Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Automatizace a digitalizace proti fake news a proti čemu dalšímu? Komentář Štěpána Chába

komentář 13.02.2019
Automatizace a digitalizace proti fake news a proti čemu dalšímu? Komentář Štěpána Chába

Foto: Jakub Dospiva / Facebook

Popisek: Lidský faktor v tvorbě zpravodajství se trochu okleští... v zájmu pravdy a nestrannosti, doufejme

Vědci z Českého vysokého učení technického ve spolupráci s Českou tiskovou kanceláří a dvěma univerzitami budou zkoumat, kterak zapojit Průmysl 4.0 do žurnalistiky. Doposud platilo, alespoň mezi ajťáky, že počítačové systémy mohou nahradit v žurnalistice práci člověka pouze u sportovního zpravodajství. Výzkum ČVUT to může změnit. Ovšem nikterak radikálně.

Hned dopředu předesílám, že prakticky všichni velcí hráči ve vývoji počítačových věd a umělé inteligence stojí dosud bezradně nad jedním zásadním problémem. Jak naučit plechem otlučenou diodu rozumět jazyku. Naučit počítač používat jazyk je totiž zatím nad lidské síly. ČVUT a spol tak nestojí před tím, jak by mohl vzniknout mylný předpoklad, že počítačový algoritmus bude psát zprávy a tím odstřihne lidský faktor od koryta, ale nad něčím trochu jiným.

Pomoc pro žurnalisty a klacek na dezinformátory

Vědci z ČVUT se pokusí vygenerovat „udělátko“, které bude schopné během okamžiku projít všechny statistiky, grafy, historii zpráv a údaje, které se budou dotýkat informací zmíněných i například při přímém televizním přenosu. To znamená, že před kamerami stane politik a jme se prolhat do parlamentu. Zároveň s plynutím jeho lží bude algoritmus vyhazovat upřesňující informace, které se na diváka pohrnou zároveň se záplavou lží z obrazovky.

Dr. Luboš Král, který projekt řeší v Centru umělé inteligence Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, uvedl: „Naším cílem a ambicí je nejen pomoci k automatizaci vytváření shrnujících žurnalistických zpráv, ale také vytvořit systém pro kontrolu tvrzení, a to na základě dostupných zdrojů, jako je historie zpráv, statistické údaje a další. Tak by například divák mohl v přímém přenosu sledovat doplňující textové informace k pronášeným tvrzením a také by bylo možné vytvářet hypotézy o dalším vývoji zaznamenaných událostí, a to srovnáním s obdobnými, již proběhlými, událostmi. V každém případě se pohybujeme v oblasti, která v ČR není ještě pokryta, a podobné nástroje se zde nevyužívají.“

Pro novináře to bude zároveň výborný nástroj k ověřování informací a hledání souvislostí. Ona ta transparentnost do politiky vlivem technologií prostě přijde. A pánbu za to zaplať. Protože státní rozpočet tak bude ušetřen plateb za dlouhé a dlouhé hodiny hádek typu: Babiš lže… Ne, Kalousek lže... Protože algoritmus odhalí během okamžiku, kdo ze zmíněných lže a v čem přesně. Divák, čtenář a potenciální volič tak bude ihned vědět, kdo z diskutujících a křičících vaří z vody. Z pozice současných politiků bych se podobný výzkum snažil sabotovat, protože jde po korytech a chce do politiky zapojit jen Mirky Dušíny. Žádná Dlouhá bidla v našem parlamentu už nebudou.

Ale…

Kde bude algoritmus brát údaje pro své výstupy? Pokud bude pojíždět celý internet, skončí jako chatbot Tay, který Microsoft vypustil na zkušenou před dvěma roky na Twitter. Do několika hodin se z chatovacího bota stal nacista. Pokud ovšem bude čerpat informace a data a výstupy pouze z jakéhosi schváleného zdroje, databáze vlády nebo Evropské unie, bude systém ihned napaden pro podjatost a jednostrannost. A to i v případě, pokud vědci použijí systém České tiskové kanceláře jako zdroje informací, která ani vzdáleně neobsáhne všechna témata a rozhodně u ní v mnoha případech nejde uvažovat jako o nestranném pozorovateli. U podobného projektu by měla být nenapadnutelná nestrannost první zásadou, protože jinak se dostaneme do toho samého, v čem jsme nyní. Jen k tomu budeme světoví v použití UI.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace