Pojďme ještě jednou nasbírat do čepice. Stejně, jako když se mělo stavět Národní divadlo. Komentář Štěpána Chába
komentář
19.02.2019
Foto: Divadlo Semafor / Facebook
Popisek: Jiří Suchý
VIDEO Když jsem byl malý a odložil gramofonovou desku s Mikešem nebo Machem a Šebestovou do šuplíku vlastního vývoje, objevil jsem Kytici Jiřího Suchého. A mé popouzení celé rodiny Mikešem se změnilo na pokoušení Jiřím Suchým. Byla to krabice se třemi nebo čtyřmi deskami, kde byla Suchého Polednice, Zlatý kolovrátek, Bludička a další. A mně se to líbilo. Moc. Písničky a sranda. Jiří Suchý a jeho čeština.
Jiří Suchý je monument českého jazyka, kultury i divadla. Vždycky jsem si říkal, že kdyby Jiří Suchý napsal učebnice pro český jazyk, děti by mluvnická pravidla začaly milovat a stali bychom se tak národem básníků a spisovatelů. Protože jeho cit pro češtinu je obdivuhodný. Kdyby vymysleli jak na nesmrtelnost, prvním v řadě na výdej pilulek by nutně musel stát právě Jiří Suchý. A kdyby nechtěl, sám bych ho tam zašel dostrkat. Protože všechno, co stvořil, stvořil vlastně ve službách krásy, něhy a vlídnosti. A také ve službě humoru, který vykukuje prakticky ze všeho, na co Jiří Suchý sáhne. Jeho tvorba není násilná, depresivní, dekadentní, nucená, ale živá, nesmírně živá.
Točí se dokument
Olga Sommerová se jala o Jiřím Suchém natočit celovečerní dokument jako poctu jeho géniu. „Písně Suchého a Šlitra znám nazpaměť, právě tak jako moje o třicet let mladší děti. Po tragickém Šlitrově odchodu tvořil Jiří Suchý dalších padesát let. A mě popadla ctižádost představit v celovečerním dokumentárním filmu život a tvorbu básníka, kterého považuju za rodinné stříbro této země. Mojí ctižádostí je vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét Jiřího Suchého jinak, než jak byl dosud prezentován,“ řekla Sommerová.
A protože dokument o někom takovém, jako je Jiří Suchý, nemůže být žádná druhá cenová, odfláknutý nízkým rozpočtem a hledáním kompromisů, vytvořili tvůrci dokumentu veřejnou sbírku, u které si vytyčili za cíl sehnat téměř půl milionu korun. A použili k tomu fundraisingovou službu HitHit. Přispět může každý z nás a tak nějak mám pocit, že by bylo fajn, kdybychom to naše rodinné stříbro zabalili do královského zlata, ne do špinavého hadru od motorového oleje (i když i to by mělo svou poetiku, ale asi ne na filmovém plátně). Máte-li na účtu zbytečných pár korun, pojďte točit dokument s Olgou Sommerovou. Ve výsledku je to podobné, jako sbírání do čepice na Národní divadlo.
„Já, jako skladatel v uvozovkách, jsem měl vždycky trochu smůlu, že všechno, co jsem složil, lidi připisovali Šlitrovi. Třeba Pramínek vlasů. Ministr Pavel Dostál mi jednou říkal, že když se sešli v partě, on chtěl koupit flašku a neměl peníze, tak uzavřel sázku – kdo napsal hudbu k Pramínku vlasů. A každej říkal, no to složil Šlitr. A Dostál vyhrál, protože text i hudbu jsem složil já. Dostál za mnou jednou přišel a říkal: Já vám musím poděkovat, protože v mladých letech jsem se několikrát domohl k penězům na láhev díky vaší písničce Pramínek vlasů,“ řekl Suchý k vlastní kariéře sladatele.

Vložil: Štěpán Cháb