Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Státní zastupitelství jako vážný důvod pro emigraci. A alarmující svědectví o Karlu Schwarzenbergovi. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.01.2019
Státní zastupitelství jako vážný důvod pro emigraci. A alarmující svědectví o Karlu Schwarzenbergovi. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Důvěra v soudy? No, s podobnými případy na nule

Státní zástupce je povinen postupovat odborně, svědomitě, odpovědně, nestranně, spravedlivě a bez zbytečných průtahů a musí se vystříhat všeho, co by mohlo ohrozit vážnost jeho funkce nebo vážnost státního zastupitelství. To se ovšem nedaří v případě Milana Sedláčka, který v devadesátých letech naskočil do služeb státní diplomacie a v rámci mediálního šílenství kolem protikorupční PR politiky je od roku 2011 popotahován po soudech jako onuce. A to i když byl šestkrát zbaven všech obvinění. Státní zástupce se vždy odvolal... (Informace nejnověji přinesl web ECHO24.cz, přesněji rozhovor Jiřího Peňáse s obětí naší ´povedené´ justice, panem Sedláčkem. Bohužel nemůžeme sloužit aktivním prolinkem, neboť jde o placený obsah; o dva roky dříve tuto kauzu již zpracovaly Parlamentní listy.cz; též rozhovorem, s redaktorem Janem Rychetským.)

Předmětem obvinění je to, že zpronevěřil milion a půl korun českých. A to v roce 2009, kdy organizoval navazování obchodních vztahů thajských podnikatelů v České republice. Oslovení thajských podnikatelů a jejich namotivování k tomu, aby se vydali do Prahy za investicemi, stálo již zmíněný jeden a půl milionu korun. Výsledkem bylo, že na pražskou Kampu přijely desítky thajských podnikatelů a uzavřely se tam obchody za téměř 100 milionů dolarů. Očividně dobrá práce, za kterou by Milan Sedláček zasloužil poplácat po rameni.

Jak to začalo

Milan Sedláček byl náměstkem Ministerstva zahraničí, kterému v té době velel Karel Schwarzenberg. A jako náměstek se zaměřil na IT zakázky, u kterých měl podezření, že jsou předpisovým tunelem. Zadal tvrdý audit běžících projektů. Výsledkem bylo několik trestných oznámení mířících na konkrétní pachatele. V IT zakázkách mizely desítky milion korun (policie všechna obvinění velmi rychle zametla pod koberec). Synchronně s tím Milan Sedláček odmítl podepsat další smlouvu s IT firmou, která byla podle jeho mínění předražená o 200 milionů a prospěšnost projektu, který se tím měl spustit, byla přinejmenším sporadická.

Na to konto, že nepodepsal smlouvu, k němu přišlo varování – pokud nepodepíše, začne ho vyšetřovat protikorupční policie, pokud podepíše, dostane nádavkem dva miliony na přilepšenou. Milan Sedláček nepodepsal a kšeft za 400 milion šel do kytek. A s ním i Milan Sedláček, protože hned poté, co byl odsunut na pozici velvyslance Thajska, se spustila kauza. Milan Sedláček zpronevěřil milion a půl, článek vyšel na iDnes a podepsán pod ním byl Adam B. Bartoš. Ten se v roce 2013 za vyvolání kauzy omluvil s tím, že naletěl na vykonstruovaný případ, který vyšel z dílny Schwarzenbergova ministerstva.

Máme i státní zastupitelství

„Bylo mi řečeno, že mají své lidi na všech klíčových institucích, jako jsou státní zastupitelství, tenkrát protikorupční policie a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, Bezpečnostní informační služba, Národní bezpečnostní úřad a tak dále,“ řekl Milan Sedláček pro Parlamentní listy. Zaseknou mu kariérní postup, zlikvidují jeho profesní život, už si neškrtne. Před měsícem padlo šesté osvobozující rozhodnutí soudu – Milan Sedláček je nevinný a k ničemu, z čeho ho státní zástupce obviňuje, nedošlo. Teď má státní zástupce čas na vznesení další žaloby a ono šílené martyrium může začít nanovo.

Kníže s čírem a máslem na hlavě

„Karel Schwarzenberg je možná hodný člověk, ale jako manažer je… katastrofální, prostě má vzácný dar se obklopit lidmi neschopnými, což se mu povedlo na ministerstvu hned dvakrát," řekl Sedláček v rozhovoru pro ECHO24. A ještě dodal: „Myslel jsem si, že jsme dobří známí. Když ten případ nastal, tak vydal příkaz, že Sedláček k němu nesmí, nemohl jsem to ani vysvětlit na kolegiu ministra, kterého jsem byl léta členem. A když se mnou jednali lidé z jeho okolí, tak to bylo, jako když se setkám s prověrkovými komisemi z normalizace. To víte, že to mým vztahem k němu otřáslo. Když mu o mém případě psal spisovatel Pavel Kohout, tak mu ani neodpovídal na dopisy. Myslím, že ho charakterově poznamenal pobyt v české politice," shrnul Sedláček novináři Jiřímu Peňásovi. 

Důsledky?

Ikona „pravicových“ stran Karel Schwarzenberg a lidé okolo něj s mafiánskými praktikami, kteří si vyřizují s nepohodlnými lidmi účty šikovněji, než bolševik za tuhé normalizace. Neprůhledná změť mocenských struktur a lidí, kteří si z politiky udělali pískoviště na hraní si na vojáčky. Sedláčkův případ je varováním pro každého, kdo by do té hromady hnoje chtěl zabodnout vidle a začít s kydáním. Takže pokud by se chtěl dostat do služeb státu nějaký Héraklés a začít s kydáním Augiášova chlíva, předá mu tajemná postava obrázek Milana Sedláčka a jeho podrobný životopis s důrazem na dohru.

Ale nejděsivější je ta zvůle, to příkoří, ta šikana ze strany státu, kdy člověk nemá zastání a jeho život může být vláčen bahnem bez časového omezení. Ten nedostatek práva, ta faleš, ta neuvěřitelná nedůvěra ve stát a jeho struktury, když si člověk uvědomí, že s ním můžou vytřít opravdu dokonale. Milan Sedláček je deset let vláčen po soudech, profesní život mu zlikvidovali, zasáhli mu i do života osobního, který se ocitl pod neustálým tlakem a stresem z uměle vyvolané kauzy. Protože se postavil proti tunelování státního rozpočtu.

Přísaha státního zástupce

„Slibuji na svou čest a svědomí, že budu při ochraně veřejného zájmu postupovat vždy v souladu s Ústavou a zákony České republiky, jakož i mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána, budu respektovat lidská práva, základní svobody a lidskou důstojnost a zachovávat mlčenlivost o věcech, které se dozvím v souvislosti s výkonem funkce státního zástupce, a to i po skončení výkonu této funkce. Při výkonu funkce státního zástupce i v soukromém životě budu chránit důstojnost svého povolání.“ Není to, s ohledem na Sedláčkův případ, ta nejcyničtější přísaha?

 

Vložil: Štěpán Cháb