Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová hvězda se musela pokorně omluvit, netušil chudák, že se sám nesmí označit za Cikána. VIP skandály a aférky

komentář 05.02.2019
Nová hvězda se musela pokorně omluvit, netušil chudák, že se sám nesmí označit za Cikána. VIP skandály a aférky

Foto: ČT

Popisek: Zdeňka Godlu MOST! proslavil

Televizní seriál MOST! sleduje stále více lidí. A ze seriálu povstala jedna velká hvězda, a to neprofesionální herec Zdeněk Godla. Ten je romského původu, což mu už zadělalo na jeden průšvih. Ale úplně jiného druhu, než byste čekali. Rozhodně totiž nevadí bílým, ale pustili se do něj samotní Romové. Anebo jen server Romea.cz, proslulý tím, že se ustavičně s někým sváří?

Zdeněk Godla hraje v seriálu Most popeláře, který je na tom skoro ve všem lépe, než hlavní hrdina Luďan. Má ženu, práci, byt v paneláku s funkčním WC a zaplacenou elektřinu. V reálu je Zdeněk Godla z Chomutova, v současnosti je bez práce. Za sebou má temnou minulost, před dvaceti lety byl odsouzen k šesti letům za loupežné přepadení, avšak tvrdí, že to je dávno za ním. Žije se svou ženou, děti jsou již prý dospělé. Právě jeho žena je tou, která ho drží při zemi a díky ní nevyvádí lumpárny.

 

Zdeněk Godla udělal fatální chybu. Je Rom, nikoliv Cikán. On to chudák do té doby nevěděl. Pak ale do hry vstoupila Romea a lidskoprávníci a hned je jasno. A Zdeněk se musí pokorně omluvit

S rasismem si užil své

Zdeněk je opravdu v kurzu, není se čemu divit, že o něj projevila zájem MF Dnes. Ptali se ho na vše možné, Zdeněk se rozpovídal třeba na téma, jaké je to být Rom v Ústeckém kraji: „Třeba do hospody jsem tady nemohl. A do dneška do některých nemůžu. Tady u nás je hospoda, kde mi řekli, že jestli nemám klubovou kartu, tak ať vypadnu. Takových je v Ústeckém kraji hodně. Máme tu taky jednu sousedku, která nás nemusí. Přijedu přes den autem, ve kterém mi trochu hraje rádio a ona hned začne řvát, ať to vypnu, nebo ať se vrátím do Chanova. Přitom bydlí až v sedmém patře. Už na mě kvůli tomu volala i policajty. Takže jo, nějakým způsobem to pociťuji. Na druhou stranu se těm lidem nedivím. Já říkám, že jakmile dáte do paneláku tři cikánské rodiny, tak je to problém,“ přiznal sebekriticky.

 

Partička z MOSTu

Na Cikána jsem zvyklý

Jedna z otázek mířila právě na to, zda mu nevadí, když ho někdo označí za cikána: „Ježišmarjá, ne. Já mám oslovení Cikán rád. Jsem na něj zvyklý,“ prohlásil spontánně. A to neměl dělat! Výraz Cikán je totiž zcela nekorektní a Zdeněk Godla na to byl okamžitě upozorněn. Následovala jeho pokorná omluva na serveru romea.cz: „Všem Romům, kterých jsem se dotkl se upřímně omlouvám, že jsem při rozhovoru řekl, že, je mi jedno, jestli jsem Rom nebo cigán. Že je mi milejší, když mi budou říkat cigán. Nevěděl jsem, že to není jedno. Nikdy jsem se nad tím nezamyslel a to byla chyba. Prosím, kdo můžete, tak mi odpusťte mou neznalost naší historie," sdělil Godla. Jde totiž o to, že výraz Cikán pochází z názvu sekty Athighanů, podobnost názvu zřejmě také cítíte. S touto sektou si prý kdysi dávno lidé v Evropě Romy pletli. Přitom zmíněná sekta byla rozprášená pro svou jinakost, provozovala magii a kočovala. Vlastně to samé, co dělali později Romové…

 

Za co se proboha omlouval?!

Jenomže se bavíme o historii velmi, velmi minulé. Na starou sektu si zřejmě nikdo kromě Muzea romské kultury nevzpomene a ani sami Romové neberou pojmenování Cikán nějak špatně, jak sám Zdeněk Godla uvedl. Otázka navíc zněla, zda jemu toto označení nevadí. A on popravdě sdělil, že rozhodně nevadí. Zač se tedy měl omlouvat? Komu mohl ublížit tím, že se sám nějak pojmenoval? Nevím, jak ve vás, ale ve mně tahle hyperkorektní doba vzbuzuje nemalé obavy.

