Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro české novináře jsme Švejci, póvl a spodina, pro cizince excelentní místo k životu. Komentář Pavla Přeučila

komentář 03.02.2019
Pro české novináře jsme Švejci, póvl a spodina, pro cizince excelentní místo k životu. Komentář Pavla Přeučila

Autor: Facebook, Dan Veselý

Popisek: Ve světovém srovnání prostě vedeme

Nevím, čím to je, ale pro české novináře jsme v poslední době jakýmsi podnárodem. Češi jsou podle nich v cizině chápáni především jako národ švejků, špindírů, nemakačenků, podvodníků, věčných stěžovatelů, módních barbarů a kdovíco ještě. Dokládají nám to „autentickými“ rozhovory a názory cizinců, kteří nejspíše kdysi, kdesi u nás strávili jednu noc v hotelu a mají zcela jasný názor na život v České republice. Existují však zcela jiné a opravdu autentické názory, které se v našem tisku zaručeně neobjeví.

Nedávno se na stránkách prestižní společnosti InterNations, které se stará na celém světě o lidi, pracující v zahraničí a zároveň sdružuje největší komunitu těchto pracovníků, 3,5 milionů členů, objevilo hodnocení České republiky z pohledu cizinců, kteří u nás pracují. A světe div se, fakta, která nejlépe vystihují naši současnost a stav naší společnosti se diametrálně liší od toho, co nám servírují česká média. Česká republika patří podle nich mezi 5 nejlepších zemí na světě pro rodinný život, je to třetí nejlepší země pro práci v zahraničí a 86 % respondentů oceňuje nízké životní náklady na život v Česku. Považují naši zemi za dokonalý rodinný přístav a doporučují ji jako vzor.

Dopravní systém máme dokonalý

Česká republika se podle průzkumu stala v roce 2018 jedním z nejlépe propojených dopravních uzlů na světě. V roce 2018 hodnotilo v kategorii cestování a doprava 95 % cizinců, usazených u nás výrazné zlepšení a posílení české dopravní infrastruktury ve srovnání s pouhými 68 % na celém světě. Navíc 96 % respondentů hodnotí jako ukázkové možnosti cestování do a z České republiky, což je o 14 procentních bodů více, než je celosvětový průměr. No prosím a my si tady na dopravu neustále stěžujeme, pláčeme nad pomalými a špinavými vlaky, katastrofálním stavem silnic a nedostatkem dálnic. Svět to holt vidí jinak a na rozdíl od nás mohou respondenti průzkumu srovnávat.

Zdravotní péče a volný čas

Výrazný podíl v indexu kvality života nelze připisovat pouze cestování a dopravě. V mnoha dalších kategoriích funguje podle studie náš stát opravdu dobře. Za největší plusy považují cizinci nadprůměrnou úroveň naší zdravotní péče a celkovou životní pohodu. Osm z deseti respondentů si pochvaluje kvalitu naší lékařské péče a impozantních 82 % je spokojeno s její cenovou dostupností, ve srovnání s 59 % na celém světě. Dalším velkým faktorem, který přispívá k popularitě života v Česku, jsou prý úžasné společenské a volnočasové aktivity, které 83 % respondentů hodnotí vysoko nad globálním průměrem, který je 66 %.

Negativem je odpor k cizincům

Usadit se natrvalo v Česku není podle výzkumu nic jednoduchého a přistěhovalci se někdy potýkají s nevraživostí místního obyvatelstva. Pouze necelá polovina respondentů, 49 %, vidí pozitivně vztah a postoj místních obyvatel vůči cizincům. Tato hodnota je o 20 procentních bodů nižší než příslušné globální průměry (69 %). Cizinci mají také potíže s navazováním přátelských vztahů s místními. Pouze 39 % jich uvádí, že získání přátel v Česku je snadné (oproti 45 % na celém světě). Podle jednoho indického respondenta, „jsou zdejší lidé dost introvertní a jen stěží se smiřují s cizinci."

Problémy s jazykem

Respondenti mají velké potíže s učením místního jazyka. Více než tři čtvrtiny z nich (79 %) považují češtinu za jeden z nejobtížnějších jazyků a velké potíže dělá podle průzkumu zejména Američanům, naopak problémy nedělá Ukrajincům. V celosvětovém měřítku se se s problémy setkává pouze 45 % cizinců. Pouhých 9 % si myslí, že naučit se český jazyk je snadné. Až 49 % cizinců se hovorovou češtinu nenaučí nikdy.

