Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Že je nejlepší herec Martin Luďan Hofmann? Zastínil ho talent roku. Se scénami v kuchyni na půl žerdi. Vycházející české hvězdy

21.02.2019
Že je nejlepší herec Martin Luďan Hofmann? Zastínil ho talent roku. Se scénami v kuchyni na půl žerdi. Vycházející české hvězdy

Autor: ČT

Popisek: Michal Isteník jako Eda v MOSTU!

FOTOGALERIE Když se diváci talk show Všechnopárty Karla Šípa dozvěděli, že nepříliš známý herec Michal Isteník hraje v komediálním seriálu Most! roli Edy, nemohli uvěřit vlastním očím. Nejenže se mu vůbec nepodobá, ale navíc nemá tento usměvavý a nekonfliktní sympaťák s agresívním hovadem Edou vůbec nic společného. Diváci i kritici sice nejvíce vychvalují herecký výkon Martina Hofmanna, ale ten nijak výrazně nevybočuje ze stereotypu postav, které většinou předvádí. Téměř vždy totiž vypadá a mluví stejně. Zato Michal Isteník vytvořil jednu z nejpozoruhodnějších hereckých kreací poslední doby.

Ostatně svůj mimořádný herecký talent dokázal již několikrát a na rozdíl od mnoha svých kolegů na něj má oficiální potvrzení. V roce 2011 získal prestižní Cenu Alfréda Radoka jako Talent roku a o tři roky nato si šel na jeviště pro Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon. Herecká asociace mu ji udělila za postavu Čičikova v inscenaci Mrtvé duše, kterou vytvořil v Městském divadle v Brně. 

To je rolička, co?

I když si zde zahrál další výrazné role (kromě Čičikova například d´Artagnana ve Třech mušketýrech) a pravidelně se objevuje také v populárních televizních seriálech, teprve Eda ho zviditelnil mnohem více. To, že je role Edy výjimečná, potvrdil Michal i Karlovi Šípovi. Na jeho otázku: „To je rolička, co?“ odvětil: „To je sen.“ Ale zároveň zmínil, že je Most hodně odvážný seriál. Měl na mysli především některé pikantní scény, v nichž je hlavním aktérem a kupodivu nejsou v České televizi označeny hvězdičkou.

 

Pak už ale vyprávěl o svých hereckých začátcích. Pochází z Nového Strašecí na Rakovnicku. Spíše než hereckou kariéru zpočátku plánoval, že bude fotbalistou, za Kladno totiž hrál dorosteneckou ligu. Pak se přihlásil na DAMU do Prahy, ale když ho opakovaně nevzali, zkusil štěstí v Brně. Zde uspěl napoprvé, vystudoval JAMU a v moravské metropoli působí dosud. Vyplatilo se mu to. 

Problém s čírem

Ve filmu a v televizi se Michal od počátku objevoval spíše v epizodních rolích. Společně s Karlem Šípem se zamýšleli nad tím, proč zrovna on, „sympatický knedlíček“, hraje tak často různé padouchy, prospěchářské hajzly, nepříjemné a zlé lidí. Příkladem je Čeněk Udavač v inscenaci Osmičky nebo Štift v televizní minisérii Rédl. „Mě to stojí hodně sil se na to připravit,“ tvrdí. Ve srovnání s těmito záporáky je prý Eda vyloženě kladná postava. Zpočátku přitom váhal, zda má nabídku v seriálu Most! přijmout, i když se mu scénář Petra Kolečka moc líbil. Řešit musel například problém, že má Eda vyholenou hlavu s čírem, a proto musel získat souhlas ve svém domovském divadle, zda s takovou radikální proměnou zevnějšku budou souhlasit. 

Oblomov ve stínu Edy

V pražském Divadle v Dlouhé navíc Michal Isteník hraje Oblomova, lenivého a mírumilovného dobráka, tedy osobnost od Edy totálně odlišnou. „Ani na vteřinu nesleze ze scény, navíc musí věrohodně zachytit prudké změny Oblomovových nálad. Od absolutní netečnosti přes ztřeštěnou zamilovanost až po chorobnou úzkost - ve všech polohách je přesný a uvěřitelný,“ píše ve své recenzi na inscenaci Oblomova Lukáš Dubský a dochází k názoru, že Michal Isteník zde předvádí jeden z nejpozoruhodnějších výkonů své kariéry. Bohužel ve stínu Edy.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace