladšího zakroužkovalo 22 635 voličů. Petra Fialu, předsedu ODS, zakroužkovalo „jen“ 13 035 voličů ODS. Klaus tak získal téměř o polovinu hlasů víc, než předseda strany. Což není zrovna dvakrát obvyklé. U ANO v preferenčních hlasech vyhrál na plné čáře Babiš, u Pirátů Bartoš, u komunistů Filip, u SPD pak Okamura. Jen u nejednoznačné ČSSD a KDU-ČSL se předsedové nedostali ani do výběru těch stranicky nejlepších (což se není ani co divit, protože jejich politika ztrácí setrvale na přitažlivosti).

Z toho plyne, že ODS se prostě postavila na nohy, protože se do ní zapojil VK mladší a lidé na jeho názory slyšeli. Pro ODS to byl jasný vzkaz – lidé potřebují a volají po rozumně euroskeptické a skutečně pravicové straně. Fiala měl právě to brát v potaz a například politickou mumii Miroslavu Němcovou odstavit na vedlejší kolej a do vedení přivést právě VK mladšího. Splnil by tak zcela očividné přání voličů ODS. Ale Petr Fiala udělal opak. Začal se VK mladšího stranit, jeho vliv umenšoval. Až ho nakonec vykopl. A tím, nejspíš nevědomky, vykopl ODS z možné cesty na výsluní politického úspěchu.

Ale pozor na Klause

VK mladší je syn svého otce, tedy sice marketingově (názorově) zajímavý tvor, ale ve své podstatě obdobný kšeftař jako tatíček, který vytvořil onu spoušť, která po revoluci přišla (včetně všech kmotrů, kteří s tou vlnou přišli). A když se koukneme jen na předchozí zaměstnání VK mladšího, tedy ředitelování jeho elitářského gymnázia, stačí se podívat na tok peněz. Jedním z hlavních sponzorů školy byl Martin Roman, který se udělal na ČEZu a své miliony přeléval v míře větší než štědré do byznysu se vzděláním VK mladšího. Syn VK staršího, Jan Klaus, si také pěkně ohřál polívčičku u ČEZu, kde vyzobával výnosná vedoucí místečka. Samozřejmě to může být jen náhoda. Ale také nemusí. VK mladší může mít přes tatínka moc pěkné a vlivné konexe. Kdyby se ovšem VK mladší odhodlal k založení své truc pravicové strany, může nastat také renesance určitých kmotrů. Takže nějaké nadšení z toho, že ODS bude tratit a Klaus tím získá? No, nic pkěného z toho vzejít vlastně nemůže.

Proč?

Na politické scéně chybí zdravá pravicová strana, která by v rozumné míře pochybovala o cestě unijního fanatismu. Při předchozích volbách do parlamentu se tak jevila ODS se svým VK mladším a několika málo dalšími. Ale po volbách a při pohledu na kandidátku do Evropského parlamentu, na které se na nejvyšších místech kroutí kovaný eurohujer Ondřej Krutílek a skutečná lahůdka eurounijního fanatismu Eva Decroix? ODS se těmito kroky dává na neslavnou cestu TOP 09, která se dostala do politiky jen proto, že se prodávala jako čistě pravicová strana, ale vývojem se zařadila do levicového obludária milovníků nekonečného zástupu směrnic z Bruselu. ODS směřuje do stejných míst jako TOP 09. A lidé, kteří stále ještě zatvrzele chodí k volbám volit pravici a trochu rozumu, mají utrum. Zbývá jim volit jen Okamurovu obskurní SPD. A to radši k těm volbám nejít vůbec, řekl bych, protože u Okamury toho rozumu prostě moc není.

Koho volit při nadcházejících EU volbách?

Těžká otázka, řekl bych. Volit místní stavební firmu bude asi nejrozumnější. Nechat si vybudovat kolem vlastního pozemku hradby a zahájit hladovku za osamostatnění od toho zlořádu, který se děje okolo. Žádná politická strana totiž nerazí zásadní heslo pro svobodu jedince a společnosti – žij a nech žít. Vlastně všechny nabízejí jediné – žij, jak ti řekneme, že máš žít. A to páchne. Hradby kolem pozemku jsou asi větší jistota.

 

Vložil: Štěpán Cháb