 

Načerněná tvář rovná se rasismus

Podobnou diskusi pak rozbouřila mladá slovenská režisérka Tereza Nvotová, sestra herečky Doroty Nvotové a dcera Anny Šiškové. Ta se vydala do divadla, kde se jí stal podobný zcela nekorektní zážitek: „Nechápu. Včera jsem viděla v divadle ABC moji oblíbenou hru Tonyho Kushnera Andělé v Americe, která mimo jiné hovoří o rasismu a homofóbii. Chápu, že divadlo nemá v angažmá afroamerické herce, ale nabarvit bílého herce a udělat mu blackface, really? V této hře? V této době: už přeci nejsme v osmdesátých letech, už se nelze vymlouvat, že jsme netušili, že je to velmi urážlivé. Pokud se herci mohou tvářit, že sedí na lavičce v Central parku, zatímco jsou na plastovém prakťáku na jevišti, proč si proboha potřebují nabarvit tvář, když je referencí v textu dost, aby to divák pochopil?“ hromuje Tereza. Pokud byste nevěděli, nač vlastně naráží, pak vězte, že jde o fenomén blackface, černé tváře. Kdysi dávno, když ještě žili černoši (není i toto slovo nekorektní?) ve Spojených státech pod jhem otroctví, si prý totiž jejich bílí pánové načernili obličej a napodobovali jejich zpěvy.

 

Tereza Nvotová má úspěch s filmem Mečiar, foto Facebook

Konec Othella?

Aby bylo jasno, mluvíme prostě o tom, když si bílý (nebo jakýkoliv jiný nečerný) člověk načerní tvář. Tím prý zesměšňujeme Afroameričany. Chápete to? Jen jsme hloupí, že jsme si načerněné tváře s rasismem nikdy nespojovali. Děkujeme, jsme chytřejší. Jak to tak vypadá, tak už si zřejmě nikdo nezahraje Othella, protože jeho tvář se také tradičně černí (jde o „mouřenína“ benátského, nebudeme muset opravit i Shakespeara?) a konec je také s pobíháním čertů s uhlím pokreslenou tváří  5. prosince. Co kdyby to někoho urazilo, že. Vše dost připomíná diskuzi před pár lety, kdy MHD v rámci své kampaně představil slang řidičů. A také to, že se jednomu typu metra říká černá huba. Ozvali se pochopitelně aktivisté, kteří tvrdili, že je to špatné a rasistické. Řidiči kontrovali, že typ metra opravdu vypadá, jako by měl „černou hubu“, doslovně. Čistému vše čisté, chtělo by se nad těmito zcela zbytečnými spory říci…

 

Andělé v Americe v Divadle ABC, foto Facebook

Princezna Angelína v Krejzových

V seriálu Krejzovi hraje kde kdo a nově do něj naskočila Dana Bartůňková alias princezna Angelína z jedné z našich nejúspěšnějších pohádek S čerty nejsou žerty. V seriálu hraje kartářku: „To víte, že se mě pan režisér ptal, zda umím ty karty míchat a jestli jsem je někdy vykládala. Odpověděla jsem mu, že samozřejmě, protože jsem se ptala kamarádky, která se tím zabývá. Řekla mi, že to každý dělá jinak, takže mi dali hromadu karet – a dělej,“ přiznala Dana Bartůňková. O té se můžeme celkem pravidelně kolem Vánoc dočíst všude možně, ale po revoluci už vlastně netočila: „Víte, systém té práce je úplně jiný, než když jsem točila před revolucí. Je to všechno rychlé, scénář dostanete mailem, naučíte se to, a hned od toho a další,“ postěžovala si.

 

Dana Bartůňková v seriálu Krejzovi, foto FTV Prima

Stále princeznou

U herectví ale Dana Bartůňková zůstala, hraje divadlo pro děti. Ty ji prý stále poznávají jako Angelínu: „Samozřejmě, že mě lidi poznávají. Děti si chodí po představení pro podpis i s rodiči. Mají u sebe vytištěnou fotografii Angelíny. Jednou se mi dokonce stalo, že se na mě to dítě tak podivně koukalo, a nakonec se mě zeptalo, zda jsem při natáčení pohádky měla masku. Logicky, čas běží a děti jsou krásně upřímné a nemůžete se na ně zlobit,“ přiznává.

 

Kartářka Angelína

Plekanec se bude soudit o peníze na film

Rozuzlení rozvodu Lucie Vondráčkové a Tomáše Plekance je v nedohlednu, situace mezi nimi není dobrá. Lucie se zřejmě také dotkla kritika jejího nejnovějšího snímku Perfect Kiss, a tak k ukázce filmu na sociální síti uvedla: „Třetí ukázka z našeho nejhoršího a nejpříšernějšího filmu všech dob! The Perfect Kiss bude už brzy pro vás v Evropě ke stažení na iTunes! Dám včas vědět. Hezký den všem!“ píše pěkně naštvaně.

Lucie Vondráčková ve filmu Perfect Kiss

Producentka filmu Martina Adamcová alias četařka Babinčáková má ale nemalé problémy. Tomáš Plekanec, který jí na film půjčil peníze, je chce zpět. Není to ale tak jednoduché. Adamcová tvrdí, že směnku převzala jiná firma, prý se souhlasem Tomáše Plekance.  Takže se zřejmě dočkáme dalšího soudu…

 

Vložil: Michaela Špačková