Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nova oslavila svoje narozeniny s velkým průšvihem. Dočkala se totiž nečekané potupy

14.02.2019
Nova oslavila svoje narozeniny s velkým průšvihem. Dočkala se totiž nečekané potupy

Foto: TV Nova

Popisek: The Voice Česko Slovensko pobila s přehledem i Nora Fridrichová

Tento měsíc je tomu pětadvacet let, co u nás zahájila vysílání první soukromá celoplošná televizní stanice, TV Nova. I když je po celou dobu své existence nejvíce sledovaná, nyní se její výsadní postavení mění. Zatímco zpočátku dělal program Novy velké vrásky veřejnoprávní televizi, teď je tomu naopak. Česká televize Novu stále častěji poráží, především díky svým seriálům, vánočním pohádkám nebo různým zábavným pořadům. Velké potupy se TV Nova dočkala v neděli, kdy se na třetí řadu pěvecké show The Voice Česko Slovensko dívalo méně diváků než na publicistický pořad ČT 168 hodin.

A dvakrát větší počet si tentýž večer vybral na ČT premiéru původní české detektivky ´Případ dvou manželek´. Podobné to bylo i v sobotu. Populárně naučná show ČT Tajemství těla s převahou porazila dobrodružný snímek ´Čarodějův učeň´ na Nově. Stále častěji se tak potvrzuje, že formáty, například různé reality show, s nimiž Nova dříve slavila velké úspěchy, už televizní publikum přestávají přitahovat. Sešup z výsluní zažívá i dosud nejúspěšnější novácký projekt Ordinace v růžové zahradě. S přehledem ho drtí nejnovější hit, komediální seriál ČT Most! Ale zdaleka nejen on. Česká televize s přehledem ovládá přední příčky sledovanosti třeba v pátek, kdy vysílá oblíbenou talk show Karla Šípa Všechnopárty nebo premiéry původních seriálů (První republika, Doktor Martin, Rapl, Strážmistr Topinka). Loni se stal rekordmanem žebříčků výpravný historický seriál Marie Terezie a ovládly je i některé vánoční pohádky (Anděl Páně 2, Kouzelník Žito). O překonání pohádkové dvou a půl milionové hranice si tak TV Nova může nechat jenom zdát.

 

Miroslav Etzler, druhdy sexidol z Pojišťovny štěstí, a Petr Rychlý, aka Čestmír Mázl jako stálice Ordinace... Kde jsou ty blahé časy dvoumilionové sledovanosti? Foto TV Nova / Facebook

Od Železného...

Mimochodem, jen málo diváků tuší, kdo nejvýznamnější privátní televizní stanici, vysílající v ČR, vlastní. Jejím provozovatelem je mediální společnost TV Nova, patřící bermudské Central European Media Enterprises (CME). Generálním ředitelem je od roku 2013 Christoph Mainusch. Právě on odstartoval razantní škrty, kvůli nimž z kanálů Novy zmizely některé dřívější oblíbené pořady. Ta tam je tedy doba Vladimíra Železného, spojená s vysíláním populárních nováckých show (Ptákoviny, Čundercountry show, Tele Tele, Zlatíčka, Skopičiny) a silvestrovských estrád. Velkou popularitu si dokázaly získat i publicistické pořady (Volejte řediteli, Občanské judo, Na vlastní oči) a různé soutěžní formáty (Riskuj).

… k Dvořákovi

Rekordy sledovanosti si Nova dokázala udržet i v éře generálního ředitele Petra Dvořáka, který nyní šéfuje České televizi. Právě on prosadil vysílání úspěšné reality show Česko hledá SuperStar, jejíž premiéra se konala již před patnácti lety. Následovaly další řady a další nové reality show, například X Factor nebo Výměna manželek. Fiaskem ovšem skončil další zahraniční hit, Big Brother. Naopak se od začátku dařilo nekonečnému seriálu Ulice či dalším seriálovým projektům Novy (Pojišťovna štěstí), a především Ordinaci v růžové zahradě. Její současná průměrná sledovanost kolem milionů diváků je ovšem spíše projevem jisté setrvačnosti. Ostatně, výsadní postavení Ordinace překonaly nečekaně úspěšné kriminální seriály Policie Modrava a Dáma a Král. Nyní vysílaným Specialistům se již tak nedaří, s přehledem je dokonce poráží potrhlý, veřejnoprávní Strážmistr Topinka.

 

Do ostrého televizního souboje nyní Nova posílá seriál Kameňák, jak ale u diváků dopadne, si netroufne odhadnout nikdo. Čeští televizní diváci totiž zcela podlehli „kameňákům“ z Mostu.

Vložil: Adéla Hofmanová