Ukázkový rodinný život

Za doslova excelentní považují cizinci rodinný život v Česku, což hodnotí jako jeden z největších kladů země. Už třetí rok se Česká republika řadí mezi 5 nejlepších zemí na světě v Indexu rodinného života. Více než sedm z deseti zahraničních rodin žijících v Česku (71 %) se domnívá, že úroveň péče o děti je na vysoké úrovni, je snadno dostupná a dalších 71 % tvrdí, že stejně vysokou úroveň má náš vzdělávací systém. Tato čísla jsou výrazně vyšší než příslušné globální průměry, 47 % a 52 %. Celých 68 % cizinců, vychovávajících děti v České republice tvrdí, že péče o děti je cenově dostupná, stejně jako vzdělání (80 %). Kvalita vzdělávání je samozřejmě stejně důležitá jako náklady a tyto statistiky jsou také zajímavé. Téměř 9 z deseti rodičů (88 %) pozitivně hodnotí kvalitu vzdělání i to že největší podíl na tom mají místní státní školy (60 %).

Bezpečné místo k životu

V této podkategorii, řazené do rodinného života, se pohybují hodnocení respondentů doslova v superlativech. Česká republika poskočila v této kategorii celosvětově v roce 2018 ze sedmého místa na třetí. Neuvěřitelných 100 % respondentů tvrdí, že celková spokojenost jejich dětí s péčí a bezpečím je nadstandardní ve srovnání s 81 % celosvětově. „Moje rodina zde našla bezpečné místo k bydlení a naše děti chodí do slušných, bezpečných škol," zdůrazňuje jeden z amerických respondentů. Účastníci výzkumu si také myslí, že spokojenost s rodinným životem je vysoká i u Čechů. 94 % českých rodičů je prý se svým rodinným životem spokojeno, což je o 15 procentních bodů více než je celosvětový průměr 79 %.

Velká spokojenost s prací

Podle Indexu práce v zahraničí je Česká republika třetí nejlepší zemí na světě pro zahraniční pracovníky. Na druhé straně nejsou respondenti spokojeni s úrovní bezpečnosti práce, která se podle nich zanedbává. Pouze tři z deseti respondentů (29 %) jsou s tímto faktorem zcela spokojeni. Většina cizinců (84 %) hodnotí hospodářský stav země zejména za poslední rok velmi příznivě a polovina z nich dokonce uvažuje o přesunu svého hlavního podnikání do Česka.

Za finančním rozkvětem stojí ekonomika

Téměř tři čtvrtiny respondentů (72 %) jsou spokojeni s finanční situací, možná kvůli rostoucí ekonomice a nízkým životním nákladům, 86 % hodnotí tento faktor pozitivně. Jeden z tureckých respondentů poznamenal, že „každodenní život, například jídlo a pití, je cenově dostupný." Navíc více než osm z deseti (82 %) respondentů je přesvědčeno, že jejich osobní příjem je dostatečný nebo více než dostatečný na pokrytí všech životních nákladů. Oba výsledky jsou vysoko nad příslušnými globálními průměry (51 % a 78 %) pro životní náklady a odpovídající příjem. Kvalitou života patříme v porovnání s životními náklady mezi nejlepší v Evropě.

Ve srovnání se světem jsme na špici

Tolik tedy pohled na život u nás očima zahraničních pracovníků. Když jsem to četl, nevěřil jsem zprvu vlastním očím, ale fakta jsou podložena přesnými čísly. Samozřejmě, že některé údaje mohou být zkreslené, zejména co se týká životních nákladů v porovnání s platy. Ty bývají u zahraničních pracovníků výrazně vyšší. Na druhé straně je ale zajímavé, že průzkumu se zúčastnilo velké množství zahraničních pracovníků z Ukrajiny, jejichž platy se pohybují většinou pod celostátním průměrem, a přesto vyšly zprůměrované výsledky tak jak vyšly. Můžeme nadávat na dopravu, životní náklady, úroveň služeb, vysoké ceny potravin, ale pokud se na vše podíváme z globálního hlediska, vychází z toho naše republika doslova excelentně. A o tom to je! Pokud budete mít zájem se podívat na výsledky průzkumu v originále, najdete jej ZDE.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace