Výměna manželek ukázala hrozivé metody rodičů. Výchova dětí v Čechách vede k digitální demenci
14.03.2019
Foto: TV Nova / repro
Popisek: Výměna manželek. Rodina Věry s Milanem své děti, pětiletou Petru, čtyřletého Milana a teprve jedenáctiměsíčního Matýska, budí již v šest hodin ráno a poté je posadí před televizi, kterou sledují více než hodinu, než dva menší sourozenci odejdou do školky… Divákům ale, na rozdíl od autorky článku, vadila více ´baculatost´ maminky.
Reality show televize Nova Výměna manželek sice parazituje na problémech některých manželských párů (na nichž se poté ještě přiživuje bulvár), ale zároveň nabízí zajímavé sociologické sondy do života některých českých rodin. Jeden z nejnovějších dílů sledoval výměnu dvou v zásadě spokojených partnerských dvojic, Jany s Františkem a Věry s Milanem, přičemž každá z nich pečuje o tři děti. A právě způsob, jak jsou tyto děti vychovávány, stojí za pozornost.
Věra s Milanem totiž své děti, pětiletou Petru, čtyřletého Milana a teprve jedenáctiměsíčního Matýska, budí již v šest hodin ráno a poté je posadí před televizi, kterou sledují více než hodinu, než dva menší sourozenci odejdou do školky. Když tento zlozvyk chtěla vyměněná manželka Jana změnit a umožnit malým dětem alespoň půl hodinku spánku navíc, pedant Milan jí v tom všemožně bránil, s tím, že zavedený systém v žádném případě měnit nebude. Při jakémkoliv pokusu o změnu se choval hystericky a jaksepatří to od diváků schytal. Ale ani Jana samotná není zrovna vzornou matkou. Svého roztomilého chlapečka Járu hned ráno posadí ke stolu a zatímco synek papá, upřeně sleduje na tabletu, který má umístěný před sebou na stole, pohádky. Náhradní mamince Věře se to nezamlouvalo, i když sama podobné praktiky zavedla při výchově svých dětí. Když se pokusila tablet Járovi vzít nebo alespoň obrátit na druhou stranu, začal se vztekat.
Hrozba digitální demence
Výměna manželek tak (možná nechtěně, protože se více zaměřila na obezitu jedné z matek a milenku manžela-drába) upozornila na velmi vážný problém, narůstající závislost dětské populace na televizi, počítačích, tabletech či mobilních telefonech. Situace je již natolik alarmující, že čeští odborníci uspořádali minulý týden na toto téma konferenci v Senátu, na níž konstatovali, že českým dětem hrozí digitální demence. Nadměrné užívání těchto digitálních technologií prokazatelně poškozuje lidské zdraví, na což Krajské listy již několikrát upozornily. V případě dětí jde o poruchy zraku, řeči, spánku, soustředění, zhoršení školního prospěchu apod. Lékaři a psychologové proto naléhají na rodiče, aby s dětmi četli a diskutovali a vedli je k navazování a udržování sociálních kontaktů s jejich vrstevníky. Některé z nich totiž už namísto toho žijí ve své virtuální realitě a pokud jim rodiče brání, aby používali celý den například mobilní telefon, zavírají se s ním tajně na WC nebo ho skrývají v noci pod peřinou a jdou spát až nad ránem. Na požadavky rodičů, aby používání telefonu omezili, často reagují agresivně a nejsou výjimkou případy, kdy vyhrožují, že pokud jim rodiče nevrátí telefon, vyskočí z okna. A právě to už jsou projevy závažné závislosti.
Raději mobil než zpěv
Naprosto děsivé jsou výsledky průzkumu, který zveřejnil Český statistický úřad koncem loňského roku. Podle něj by pětina všech školáků byla nejraději, kdyby byl z vyučovacích předmětů zrušen zpěv a každý desátý žák by byl pro zrušení češtiny. A zatímco přednost knížce by dalo necelých 6 % chlapců a 15 % procent dívek, mobil by upřednostnilo 30 % chlapců a 56 % dívek! Projekt, nazvaný Minisčítání, navíc odhalil, že školáci tráví průměrně pět hodin denně na internetu, ať už s pomocí mobilů nebo počítačů.
Zbystřit!
Rodiče by měli zbystřit, pokud jejich potomek odmítá jít ven za kamarády a místo toho sedí u počítače, pokud se vzteká, je popudlivý, stěžuje si na časté bolesti hlavy a únavu. Pak je na místě se obrátit na odborníky, dokud je čas. A je skutečně šokující, že namísto toho někteří rodiče činí pravý opak a u svých dětí závislost podporují, jak to názorně ukázala právě Výměna manželek.
Vložil: Adéla Hofmanová