Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

On tu hospodu vyklidil sám, miminko mu zatím hlídali… Hynek Čermák má barvitou minulost a je to Rapl

23.01.2019
On tu hospodu vyklidil sám, miminko mu zatím hlídali… Hynek Čermák má barvitou minulost a je to Rapl

Foto: ČT

Popisek: Major Kuneš se stěhuje z Krušných hor do Ústí nad Labem, aby s celou původní partou odhalili síť organizovaného zločinu. Tým vyšetřovatelů v čele s „morousem s něžnou duší“ se na ČT1 vrátil druhou sérií Rapla v pondělí 7. ledna. V hlavní roli opět s Hynkem Čermákem

Herec Hynek Čermák hraje velmi často drsňáky, mafiány, ale i policisty, prostě chlápky, co nejdou pro ránu daleko. Mnozí ovšem nevědí, že se toto zaměření shoduje i s jeho životem. V rozhovoru pro Xantypu se rozhovořil o tom, jak ho bojové sporty přitáhly k práci v ochrance, nebo jak s Vítem Bártou zakládal agenturu ABL.

Hynek Čermák se původně věnoval bojovému sportu musado, což je vojenský způsob boje na blízko. Od něj bylo už krůček k tomu ho využívat profesionálně: „Potřeboval jsem peníze a taky mě to svým způsobem bavilo. S kamarádem Vítkem Bártou jsme založili ochranku a dělali bodyguardy. Tedy já, on bojovník není. Ale vždycky uměl zajistit věci kolem. Tenkrát jsme měli oproti jiným ochrankám výhodu, že u nás nepracoval žádný bývalý estébák ani policajt. Všem klukům bylo kolem dvaceti a byli karatisti, střelci a tak,“ zavzpomínal na devadesátá léta, kdy ještě Vít Bárta nebyl politik. 

S Vítkem Bártou se baví raději jen o ženských a kultuře 

Hynek Čermák prověřoval i zájemce o tuto práci: „Když někdo přišel a měl zájem u nás pracovat, podstoupil fyzický testy, který jsme s Vítkem sestavili. Řadami ABL prošla spousta špičkových bojovníků, kteří to dělají dodnes. Třeba jako kontraktoři v Afghánistánu,“ uvedl pro Xantypu. O svém kamarádovi Vítu Bártovi, bývalém předsedovi Věcí veřejných, se bavit nechce: „Vít Bárta je můj kamarád, a to se pak těžko posuzuje. Známe se pětadvacet let. Je chlap, kterej studoval medicínu, viděl všechna moje divadelní představení, o divadle, poezii a literatuře umí mluvit mnohem líp než já, protože je vzdělanější, a nikdy by vůči mně neudělal křivárnu. Jenže politice nerozumím, tak se s ním bavím jenom o ženskejch a kultuře.“

 

Na snímku první klapka natáčení druhé série Rapla... Co se v druhé sérii změnilo: Jáchymovské detašované pracoviště, které bylo dlouhou dobu trnem v oku byrokratického aparátu, je v rámci restrukturalizace zrušeno a podplukovníka Rohana pověří vedením kriminálky v Ústí nad Labem. Netrvá dlouho a přetáhne tam všechny „své“ kriminalisty. Naslibuje jim hory doly, a i když nic z toho nedodrží, stará parta je zase pohromadě. To je výchozí situace pokračování úspěšného Rapla. „Úměrně tomu, jak v seriálu zločinci, politici a právníci bohatnou, postavy detektivů z druhé řady Rapla naopak chudnou. V podstatě mají už jen jeden druhého, smysl pro spravedlnost a černý humor,“ říká s nadsázkou spoluautor námětu a kreativní producent Josef Viewegh. Foto ČT

