Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kubera v ráži. Varoval, že se totalita se vrací v přívětivější podobě. Co se dnes může stát kvůli polibku před dvaceti lety?

27.02.2019
Kubera v ráži. Varoval, že se totalita se vrací v přívětivější podobě. Co se dnes může stát kvůli polibku před dvaceti lety?

Autor: Facebook

Popisek: Jaroslav Kubera při svém projevu

Namísto obvyklých frází a floskulí se rozhodl šéf Senátu Jaroslav Kubera připomenout letošní neblahé 71. výročí únorového převratu velmi osobitým projevem. Na pietním shromáždění u příležitosti pochodu studentů za svobodu a demokracii 25. února 1948 varoval, že si lidé třicet let po pádu totalitního režimu v naší zemi přestali vážit svobody a přestali ji budovat.

A platí to podle něj nejen u nás, ale i v jiných zemích. Je to o to vážnější, že se k nám totalita pomalu vkrádá zpět v přívětivější podobě, skrytá za korektnost, spravedlnost, slušnost, gender rovnost, atd., ale je stejně nebezpečná a krutá. Uvedl i několik konkrétních případů: „Znáte ty případy, kdy rozvášnění vegani vezmou v Paříži útokem řeznictví, rozbijí výlohy a pomalují zdi krví a šibenicemi? A znáte ty případy, kdy muž políbí před dvaceti lety dívku, která se mu líbila, dnes přijde o kariéru a páchá sebevraždu, protože je vystaven takovému tlaku okolí, že to neunese? Znáte ty případy, kdy úředníci svévolně rozhodují o rozbití rodiny, odeberou děti, kdy se nějaký úřad, zcela v duchu komunistických praktik, rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou?“

Anticeny pro slídily

To, že jsou naše svobody stále více ohrožovány, dokazují i nedávno vyhlášené anticeny Velký bratr, které každoročně uděluje organizace Iuridicum Remedium. V kategorii Úřední slídil ji dostala i Finanční správa ČR za to, že vyžadovala po desítkách svatebčanů v Olomouckém kraji, aby jí poskytli řadu informací o svatební hostině a vyhrožovala jim vysokými pokutami, pokud tak neučiní. V kategorii Dlouhodobý slídil získal Velkého bratra Facebook za invazivní přístup k datům uživatelů. Firemní slídil byl udělen společnosti iRobot za špehující (!) vysavače, které přenášejí do cloudových úložišť firmy údaje o prostorách, kde se pohybují, včetně rozměrů jednotlivých místností nebo dokonce snímky.

Korektní Oscar

A stále častější jsou případy, kdy jsou známé osobnosti pronásledovány kvůli názorům starým i několik let. Třeba udělování amerických Oscarů se kvůli pseudopolitické korektnosti postupně mění v nudnou, tvrdě cenzurovanou show. Letos se proslulý ceremoniál musel dokonce obejít bez moderátora. Původně se jim měl stát populární komik Kevin Hart, ale poté, co někdo upozornil na jeho tweety, týkající se gay komunity, které napsal v minulosti, svoji účast údajně sám odvolal. Hart dal mimochodem pouze najevo, že by mu vadilo, kdyby byl jeho syn gayem. Zdůraznil přitom, že proti homosexuálům nic nemá, ale snažil by se jen zabránit, aby se jím stal jeho syn. A má utrum.

Sílící trend

Fakt, že v poslední době sílí trend omezovat projevování názorů na sociálních sítích, vadí některým českým politikům, avšak ve většině případů kvůli tomu čelí kritice a výsměchu. To je i případ Václava Klause mladšího z ODS. Ten připomíná, že svoboda slova je jedním ze základů demokracie a je přesvědčený, že lidé musí mít právo sdělovat své názory, ať jsou jakékoliv, samozřejmě s výjimkou těch, co se hrubě příčí zákonům. Zdůrazňuje význam svobodného šíření názorů na internetu, který přispívá ke svobodě slova tím, že nabourává monopol médií. Právě proto mu tolik vadí současné tendence dostat internet pod kontrolu. „Spousta lidí je blokována za naprosto nevinné názory nebo prostě názory vyplývající z jejich smýšlení," stěžuje si. Proto připravil návrh zákona, který by měl naopak trestat mazání příspěvků na sociálních sítích. Šance na jeho přijetí je ale mizivá.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace