Dávno jsme mohli být středoevropské Švýcarsko. Místo toho je ČR jen navoněná bída. Čísla jako důkaz
22.02.2019
Foto: Asociace soukromých zemědělců
Popisek: Radomil Bábek
Že se politici chlubí jen informacemi, které se jim právě hodí, je stará známá věc a bohužel tak činí naprostá většina z nich, napravo, nalevo i uprostřed. Závažnější však je, že jejich demagogie často nekriticky šíří média, včetně veřejnoprávních. Společně ukolébávají veřejnost mantrami o neustálém ekonomickém růstu, rekordně nízké nezaměstnanosti, zvyšování mezd a penzí. To je však pouze líc současného ekonomického úspěchu. O jeho rubu se však u nás, až na výjimky, příliš nemluví a nepíše.
Šéf podnikatelských odborů Radomil Bábek tento týden zveřejnil článek, nazvaný ´ČR: navoněná bída´. V něm dospěl k názoru, že se za obrázkem úspěchu nenápadně skrývá stagnace, zhoršování kvality života a především velmi razantní devastace naší země. Jako konkrétní příklady uvádí fakt, že přes Česko projedou miliony kamiónů, které ničí silnice a životní prostředí. Na zelené louce se budují montovny a překladiště, v nichž pracují lidé za platy výrazně nižší, než v okolních západoevropských státech. Státní správa funguje špatně, je bezohledná ke svým občanům, živnostníkům i podnikatelům.
Po nich potopa
Velmi závažná je pasáž, kterou Bábek věnuje problematice zemědělství. To se podle něj vrací do dob socialismu: „Obří lány, devastace půdy, vysychání krajiny, likvidace chovů, ztráta soběstačnosti ve výrobě potravin. Velkoagrární komplexy rychle vytěžují naši krajinu – co nejtěžší technika, tuny pesticidů, co největší dotace, co nejrychlejší zisk. Po nich potopa.“ A vypočítává další neblahé jevy: Na venkově se snižuje obslužnost a jsou zde likvidováni malí podnikatelé a živnostníci. Zhoršuje se i situace ve zdravotnictví, lékaři mizí za lepšími platy do zahraničí a chybí v ordinacích a nemocnicích.
Kdo nehorázně dojí stát?
Podle Bábka chybí peníze na důležité věci a vysvětluje to následovně: „Peníze docházejí, protože Andrej Babiš a partička kolem něj nehorázně dojí stát. Půl miliardy na odměny státním úředníkům, půl miliardy automobilce BMW, s ročním ziskem 230 miliard Kč (!). V roce 2017 vláda nakoupila informační technologie za 13 miliard Kč. Půlmiliardy na nový daňový portál, 40 miliard investičních pobídek pro pouhých 252 firem, 6 miliard na průmyslovou zónu, aby se mohla rozšířit firma, která má 22 miliard roční zisk, 400 milionů holkám z genderových neziskovek, nekonečné lány řepky, předražená elektřina ze solárních elektráren, miliarda na Centrum robotiky, využívané zahraničními korporacemi.“
Nerovné podmínky
Jako dlouholetý podnikatel si autor také stěžuje na to, že pro podnikání nejsou v naší zemi rovné podmínky. „Podnikatelské prostředí je pokřivené ve prospěch velkých korporací, které podnikají se státem, jako by to byl jejich důl na zlato. Mohli bychom být soběstační a naše daně by snadno zaplatily vše, co občané potřebují. Mohli bychom být středoevropským Švýcarskem, mohli bychom se mít jako v Rakousku. Jen bychom nesměli mít ve vládě nenažrané spekulanty, jen bychom nesměli být dojnou krávou pro pár nadnárodních firem,“ píše rozhořčeně.
Nemilosrdná fakta
Jakkoliv se mohou zdát tvrzení Radomila Bábka poněkud přehnaná, porovnali jsme je s oficiálními informacemi. A ty jeho kritická slova v plné míře potvrzují:
Podle ČSÚ u nás zmizí denně 25 hektarů úrodné půdy, ročně jde o tisíce hektarů
Podle Potravinářské komory neustále klesá soběstačnost ČR v produkci potravin, přibližně polovinu masných, mléčných výrobků či vajec musíme dovážet
Podle Asociace malých obchodů zaniklo v ČR během roku 2017 1082 venkovských prodejen
Podle Ústavu zdravotnické statistiky v ČR chybí 2500 zdravotních sester a 1000 lékařů
Podle ČSÚ odteklo v roce 2016 do zahraničí na dividendách 288 miliard korun, o rok později to bylo 270 miliard. Podle analytiků jsou však ve skutečnosti čísla ještě vyšší
Podle Eurostatu patří průměrná mzda v ČR k těm nejnižším v EU. Zatímco v zemích, kde je nejvyšší (Lucembursko, Dánsko, Belgie), se pohybuje kolem 40 eur na hodinu, u nás je to pouze 10 eur. Vyšší mzdu tak mají i Slovinsko, Řecko, Španělsko či Estonsko!
|
Vložil: Adéla Hofmanová