Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cenzurovat se tedy v pohodě bude? Komentář Štěpána Chába

komentář 29.01.2019
Cenzurovat se tedy v pohodě bude? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Václav Klaus mladší, navrhovatel novely

Útrobami české diskuse citelně pohnul návrh na novelu z pera Václava Klase mladšího, jejíž obsahem je zákonné zamezení mazání komentářů na sociálních sítích pod hrozbou uvěznění nebo pokuty. Hlavně na Facebooku a Twitteru, samozřejmě. Jinak řečeno – pokud vám Facebook smaže komentář, můžete podat trestní oznámení. Fajn, Zuckerberga na Borech nám bude závidět celý svět.

Oponenti novely se nechali slyšet, že Facebook je soukromá společnost a že jeho pravidla jsou jeho pravidla. Do toho nemá zákon co kecat. Miroslav Kalousek to na svém Twitteru komentoval slovy: „Facebook je soukromá společnost a stát jí nemá co mluvit do toho, jaká si nastaví pravidla.“ Tady by ovšem mohla nastat dramatická pauza pro polemiku. Když si vzpomeneme, tak před třemi roky si Zuckerberga pozvala na kobereček Angela Merkelová. A tlačila na něj, aby přijal opatření proti nenávistným komentářům. Před necelým rokem byl Zuckerberg spatřen, kterak se vkrádá na půdu Evropského parlamentu, kde byl grilován stran mazání, blokování a ochraně před hybridní válkou z Ruska. Což je to samé, jen z druhé strany. Ano, Zuckerberg nebyl donucen zákonem, ale tlakem. A ano, od roku 2015/2016 začalo masivní blokování a mazání na Facebooku. Asi jenom náhoda.

Zavíráme oči

A tak zavíráme oči před tím, že Facebook skutečně maže komentáře, které nejsou na štíru se zákonem. Které nejsou dokonce nemravné. Které jen uplatňují princip svobody projevu, na němž stojí a padá celá naše společnost. Blokování za prosté sdělení názoru, který není kompatibilní s jakýmsi světonázorem? Kalousek to vysvětluje v tomtéž tweetu následovně: „Tohle není návrh na ochranu svobody slova, ale na ochranu dezinformační války, kterou vedou autoritativní režimy proti nám a našim spojencům.“

Ovšem chybí přesný popis toho, co přesně je onou dezinformační válkou myšlené. Pomalu tak přecházíme do situace, kdy se dezinformací stane vlastně všechno, co není obsaženo v onom světonázoru. A stane se jím i kritika Evropské unie, kritika uzákonění homosexuálních manželství, kritika imigrantské vlny, kritika kritiky brexitu, uznání jakéhokoliv politického výkonu mistra dezinformátora Putina nebo Trumpa. A tak podobně a tak dále.

Námitky

Nejostřejší námitkou je toto: Facebook je soukromá společnost, do jejího fungování nemá stát co kecat. No, nemá i má. protože ač je Facebook soukromá společnost, provozuje službu veřejnou. A stejně jako si stát dovolil drze kecat do toho, že v hospodách se zakáže plošně kouření, může zakázat i Facebooku, aby mazal komentáře. Princip je totožný. Námitka druhá: Co když komentář odstraní správce skupiny na Facebooku? Půjde bručet? Nebo pošleme za katr Zuckerberga? Ale ani ne. U novely by mělo jít hlavně o to, že Facebook, rukama svých administrátorů, nikoliv rukama správců jednotlivých stránek, nebude mazat a blokovat komentáře lidí, které napsali a sdílí na své profilové zdi. Tam je ten hlavní problém.

Evropa stojí jinde

Evropa stojí, nebo má stát, na pro svět bezprecedentní názorové otevřenosti a naprosté svobodě svůj názor projevit. A to včetně názoru blbého a pomýleného. Protože pokud se v demokracii a svobodě začne pomalounku ubírat právě na svobodě projevu, je to velmi rychlá cesta k destrukci takové svobody. Tichým uznáním cenzury Kalouskové celé Evropy nebojují proti Putinům a Okamurům a Orbánům a bůh ví proti komu všemu ještě (Kalousci vidí v Orbánech a Okamurech a Putinech nejvyšší zlo). Naopak, tiché uznání cenzury vede k jedinému – k nastolení jejich cesty. K uznání strachu a zvolení strachu jako vládce nad naším myšlením. Je vždycky lepší střetnout se s blbcem, než se střetnout s dozorcem. Ovšem Kalousci Evropy volí strach, a tedy střet s dozorcem. A tedy nahrávání na smeč budoucím i současným demagogům. A to je kardinální chyba.

Kalousek a spol má stát v první frontě v boji proti jakékoliv cenzuře, protože se prohlašuje za demokrata a zastánce svobody. A pokud tak nedělá, nedělá tak proto, že je sám demagog (což není, na to je ho moc málo) anebo protože má strach. Ale strach se nevyřeší tím, že se schováme pod peřinu, abychom neviděli, že máme problém, ale tím, že problémy začneme řešit.

Pirátská vsuvka

Piráti se k novele Václava Klause postavili také odmítavě. A to s poznámkou, že něco takového nejde řešit pouze na národní úrovni, ale na úrovni celé Evropské unie. Svým způsobem mají jistě pravdu. Ale nezačíná to řešení právě na národní úrovni, kdy se naší novelou dá impulz Evropské unie, že s cenzurou zásadně nesouhlasíme? Přeci jenom, v Evropské unii máme vliv jako palec na levé noze na průběh mrtvice – prakticky žádný. A prosadit něco proti valu německo-francouzské dohody z Cách? Je to jen iluze. Brebentit o tom v unii můžeme, ale smysl to bude mít mizivý. A cenzura je prostě nepřípustná, na tom bychom se mohli, tak nějak, shodnout všichni. My se jen neshodneme na tom, jestli povolit i jiný názor. Ale to je jinak řečeno cenzura. Nikoliv státní, ale protlačená Evropskou unií… takže vlastně státní je… i když není… ale vlastně je. Nebo není?

Mělo by se ovšem vést v patrnosti, že sociální sítě typu Facebook nebo Twitter jedou skutečně na globální úrovni. A technicky by bylo vlastně neproveditelné, aby si Česká republika vymínila jiný přístup, jiná pravidla. Zavedení do praxe by bylo vlastně nemožné. A pro Facebook jako takový by přizpůsobení se takovým pravidlům bylo dražší, než to, kolik z fungování v České republice vydělá. Pro Facebook by tak vlastně bylo jednodušší pro Českou republiku Facebook vypnout úplně. Baylo-li by to vůbec možné.

 

Vložil: Štěpán Cháb