Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po boku úspěšné krásky trpěl jako zvíře, a tak si zvedal sebevědomí… Nevěrami. Tajnosti slavných

11.02.2019
Po boku úspěšné krásky trpěl jako zvíře, a tak si zvedal sebevědomí… Nevěrami. Tajnosti slavných

Foto: Facebook

Popisek: Petr Oliva

Říkali mu český Redford a fanynky z něj byly paf. Jenom ta, kterou miloval, ho nejspíš málo obdivovala. Cítil se jako porouchaný vlak, odstavený na vedlejší kolej, a tak si své ‘kvality‘ musel dokázat. Rodinu opustil kvůli milence a vysloužil si pověst nejhoršího otce českého showbyznysu.

Na vrcholu popularity byl v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy si vysloužil přezdívku český Robert Redford. A nejen protože populární hollywoodské hvězdě propůjčoval pravidelně svůj hlas v dabingovém studiu. Na obrazovce byl totiž tenkrát téměř jako doma a stal se idolem davů fanynek. Svou náklonností k něžnému pohlaví se nikdy netajil a díky ní také patřil k největším partnerským fluktuantům v českém showbyznysu. A nejen to. Na rozdíl od jiných kolegů, kteří se drží pořekadla „moje děti a tvoje děti bijí naše děti“, měl Petr Oliva ještě další nepříjemný zvyk, kterým druhé mimořádně bolestivě zraňuje. Zásadně totiž za sebou pálil mosty. Vyprávět by o tom mohly jeho tři děti.

Se Svatavou Hubeňákovou v roce 1966 v kladenském Divadle Jaroslava Průchy, v komedii A. N. Ostrovského Talenty a ctitelé

Se Svatavou Hubeňákovou v roce 1966 v kladenském Divadle Jaroslava Průchy, v komedii A. N. Ostrovského Talenty a ctitelé
(foto – vis.idu.cz)

Manželčin úspěch nevydýchal

Fešák křtěný Vltavou se narodil 14. února 1943 a o své životní dráze měl od útlého dětství zcela jasno. Již v jednadvaceti letech ukončil studium herectví na DAMU, a pak absolvoval základní vojenskou službu v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. Do prvního angažmá nastoupil v Divadle Jaroslava Průchy v Kladně, poté zakotvil na dvě desetiletí v pražském Divadle E. F. Buriana. Po zániku divadla hostoval na řadě scén, například v Divadle Radka Brzobohatého, Divadle Blaník, Společnosti Julie Jurištové či v Redutě, kde si vyzkoušel i divadelní režii. Kromě úspěchů na jevišti začal velmi brzy sklízet i obdiv krásných žen a proslýchá se, že v hodně mladém věku byl již dvakrát ženatý. Sám to ale nikdy nepotvrdil, takže se o herečce Regině Rázlové často mluví jako o jeho první manželce. A také o té, po jejímž boku údajně velmi trpělo Petrovo sebevědomí. Regina byla zkrátka mimořádně krásná a úspěšná, partner se ocitl na pomyslné vedlejší koleji, a tak začal sám sobě dokazovat své ‘kvality‘ v náručí svých obdivovatelek.

Princ Vítězslav a jeho princezna (Jana Preissová) v roce 1969 v pohádce Princezna Lada

Princ Vítězslav a jeho princezna (Jana Preissová) v roce 1969 v pohádce Princezna Lada
(foto – repro/archiv ČT/Přiba Mrázová)

Hvězda dabingu

Díky výraznému a charakteristickému hlasu také vstoupil již během studií na DAMU poprvé do dabingových studií. Jeho jméno je spojeno především se dvěma slavnými hvězdami. Ve filmu s francouzským komikem Pierrem Richardem, kterého sice zprvu namlouval Eduard Cupák, brzy ale režiséři došli k závěru, že se k němu Oliva hodí lépe. Poprvé ho daboval v roce 1970 v komedii Roztržitý, a pak namluvil na tři desítky jeho filmů. Televizní diváci ho zase mají neodmyslitelně zapsaného coby Bodieho z populárního britského špionážního seriálu Profesionálové a na jméno Bodie dokonce slyšel. Daboval i řadu dalších zahraničních herců, například Roberta Redforda, a v roce 2015 obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní herecké mistrovství v dabingu. Se svým hlasem nalezl uplatnění také v rozhlasu a v uměleckém přednesu.

