Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O největší skandál české politiky se postarala milenka s kartářkou. A česká justice opět ´ve formě´

05.03.2019
O největší skandál české politiky se postarala milenka s kartářkou. A česká justice opět ´ve formě´

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jana Nagyová - Nečasová a expremiér Petr Nečas u jednoho z mnoha soudních stání

Snad nikdy se v moderních českých dějinách tak důsledně nepotvrdila moudrost, že se má za vším hledat žena, jako v případě pádu vlády premiéra Petra Nečase. Politik s pověstí „pana čistého“ se zapletl s šéfkou svého kabinetu Janou Nagyovou a v důsledku obrovského skandálu musel rezignovat. Nečasovu demisi využili prezident Zeman i šéf hnutí ANO Andrej Babiš a zásadně změnili českou politickou scénu.

Minulý pátek skončila pravomocným rozsudkem jedna ze tří soudních tahanic, v nichž Jana Nagyová (nyní Nečasová) figuruje. Slovo tahanice je na místě, protože se případ zneužití vojenského zpravodajství, jehož se vlivná státní úřednice (společně se třemi vysoce postavenými zpravodajci) podle žaloby dopustila, táhne od roku 2013. 

Obraz českého soudnictví

Mimo jiné je názornou ukázkou tristního stavu našeho soudnictví. Poté, co soudkyně Helena Králová třikrát po sobě všechny obžalované osvobodila, nová soudkyně Pavla Hájková uložila všem čtyřem viníkům podmínku, odvolací soud verdikt zpřísnil a ten je pravomocný. V ostře sledovaném soudním procesu dosud padlo několik rozsudků, z nichž každý je jiný a prozatím není jasné, zda se některý z odsouzených odvolá k Nejvyššímu soudu a kauza ještě bude pokračovat. Každopádně prozatím platí, že Jana Nagyová - Nečasová je odsouzena k tříletému podmínečnému trestu a desetiletému zákazu činnosti vedoucích funkcí ve státní správě. 

Může za to kartářka!

Je skutečně šokující, co během soudních jednání vyplavalo na povrch. Podle rozsudku se Jana Nagyová dopustila zneužití pravomoci, když zaúkolovala tři vojenské zpravodajce, aby zařídili sledování manželky premiéra Petra Nečase. Samotný předseda odvolacího soudu v Praze Richard Petrásek uvedl, že důvodem, proč Nagyová nechala premiérovu manželku sledovat, bylo tvrzení kartářky, že má paní Nečasová milence. Ve spisu se rovněž objevilo tvrzení, že Nagyová svoji sokyni, tedy Nečasovu manželku, hluboce nenáviděla a jejím sledováním chtěla uspíšit premiérův rozvod. A toho také dosáhla. Z výslechu první Nečasovy manželky Radky vyplynulo, že o déle trvajícím mileneckém poměru svého manžela s Janou Nagyovou neměla vůbec tušení. Matka čtyř dětí se na veřejnosti vždy prezentovala jako nenápadná a decentní dáma.

 

Milenka ne, jen partnerka

Podle mediálních spekulací vznikl milenecký vztah mezi Nagyovou a Nečasem již v roce 2004 a v tomto kontextu je až s podivem, jak dlouho se ho podařilo tajit. Ostatně, v pořadu Reportéři České televize to překvapivě naznačila i samotná Jana Nagyová – Nečasová. Nechala se však slyšet, že se nepovažovala za Nečasovu milenku, ale partnerku, a chlubila se, že se o Petra Nečase starala. Tvrdila také, že právoplatnou manželku Radku nepovažovala za sokyni.

 

Fatální důsledky

Pikantní manželský trojúhelník, který na české politické scéně nemá obdoby, způsobil skutečné zemětřesení. V červnu 2013 provedla protikorupční policie razii na Úřadu vlády, a Nagyová, coby ředitelka premiérova kabinetu, byla v noci zatčena ve svém bytě. Byla obviněna z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Mimochodem, dva dny předtím Petr Nečas oznámil, že se s manželkou Radkou rozvádí a již v září se oženil s Nagyovou. Celou kauzu patřičně využila politická opozice a vyzvala Nečase k demisi. Ten ji po krátkém váhání 17. června podal a v důsledku toho padla celá vláda. Prezident Zeman pak jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka a nejbližší parlamentní volby vynesly k moci Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Je paradoxem české politiky, že také Babiš má svoji Janu Nagyovou. Žena stejného jména je podepsána pod žádostí o dotaci na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Dnes se jmenuje Mayerová a podle vyšetřovatelů je jednou z klíčových postav kauzy, která rovněž zásadním způsobem ovlivňuje politické dění u nás.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace