Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý nelže, nekrade, ale většina národa mu prostě nevěří. Dycky Andrej!

19.02.2019
Prý nelže, nekrade, ale většina národa mu prostě nevěří. Dycky Andrej!

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš na celostátním sjezdu hnutí ANO 2011

Nejvýznamnější politickou událostí uplynulého týdne se stal nedělní sněm hnutí ANO 2011. I když se dalo očekávat, že nepřinese žádné překvapení a vše se odehraje v režii hlavního guru, Andreje Babiše, přece jenom některé nečekané momenty přinesl. Především v okamžicích, kdy k delegátům (a prostřednictvím přímého televizního přenosu také k veřejnosti) hovořil právě Andrej Babiš. I když jsme v jeho případě zvyklí na leccos, bylo opět neuvěřitelné, co předvedl.

Babiš nejspíše spoléhal na to, že mnoho lidí zcela ztratilo paměť a schopnost samostatného úsudku. Tím, co kázal, opět vytočil řadu politiků, ale i bývalých spolupracovníků, kteří naštěstí paměť neztratili. Babišovo vystoupení například glosoval europoslanec Pavel Telička, jenž se do europarlamentu dostal právě na kandidátce hnutí ANO. Na svém twitteru popsal Babišova slova jako mix nesmyslů a manipulací, který dokáže jen on.

To je ten levný a malý stát?

Charakterizoval to velmi výstižně, premiér se totiž ve svém bilančním vystoupení bez skrupulí chlubil výsledky, které jsou v naprostém rozporu se skutečností. Zatímco se stále zaklíná malým a levným státem, který nikoho neotravuje, za dobu jeho vládnutí výrazně narostly výdaje na státní správu i počty úředníků. V reakci na nedělní sněm ANO na to upozornil například šéf ODS Petr Fiala. Ten připomněl, že za posledních pět let narostl počet státních zaměstnanců o 45 tisíc a náklady na jejich platy o 56%. Celkové výdaje států se zvýšily o neuvěřitelných 300 miliard. „To je ten levný a malý stát podle pana premiéra v praxi,“ postěžoval si Fiala na svém Twitteru. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil se zaměřil na fakt, že Babiš neměl při volbě šéfa ANO protikandidáta a jeho výsadní postavení glosoval stručně: „Dycky Andrej!“

Většina národa Babišovi nevěří

Jak už je u Andreje Babiše zvykem, i tentokrát si přivlastnil všechny úspěchy, zatímco nedostatky svalil na tzv. tradiční strany či koaliční partnery. Chlubil se také, že se v ANO nelže a nekrade, on samotný byl přitom při lži přistižen opakovaně. Možná právě to je důvod, proč se pomalu začíná měnit veřejné mínění, týkající se jeho osoby. I když se voličské preference ANO pohybují stále kolem 30%, faktem zůstává, že převažující většina národa by toto hnutí nevolila. A podle výzkumu z posledních měsíců dokonce 60 % lidí Babišovi vůbec nevěří.

Sedmilhář?

Změna postojů vůči Babišovi se stále častěji projevuje i v různých diskusích. Názory občanů jsou dokonce mnohem kritičtější než u politických oponentů a nejvíce je mu vytýkána právě prolhanost. Někteří ho dokonce označují za sedmilháře, který už neví, co je lež a co je pravda. Když pomineme řadu ostrých výtek, týkající se jeho minulosti (především členství v KSČ a spolupráci s STB), zajímavé jsou souboje mezi příznivci a odpůrci ANO, zda se u nás máme líp, či nikoliv. Přes Babišovy proklamace, jak se nám skvěle daří, si mnozí uvědomují, že tomu tak ve skutečnosti není. Upozorňují na drastické ceny nájmů, prudké zdražování energií a potravin nebo na rostoucí inflaci. Nárůst kritických ohlasů je tak značný, že se dokonce leckdo pozastavuje nad tím, jak najednou voliči ANO obrací.

Ostatně, vše nasvědčuje tomu, že procitají i někteří členové ANO. Při nedělní volbě předsedy hnutí ANO tentokrát Andrej Babiš nezískal 100 % hlasů, ale pouze 86,5%. V diskusi na sjezdu zazněly i kritické hlasy, primátor Ostravy Tomáš Macura například ve svém projevu varoval, že ANO ztrácí voliče a nemá jasné směřování.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace