Po boku úspěšné krásky trpěl jako zvíře, a tak si zvedal sebevědomí… Nevěrami. Tajnosti slavných
11.02.2019
Foto: Facebook
Popisek: Petr Oliva
Říkali mu český Redford a fanynky z něj byly paf. Jenom ta, kterou miloval, ho nejspíš málo obdivovala. Cítil se jako porouchaný vlak, odstavený na vedlejší kolej, a tak si své ‘kvality‘ musel dokázat. Rodinu opustil kvůli milence a vysloužil si pověst nejhoršího otce českého showbyznysu.
Na vrcholu popularity byl v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy si vysloužil přezdívku český Robert Redford. A nejen protože populární hollywoodské hvězdě propůjčoval pravidelně svůj hlas v dabingovém studiu. Na obrazovce byl totiž tenkrát téměř jako doma a stal se idolem davů fanynek. Svou náklonností k něžnému pohlaví se nikdy netajil a díky ní také patřil k největším partnerským fluktuantům v českém showbyznysu. A nejen to. Na rozdíl od jiných kolegů, kteří se drží pořekadla „moje děti a tvoje děti bijí naše děti“, měl Petr Oliva ještě další nepříjemný zvyk, kterým druhé mimořádně bolestivě zraňuje. Zásadně totiž za sebou pálil mosty. Vyprávět by o tom mohly jeho tři děti.

Se Svatavou Hubeňákovou v roce 1966 v kladenském Divadle Jaroslava Průchy, v komedii A. N. Ostrovského Talenty a ctitelé
(foto – vis.idu.cz)
Manželčin úspěch nevydýchal
Fešák křtěný Vltavou se narodil 14. února 1943 a o své životní dráze měl od útlého dětství zcela jasno. Již v jednadvaceti letech ukončil studium herectví na DAMU, a pak absolvoval základní vojenskou službu v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. Do prvního angažmá nastoupil v Divadle Jaroslava Průchy v Kladně, poté zakotvil na dvě desetiletí v pražském Divadle E. F. Buriana. Po zániku divadla hostoval na řadě scén, například v Divadle Radka Brzobohatého, Divadle Blaník, Společnosti Julie Jurištové či v Redutě, kde si vyzkoušel i divadelní režii. Kromě úspěchů na jevišti začal velmi brzy sklízet i obdiv krásných žen a proslýchá se, že v hodně mladém věku byl již dvakrát ženatý. Sám to ale nikdy nepotvrdil, takže se o herečce Regině Rázlové často mluví jako o jeho první manželce. A také o té, po jejímž boku údajně velmi trpělo Petrovo sebevědomí. Regina byla zkrátka mimořádně krásná a úspěšná, partner se ocitl na pomyslné vedlejší koleji, a tak začal sám sobě dokazovat své ‘kvality‘ v náručí svých obdivovatelek.

Princ Vítězslav a jeho princezna (Jana Preissová) v roce 1969 v pohádce Princezna Lada
(foto – repro/archiv ČT/Přiba Mrázová)
Hvězda dabingu
Díky výraznému a charakteristickému hlasu také vstoupil již během studií na DAMU poprvé do dabingových studií. Jeho jméno je spojeno především se dvěma slavnými hvězdami. Ve filmu s francouzským komikem Pierrem Richardem, kterého sice zprvu namlouval Eduard Cupák, brzy ale režiséři došli k závěru, že se k němu Oliva hodí lépe. Poprvé ho daboval v roce 1970 v komedii Roztržitý, a pak namluvil na tři desítky jeho filmů. Televizní diváci ho zase mají neodmyslitelně zapsaného coby Bodieho z populárního britského špionážního seriálu Profesionálové a na jméno Bodie dokonce slyšel. Daboval i řadu dalších zahraničních herců, například Roberta Redforda, a v roce 2015 obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní herecké mistrovství v dabingu. Se svým hlasem nalezl uplatnění také v rozhlasu a v uměleckém přednesu.

Lučkov v dramatické variaci Antonína Máši na motivy povídky I. S. Turgeněva Rváč – Divadlo E. F. Buriana, 1979
(foto – vis.idu.cz/Martin Poš)
Odešel a už se neukázal
Rázlová se za něj provdala po rozpadu krátkého manželství s Petrem Štěpánkem a porodila mu dvě děti – v roce 1973 syna Lukáše a o čtyři roky později dceru Adélu. Ta ale ani nedostala šanci otce si zapamatovat. „Když byl Adéle rok, odešel prostě za jinou a byl konec,“ prozradila před časem Regina Blesku a dcera to vzápětí potvrdila. Se svým otcem se setkala shodou náhod až po šestatřiceti letech, na jedné společenské akci. „Byla jsem teď na jedné akci s mámou a shodou okolností tam byl i Oliva. Pozdravili jsme se a to je tak vše,“ konstatovala Adéla, která se s ním tenkrát střetla tváří tvář po dlouhých sedmatřiceti letech. Herec prý ani netušil, že vystudovala malířství ve Francii, provdala se tam za geologa a má tři děti. Ani setkání po letech ale u něj zájem o dceru neprobudilo, prý ji ani nepožádal o telefonní číslo.

S Pavlem Trávníčkem ve svém posledním filmu Tajemství pouze služební
(foto – repro/Magnusfilm)
Musela se praštit do hlavy
Tak s oblibou komentovala s oblibou své sblížení s Olivou jeho další manželka, herečka a dabérka Dagmar Čárová. A neměla na mysli nějaké pominutí smyslů, nýbrž opravdový úraz. „Stalo se tak v divadle při hře Krysař a za velmi dramatických okolností. Hrála jsem Agnes, on krysaře a při premiéře jsem si rozbila hlavu. Odvezl mě na Bulovku, kde mi hlavu sešili, a od té doby to mezi námi funguje,“ zavzpomínala před časem v rozhovoru pro Aha!. A zřejmě byla konečně tou pravou, protože pak spolu prožili více než tři desetiletí, přestože se prý kolegové dokonce sázeli, že spolu dlouho nevydrží. O patnáct let mladší partnerka porodila Olivovi v roce 1986 syna Pavla. V roce 1997 založil Pražské (ne)závislé divadlo, nakonec to ale nevyšlo. „Divadlo je hodně drahý koníček. Zpočátku jsem si našel sponzory, nacvičili jsme úspěšnou hru, ale po čase sponzoři odpadli a nedařilo se mi sehnat nikoho dalšího. Nesehnal jsem ani žádného manažera, který by mi s tím pomohl, a tak se divadlo po krátkém čase rozpadlo,“ prozradil časopisu Překvapení.

Bývalý důstojník Gustav Kalina v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2
(foto – TV Nova)
Na syna byl hrdý
O svých dětech říkával, že je má všechny velmi rád, když ale došlo na podrobnosti, mluvil zpravidla pouze o nejmladším Pavlovi. Na toho byl mimořádně pyšný. „Je úspěšný paramedik a neustále si rozšiřuje svou specializaci. Přednáší také o resuscitaci a jeho přednášky jsou nejen velmi odborné, ale i vtipné,“ svěřil se s tím, že je ale velmi nepořádný. „Neustále něco kutí a vyrábí na auto v přístěnku v dílničce a v životě po sobě neuklidí nářadí. Pak nějaké hledám a nemůžu ho najít.“ Pavla původně chtěl vidět na medicíně a potomek také poslechl, po roce ale z lékařské fakulty zběhl. „Protože mu nějaký chytrák poradil, že studia paramediků jsou mnohem zajímavější a není to jen o biflování,“ dodal hrdý otec.

V inscenaci slavného dramatu Reginalda Roseho Dvanáct rozhněvaných mužů v Divadle Radka Brzobohatého
(foto – repro/divadlorb.cz)
Trápení od mládí
Během kariéry ztvárnil na šest desítek filmových a televizních postav a nevyhýbaly se mu ani seriálové projekty, od Hříšných lidí města pražského a Třiceti případů majora Zemana přes Okres na severu, Sanitku nebo Druhý dech až po Pojišťovnu štěstí, Vyprávěj, Policii Modrava či Ordinaci v růžové zahradě 2. Před filmovou kamerou stanul naposledy v roce 2016 v povídkovém projektu slovenského scenáristy a režiséra Pavla Zeleňáka Tajemství pouze služebnía jeho posledním televizním hrdinou byl otec Gustav Kalina v ‘novácké‘ Ordinaci v růžové zahradě 2. Jednoho z nejzbožňovanějších idolů nakonec připravila o život nemoc, která ho sužovala již od mládí. Trápilo ho astma, které se s přibývajícími roky horšilo, a poslední týden života strávil v nemocnici. Petr Oliva podlehl rozsáhlému zápalu plic v sobotu 9. února 2019.

Vložil: Adina Janovská