Bitkařská minulost se mu hodí i v herectví

Své klienty si tenkrát neprověřovali, s odstupem má z té doby trochu hrůzu: „Když se na to dívám zpětně, bylo to dost strašlivý a divím se, že jsem spoustu situací přežil relativně bez úhony,“ vzpomínal v rozhovoru pro Xantypu. Tato zkušenost mu ale pomáhá i v jeho současné práci, tedy v herectví: „Dneska jsou veškerý rvačky, kterých se účastním, dohodnutý filmový kaskadérský akce a je ohromná výhoda, že to umím a nemusím se složitě učit každej úder jako jinej herec,“ připomněl. Hynek Čermák si zahrál mafiána prvního řádu, Radovana Krejčíře, dokonce se setkal i s jeho osobními strážci: „Jeden je špičkovej boxer, druhej je dnes podnikatel. Oba jsou vzdělaní a milí. Jeden z nich má miminko — a představ si, že ho vychovává sám. Je vyloženě něžnej. Teď jsme něco točili v Karlových Varech, strhla se tam malá rvačka a on tu hospodu v podstatě vyklidil sám. Miminko mu zatím někdo hlídal,“ prohlásil v Xantypě Hynek Čermák.

 

Dva, tři chvaty použije

Hynek Čermák prý rozhodně není cholerik, což je pro práci v ochrance důležité: „Aby ve mně bouchly saze, to už musí bejt a většinou jde o to, že vidím nějakou nespravedlnost. Nebo mi někdo začne lhát do očí. To jsem pak zlej. Zpětně jsem za to na sebe naštvanej a tomu člověku se omlouvám, ale stejně si myslím, že jsem měl pravdu. Nicméně nikdy jsem nikoho sám od sebe nenapadl,“ připomněl Hynek Čermák. Dodnes by se ale prý dokázal ubránit: „Člověk se za tu dobu, kdy studoval boj zblízka, naučil třeba deset skvělejch chvatů, z nich si oblíbil dva tři, takže když na mě někdo zaútočí, tak ty dva tři chvaty použiju, a buď fungujou, anebo když ne, tak to jsem pak v řiti,“ konstatoval Hynek Čermák.

 

Nejlepší věc, co ho potkala

Před třemi lety se Hynek Čermák oženil, vzal si Veroniku Mackovou, která je o více než dvacet let mladší, ještě před tím žil s herečkou Danielou Choděrovou, se kterou má dvě děti, dnes puberťáky. Hynek Čermák je zřejmě stále velmi zamilovaný: „Dlouho mě nechtěla. Musel jsem trošku zabojovat. Ale vyplatilo se to,“ pochlubil se v rozhovoru. Vyjádřil se také k předchozímu vztahu: „S Danielou jsme byli šestnáct let a posledních pět let jsme furt řešili, jestli se rozejdeme, nebo ne. Chodili jsme k odborníkům, a pak se ten vztah rozpadl. Veronika nebyla důvodem našeho rozchodu. Vztah s ní je zatím jedna z nejlepších věcí, která mě potkala. Jasně, že přijdou i problémy, jako v každým manželství, nehledě na věk. Pochopitelně člověk uvažuje taky nad smrtí a nad tím, jestli ji tady nenechá samotnou příliš brzo, ale to by se nám mohlo stát i v pětadvaceti,“ prohlásil.

 

+

Hynek Čermák působí jako pěkný tvrďák a je potěšující vidět, že si na něj jenom nehraje, ale že je to muž, který by s klidem ubránil svou ženu. Dostat se s ním do křížku určitě není jen tak. 

-

Zatímco Hynek Čermák tvrdí, že od matky svých dětí odešel vlastně v klidu, že už byl v té chvíli singl, jeho bývalá přítelkyně herečka Daniela Choděrová to viděla v Blesku poněkud jinak: „Byl to šok, absolutně jsem nečekala, že odejde, to fakt ne. Vždycky jsme totiž byli schopni všechno vyřešit, promluvit si o čemkoli. Ale už bych se v tom nerada hrabala, asi to tak mělo být. Je to pro mě věc, se kterou se pořád ještě srovnávám, ale beru to jako fakt. Jsem jen zvědavá, kdy ten šrám zmizí definitivně,“ prohlásila před více než rokem. V tomto ohledu se zřejmě bývalí partneři prostě neshodnou. 

Vložil: Michaela Špačková