Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nečas se aférou s carevnou Nagyovou zesměšnil. To je politikova smrt, říká politolog

03.08.2013
Nečas se aférou s carevnou Nagyovou zesměšnil. To je politikova smrt, říká politolog

Autor: aTeo

Popisek: Takhle vidí Nečasův vztah poněkud škodolibý kolážista aTeo. Obrázek nazval Čert a Káča.

Hájit tradiční hodnoty a význam rodiny si před příštími parlamentními volbami budou muset politici pořádně rozmyslet, aby jim nebylo předhazováno, že se stejnou rétorikou před voliče předstupoval katolík Petr Nečas. Podle oslovených mediálních odborníků jeho zesměšnění nutně nemusí mít dopad na ODS, které šéfoval, ale jako premiér byl loutkou své milenky - a to je zlé. Případný únik intimnějších odposlechů, o jejichž existenci se spekuluje, by zabolel ODS jen těsně před volbami.

Bývalý premiér Petr Nečas se před volbami v roce 2010 stylizoval nejen do role pana Čistého, ale ve svých vystoupeních kladl důraz na konzervativní hodnoty, význam rodiny, a to vše ještě zvýrazňoval připomínáním skutečnosti, že je katolík. Na odiv dávané přednosti ale byly jen vějičkou pro veřejnost, na kterou mu ovšem nemálo voličů sedlo a umožnilo mu stanout v čele vlády. Před dalšími volbami se na tradiční hodnoty a rodinu bude politik odvolávat s rizikem, že to mohou voliči vnímat jako stejné pokrytectví, které předvedl Petr Nečas.

„Já si myslím, že politické strany jsou odrovnané. A ať se budou hlásit k tradičním hodnotám nebo vyzdvihovat význam rodiny, tak teď nastane čas pro nějaké hnutí, které bude volat po změnách od samého základu a po obdobě akce Čisté ruce. To je jako, když si koupíte něco, co vám někdo vychválil, a ono to je úplně jinak, tak s tím také úplně skončíte a zamíříte jinam,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Mikeš, lektor komerčních komunikací na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze.

Nečasovi nikdo neodpáře, že poškodil tradiční hodnoty

„Lidé to, že měl Petr Nečas milenku, moc vnímat nebudou. Spíš budou číst ten background, to zázemí, rozhodování za něj a že si to nechal líbit. A také to, že je to spjaté se sledováním jeho manželky a zadávání tajným službám, které nemají při soukromém sledování co dělat. Může se stát, že lidé se budou na kauzu Nečas dívat jako na spuštění určité nedůvěryhodnosti. Jiná věc je, že Petr Nečas není žádný Masaryk a nikdy nebude. Tradiční hodnoty, na které se odvolával, tím ale určitě poškodil, to už mu nikdo neodpáře,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Bystřický.

Situace bývalého předsedy vlády Petra Nečase vyvolává vzpomínku na někdejší výrok Miloše Zemana, který prohlásil, že politik může být milován, politik může být nenáviděn, ale politik se nikdy nesmí stát směšný. Petr Nečas se zesměšnil a v této činnosti úspěšně pokračuje vulgárními útoky na státní zástupce. Asi mu nikdo neporadí, že by lépe udělal, kdyby mlčel, protože by mohl zesměšňovat i stranu, v jejímž čele stál.

Občanským demokratům ublížil víc Dalík než Nečas

„Jedinec tím zesměšněn být může, to ano, ale strana ne. Z toho člověka si mohou dělat šoufky, ale že by to mělo vliv na politickou stran a její příznivce, to určitě ne. Na ty, kteří by se snažili zesměšňování přenést i na politickou stranu, tak na ty by se také něco vytáhlo, takže v tomhle ohledu spíš budou všichni opatrní, protože si pamatujeme si, co dělal David Rath, jak bojoval, jak se vyjadřoval a jak to s ním dopadlo,“ připomíná Jiří Mikeš.

Mediální odborník je přesvědčen o tom, že když se chlap v nějakých pětačtyřiceti letech zamiluje do své podřízené, tak to není nic výjimečného a lidem to ani moc nevadí. „Spíš by tam vadily vztahy s Romanem Janouškem a jemu podobnými. ODS uškodil mnohem více Dalík než Nečas,“ konstatuje dlouholetý šéf Asociace reklamních agentur.

Jak si užívali Nečas s Nagyovou, bude víc záležitostí médií

„Petr Nečas ukázal, že o sobě nerozhoduje, a pro ty, kdo to umějí číst, byl trapný tím, když byl ve vrcholné pozici tak ovládán. Na ODS tohle zesměšnění ale nedosáhne. Ódéeska je tak rozprostřená, má tolik zásadnějších kauz a hlavně má své trvalé voliče, kteří vydělali na privatizaci, takže tahle Nečasova kauza se nepromítne do odlivu voličů. Pro samotnou ODS je Nečas už minulou událostí, teď musí jet dál. Také jí ani nic jiného nezbývá,“ podotýká Jiří Bystřický.

V odposleších Petra Nečase a Jany Nagyové nemají chybět ani intimní pasáže. Pokud by unikly do médií, jako tomu bylo v případě exprimátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška, nezůstalo by to zřejmě jen u kolibříků. „Jestli tam jsou nějaké intimnosti, jak se spolu měli, jak si užívali, to může být záležitostí médií, ale politickým stranám ať už ODS či jiným na pravici, by to uškodit nemělo. To je věc lidská. Třeba v takové Anglii by se úniky odposlechů do médií nedostaly, tam určitá etika je,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Jiří Mikeš.

Nečasovy intimnosti by zahýbaly pravicí jen těsně před volbami

„Když bude zveřejnění takových odposlechů načasované dobře, tak to může sehrát v pohledu na politické strany nějakou roli. Ale je to otázka tak měsíce, v dlouhodobém horizontu by to určitě neuspělo. Pokud si někdo myslí, že Petr Nečas zahýbe pravicí v tom negativním smyslu, tak tedy nezahýbe. To by klaplo druhé straně do not, jen kdyby se intimní část odposlechů zveřejnila krátce před termínem voleb a až do nich by se točilo téma nějakých intimností. Takové načasování by vliv na voliče mít mohlo,“ myslí si mediální odborník Jiří Bystřický.

Jiří Hroník, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace