Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prostitutky nemají na hypotéku, to abychom je zdanili. Tak tenhle vtip se nepovedl. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.02.2019
Prostitutky nemají na hypotéku, to abychom je zdanili. Tak tenhle vtip se nepovedl. Komentář Štěpána Chába

Foto: Seznam TV / repro

Popisek: Jakub Michálek u informační tabule

Piráti, ústy Jakuba Michálka, navrhují zdanit prostitutky. Prý to státní kase donese jednu miliardu, která by se dala použít na zaplacení 100 000 obědů pro děti do škol. Přičemž nezapomněl Michálek zmínit, že více než polovina prostitutek provozuje své sexuální služby a zároveň se pyšní funkcí samoživitelek. Což jasně dokazuje, že pro ně prostituce není kratochvílí, nýbrž skutečným dnem a nuzotou toho nejhrubšího zrna.

A my se, ústy Pirátů a Jakuba Michálka, pokusíme o rekord v neetickém buranství. Nejenže těm ženám nikdo nepomůže, ještě je budeme nutit, aby, promiňte mi ten výraz, vyšukaly na obědy pro 100 000 dětí, jejichž rodiče na zaplacení obědů mají. Super nápad. Výborný nápad. Skvělý nápad. Dupat po těch nenemohoucnějších, zavádět prostitutkám EET pokladny, zákazník jede zepředu, tak stát pojede zezadu? Ale hlavně tvrdě.

Ale pojďme si ten návrh rozebrat

Jakub Michálek tvrdí, že kvůli tomu, že prostitutka není regulovaná, nedosáhne na zdravotní a sociální pojištění. Víme, drazí poslanci, ona jim ta regulace v ničem nepomůže. Vezměme to do detailu – prostitutku zdaní její pasák, zbytek si může ponechat. Teď se hlásí pasák číslo dvě, tedy stát, a chce si z vyslouženého balíku peněz prostitutky také ukousnout. Přitom ovšem samotná regulace prostituce ani její zdanění nenabízí program zdravotního a sociálního pojištění (nebo se chystá zestátnění prostituce?). Regulace chce jediné – uhryznout si, stejně jako pasák. Dalším levelem je pak dupání po prostitutce jako po živnostnici – zaplať daně, zaplať si zdravotní i sociální. Upřímně, nevidím v tom jedinou výhodu pro samotnou prostitutku, už dost na tom, že musí živit jednoho parazita, svého pasáka, že by jí to bylo málo a chtěla ještě jednoho pasáka? Proč?

Dále Michálek na tiskové konferenci upozornil na to, že neregulovaná prostitutka nemůže kvůli své vlastně pololegální profesi žádat o úvěr u banky. Nebo dokonce o hypotéku. To se na to podívejme. Nadpoloviční většina prostitutek jsou samoživitelky, které se snaží přežít tento nesmyslný systém tím, že svému dítěti, se ztrátou vlastní důstojnosti a hrdosti, vyběhá po opocených prasatech na svačinu a hračku. Sotva z vydělaných peněz zaplatí nájem a služby, sotva z toho zaplatí potraviny na celý měsíc. Ono se od ní ještě očekává, že k parazitovi pasákovi přibere parazita stát a ještě se má, v tom svém nedozírném bohatství, zadlužovat u banky a přibrat si tak dalšího, už třetího pasáka? Tohle nemůže nikdo myslet vážně.

A teď k tomu úsměvnému argumentu s AIDS. Podle předkladatelů zákona se prostituce může, zdůrazňuji – MŮŽE – stát ohrožením pro celou společnost, protože může šířit AIDS. To už je, vlastně stejně jako vše předkladateli výše navrhované, čisté populistické vydírání. Vyvolávání bubáka, který má vystrašit společnost, aby byla ochotná naslouchat takovému neetickému a absurdnímu návrhu. Strach z AIDS. A tím, že se prostitutky zdaní, tím se předchází předkladateli slibované epidemii AIDS jak přesně? Jako že stát získá fiktivní miliardu a AIDS nebude? Cože? Jak? Je tu nějaká logika, která mi uniká?