Lučkov v dramatické variaci Antonína Máši na motivy povídky I. S. Turgeněva Rváč – Divadlo E. F. Buriana, 1979

Lučkov v dramatické variaci Antonína Máši na motivy povídky I. S. Turgeněva Rváč – Divadlo E. F. Buriana, 1979
(foto – vis.idu.cz/Martin Poš)

Odešel a už se neukázal

Rázlová se za něj provdala po rozpadu krátkého manželství s Petrem Štěpánkem a porodila mu dvě děti – v roce 1973 syna Lukáše a o čtyři roky později dceru Adélu. Ta ale ani nedostala šanci otce si zapamatovat. „Když byl Adéle rok, odešel prostě za jinou a byl konec,“ prozradila před časem Regina Blesku a dcera to vzápětí potvrdila. Se svým otcem se setkala shodou náhod až po šestatřiceti letech, na jedné společenské akci. „Byla jsem teď na jedné akci s mámou a shodou okolností tam byl i Oliva. Pozdravili jsme se a to je tak vše,“ konstatovala Adéla, která se s ním tenkrát střetla tváří tvář po dlouhých sedmatřiceti letech. Herec prý ani netušil, že vystudovala malířství ve Francii, provdala se tam za geologa a má tři děti. Ani setkání po letech ale u něj zájem o dceru neprobudilo, prý ji ani nepožádal o telefonní číslo.

S Pavlem Trávníčkem ve svém posledním filmu Tajemství pouze služební

S Pavlem Trávníčkem ve svém posledním filmu Tajemství pouze služební
(foto – repro/Magnusfilm)

Musela se praštit do hlavy

Tak s oblibou komentovala s oblibou své sblížení s Olivou jeho další manželka, herečka a dabérka Dagmar Čárová. A neměla na mysli nějaké pominutí smyslů, nýbrž opravdový úraz. „Stalo se tak v divadle při hře Krysař a za velmi dramatických okolností. Hrála jsem Agnes, on krysaře a při premiéře jsem si rozbila hlavu. Odvezl mě na Bulovku, kde mi hlavu sešili, a od té doby to mezi námi funguje,“ zavzpomínala před časem v rozhovoru pro Aha!. A zřejmě byla konečně tou pravou, protože pak spolu prožili více než tři desetiletí, přestože se prý kolegové dokonce sázeli, že spolu dlouho nevydrží. O patnáct let mladší partnerka porodila Olivovi v roce 1986 syna Pavla. V roce 1997 založil Pražské (ne)závislé divadlo, nakonec to ale nevyšlo. „Divadlo je hodně drahý koníček. Zpočátku jsem si našel sponzory, nacvičili jsme úspěšnou hru, ale po čase sponzoři odpadli a nedařilo se mi sehnat nikoho dalšího. Nesehnal jsem ani žádného manažera, který by mi s tím pomohl, a tak se divadlo po krátkém čase rozpadlo,“ prozradil časopisu Překvapení.

Bývalý důstojník Gustav Kalina v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2

Bývalý důstojník Gustav Kalina v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2
(foto – TV Nova)

Na syna byl hrdý

O svých dětech říkával, že je má všechny velmi rád, když ale došlo na podrobnosti, mluvil zpravidla pouze o nejmladším Pavlovi. Na toho byl mimořádně pyšný. „Je úspěšný paramedik a neustále si rozšiřuje svou specializaci. Přednáší také o resuscitaci a jeho přednášky jsou nejen velmi odborné, ale i vtipné,“ svěřil se s tím, že je ale velmi nepořádný. „Neustále něco kutí a vyrábí na auto v přístěnku v dílničce a v životě po sobě neuklidí nářadí. Pak nějaké hledám a nemůžu ho najít.“ Pavla původně chtěl vidět na medicíně a potomek také poslechl, po roce ale z lékařské fakulty zběhl. „Protože mu nějaký chytrák poradil, že studia paramediků jsou mnohem zajímavější a není to jen o biflování,“ dodal hrdý otec.

V inscenaci slavného dramatu Reginalda Roseho Dvanáct rozhněvaných mužů v Divadle Radka Brzobohatého

V inscenaci slavného dramatu Reginalda Roseho Dvanáct rozhněvaných mužů v Divadle Radka Brzobohatého
(foto – repro/divadlorb.cz)

Trápení od mládí

Během kariéry ztvárnil na šest desítek filmových a televizních postav a nevyhýbaly se mu ani seriálové projekty, od Hříšných lidí města pražského a Třiceti případů majora Zemana přes Okres na severu, Sanitku nebo Druhý dech až po Pojišťovnu štěstí, Vyprávěj, Policii Modrava či Ordinaci v růžové zahradě 2. Před filmovou kamerou stanul naposledy v roce 2016 v povídkovém projektu slovenského scenáristy a režiséra Pavla Zeleňáka Tajemství pouze služebnía jeho posledním televizním hrdinou byl otec Gustav Kalina v ‘novácké‘ Ordinaci v růžové zahradě 2. Jednoho z nejzbožňovanějších idolů nakonec připravila o život nemoc, která ho sužovala již od mládí. Trápilo ho astma, které se s přibývajícími roky horšilo, a poslední týden života strávil v nemocnici. Petr Oliva podlehl rozsáhlému zápalu plic v sobotu 9. února 2019.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace