Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Že je nejlepší herec Martin Luďan Hofmann? Zastínil ho talent roku. Se scénami v kuchyni na půl žerdi. Vycházející české hvězdy

21.02.2019
Že je nejlepší herec Martin Luďan Hofmann? Zastínil ho talent roku. Se scénami v kuchyni na půl žerdi. Vycházející české hvězdy

Foto: ČT

Popisek: Michal Isteník jako Eda v MOSTU!

FOTOGALERIE Když se diváci talk show Všechnopárty Karla Šípa dozvěděli, že nepříliš známý herec Michal Isteník hraje v komediálním seriálu Most! roli Edy, nemohli uvěřit vlastním očím. Nejenže se mu vůbec nepodobá, ale navíc nemá tento usměvavý a nekonfliktní sympaťák s agresívním hovadem Edou vůbec nic společného. Diváci i kritici sice nejvíce vychvalují herecký výkon Martina Hofmanna, ale ten nijak výrazně nevybočuje ze stereotypu postav, které většinou předvádí. Téměř vždy totiž vypadá a mluví stejně. Zato Michal Isteník vytvořil jednu z nejpozoruhodnějších hereckých kreací poslední doby.

Ostatně svůj mimořádný herecký talent dokázal již několikrát a na rozdíl od mnoha svých kolegů na něj má oficiální potvrzení. V roce 2011 získal prestižní Cenu Alfréda Radoka jako Talent roku a o tři roky nato si šel na jeviště pro Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon. Herecká asociace mu ji udělila za postavu Čičikova v inscenaci Mrtvé duše, kterou vytvořil v Městském divadle v Brně. 

To je rolička, co?

I když si zde zahrál další výrazné role (kromě Čičikova například d´Artagnana ve Třech mušketýrech) a pravidelně se objevuje také v populárních televizních seriálech, teprve Eda ho zviditelnil mnohem více. To, že je role Edy výjimečná, potvrdil Michal i Karlovi Šípovi. Na jeho otázku: „To je rolička, co?“ odvětil: „To je sen.“ Ale zároveň zmínil, že je Most hodně odvážný seriál. Měl na mysli především některé pikantní scény, v nichž je hlavním aktérem a kupodivu nejsou v České televizi označeny hvězdičkou.

 

Pak už ale vyprávěl o svých hereckých začátcích. Pochází z Nového Strašecí na Rakovnicku. Spíše než hereckou kariéru zpočátku plánoval, že bude fotbalistou, za Kladno totiž hrál dorosteneckou ligu. Pak se přihlásil na DAMU do Prahy, ale když ho opakovaně nevzali, zkusil štěstí v Brně. Zde uspěl napoprvé, vystudoval JAMU a v moravské metropoli působí dosud. Vyplatilo se mu to. 

Problém s čírem

Ve filmu a v televizi se Michal od počátku objevoval spíše v epizodních rolích. Společně s Karlem Šípem se zamýšleli nad tím, proč zrovna on, „sympatický knedlíček“, hraje tak často různé padouchy, prospěchářské hajzly, nepříjemné a zlé lidí. Příkladem je Čeněk Udavač v inscenaci Osmičky nebo Štift v televizní minisérii Rédl. „Mě to stojí hodně sil se na to připravit,“ tvrdí. Ve srovnání s těmito záporáky je prý Eda vyloženě kladná postava. Zpočátku přitom váhal, zda má nabídku v seriálu Most! přijmout, i když se mu scénář Petra Kolečka moc líbil. Řešit musel například problém, že má Eda vyholenou hlavu s čírem, a proto musel získat souhlas ve svém domovském divadle, zda s takovou radikální proměnou zevnějšku budou souhlasit. 

Oblomov ve stínu Edy

V pražském Divadle v Dlouhé navíc Michal Isteník hraje Oblomova, lenivého a mírumilovného dobráka, tedy osobnost od Edy totálně odlišnou. „Ani na vteřinu nesleze ze scény, navíc musí věrohodně zachytit prudké změny Oblomovových nálad. Od absolutní netečnosti přes ztřeštěnou zamilovanost až po chorobnou úzkost - ve všech polohách je přesný a uvěřitelný,“ píše ve své recenzi na inscenaci Oblomova Lukáš Dubský a dochází k názoru, že Michal Isteník zde předvádí jeden z nejpozoruhodnějších výkonů své kariéry. Bohužel ve stínu Edy.

Vložil: Adéla Hofmanová