Regulace a standardizace

Ovšem je nutné se ptát, jak si stát představuje praktické dopady takové regulace. Zlegalizovaná a zdaněná prostituce bude potřebovat hodně... regulací. Jak se pozná například kvalifikovaná prostitutka? Vzniknou školy pro prostitutky? Jelikož prostituci bude uznávat stát jako živnost, měl by stanovit bezpečnostní školení, dotační programy, také implementovat do prostituce genderovou politiku (tady to bude obtíž, protože při prostituci jsou ženy brané z gruntu jako sexuální objekty a to nemůžeme dopustit, jak bychom pak vypadali v zahraničí... a vůbec, už se uvažuje nad zavedením kvót podle pohlaví?), budou se zohledňovat práva menšin? A co odpisy z daní, budou? Co si budou smět prostitutky dát do nákladů (sexy obleček, parfémy, plastiku prsou)? Jak stát vyřeší zahraniční klientelu, která zajede pár metrů za hranice a tam předá platbu? Bude to zahraniční platba? A co funkce pasáka (toho na ulici, ne státu)? Bude moci pasák také platit daně? A může se říkat pasák? Není to hanlivé a ohavné a urážející slovo? A vzniknou standardy pro prostituci? Bude možné si službu prostitutky zapsat do nákladů, faktura proti faktuře? A co rekvalifikace na pracáku? Nebude práce, prostituce bude státem uznané řemeslo, nezaměstnané pokladní by se mohly přeučovat na nový obor? A budou smět bez sankcí nabízenou pozici odmítnout? Nejde jen tak, mírnix týrnix, říct, že zdaníme prostitutky... ééé zregulujeme prostituci, to se musí vzít od podlahy a vymyslet všechno. Sakum prásk všechno. Protože otázek je moc a odpovědí málo.

Šedá ekonomika

A to je kámen mudrců celého návrhu. Vymýtit hlavně šedou ekonomiku, kde státu unikají peníze na daních. Nejde ani tak o prostitutku, jako spíše o peníze, které přes ni tečou a do státní kasy odtéká jen minimum při nákupu, kdy samotná prostitutka po výkonu skočí svému dítěti pro rohlíky. To je to, co vadí. Na ulici si prostitutka vydělá 500,- za jedno upocené prase. Kolik si vezme pasák? Nechá prostitutce aspoň dvě stovky? Z toho by stát rád ukousl, prostitutce tak zbude něco přes stovku. Při nákupu odevzdá státu dalších 21 % z ceny. Já nevím, ale profese, kde žena dělá vlastně s hodinovkou 80,-? Ve výsledku to tak na té ulici nejspíš je. A jako bonus na ní úřednice budou řvát, že nemá zaplacené pojištění – živnostnice samozřejmě s vyšší marží. Jestli ono jí nebude lépe na pracáku, drazí soudruzi z parlamentu. Co si odslouží, to si také nechá. V klubech a eskortech ty peníze budou nejspíš o něco vyšší… ale přesto, za jakou cenu a za jakých podmínek?

Systém je pro mnohé skutečně nesmírně těžký pro přežití. Bijí se o existenci z posledních sil a regulace jim ale vůbec v ničem nepomůže. Milý státe, a jeho poslanečtí slouhové, tohle už je prostá nenasytnost, chamtivost. S tím, jak Piráti brojili proti Babišově sledovačce EET, v ní skutečně veleúspěšně chtějí pokračovat a nasazovat jí korunu. Myslíte, že doma prostitutka pláče do duchen proto, že už zase nemohla zaplatit státu daně? Nebo do těch duchen pláče, protože musí být prostitutkou? Milí předkladatelé, pracujte intenzivně na tom, aby se podmínky pro život v republice zlepšily natolik, aby samoživitelka nemusela chodit šlapat. To je to jediné, čím byste jí pomohli. Víte, jak je vysoké životní minimum? 3 410,-. Přídavek na dítě? 500,-. Mateřská? 3 400,-. To je docela problém, protože člověk, který se ocitne na dně a potřebuje pomoc, nedostane prakticky nic. Tak vyrazí na ulici šlapat. A my ho zdaníme? Zdaníme jeho chudobu a dokonalou ztrátu důstojnosti? Nepřijde vám naprosto úchylné, že nám mají z většiny samoživitelky, s prominutím, vyšukat ve vlastní nouzi miliardu pro státní rozpočet? Nebude lepší, když už stát jinak pomoci nedokáže, jim tu zadělanou miliardu nechat, protože jsou CHUDÉ a své služby nabízejí z NOUZE a v ZOUFALSTVÍ?

A víte co? Já bych navrhoval zdanit loupeže. Co lupič ukradne, hezky poctivě nahlásí na finančním úřadu. To by také mohla být miliarda do rozpočtu a dalších 100 000 nakrmených dětí (které by se ve výsledku stejně nenažraly, protože by jim nikdo žádný oběd nezaplatil, to se jen tak populisticky říká. Nakrmíme vám děti, dejte nám vaše peníze... ne, díky, nakrmíme si je sami a o dost lépe, jen když nám ty prachy nebudete brát, kdo je na to vaše UHO ze závodky zvědavý).

 

Vložil: Štěpán Cháb