Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I přes mrtvoly? Znepokojující tabu kolem smrti Jana Palacha. Jedna sebevražda spouští lavinu dalších

20.01.2019
I přes mrtvoly? Znepokojující tabu kolem smrti Jana Palacha. Jedna sebevražda spouští lavinu dalších

Autor: janpalach.cz

Popisek: Památné místo zasvěcené Janu Palachovi

Uplynulý týden si celá země připomínala padesáté výročí smrti Jana Palacha. Jak už to u nás bývá, mediální propaganda jela na plné obrátky. A snad ještě více. Namísto toho, aby se konala decentní pieta, připomínající jeden z mnoha tragických okamžiků našich dějin, konalo se tolik různých akcí, že se to zajídalo i lidem, kteří jinak oběti těch, co se po srpnu 1968 sebeobětovali, považují za hrdinství. Bilance je hrozivá. Vše totiž nasvědčuje tomu, že právě přehnaný rozsah připomínek šokujícího protestu vyprovokal další. V pátek odpoledne se na Václavském náměstí zapálil další muž, v sobotu následoval ještě jeden.

Otázka, zda může takovou formu protestu vykonat zcela duševně zdravý člověk, je u nás velkým tabu a verdikt se zdráhají vynést i seriózní odborníci. Jsou si totiž dobře vědomi toho, jaké reakce by mohli spustit a čemu by čelili. Přesto se najde pár těch, co se nebojí svůj názor vyslovit z jiného úhlu pohledu. V návaznosti na páteční událost na Václavské náměstí prozradil deníku Právo svůj názor psycholog Karel Havlík. Podle něj mohly přehnané oslavy Jana Palacha inspirovat onoho muže, který se v pátek odpoledne na Václavském náměstí zapálil, k tomu, aby čin Jana Palacha napodobil.

Na Václavském náměstí před sochou svatého Václava se v pátek kolem 15:00 polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý Čech. Kolemjdoucí ho uhasili; očití svědci na místě ČTK řekli, že viděli hořícího muže, který měl popálené ruce a obličej. Muž je ve velmi vážném stavu, řekla ČTK mluvčí vinohradské nemocnice Jana Roubalová. „Záchranáři pacienta s popáleninami na cca 30 procentech těla uvedli do umělého spánku a se zajištěnými dýchacími cestami transportovali do FNKV,“ dodala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Proč to udělal? Server Aktuálně.cz s odkazem na místostarostu Prahy 1 Petra Hejmu napsal, že muž před činem svému bratrovi oznámil, že chce odejít jako student Jan Palach. Bratr se proto ozval policii, která se muže snažila najít s využitím signálu jeho mobilního telefonu a zastavit. „Ale lokalizace nikdy není úplně přesná. Lze určit, že ten člověk se pohybuje v okruhu zhruba tří metrů. Policisté tedy muže hledali, byli hodně blízko a dobíhali tam," cituje server Hejmu, který má informace k případu jako místostarosta pro bezpečnost. O politický protest na rozdíl od Palacha podle Hejmy zřejmě nešlo. O den později se policistům podařilo předejít neštěstí, když zabránili muži, aby se u Národního muzea v Praze zapálil. Muž, ročník 1972, krátce před 16. hodinou zavolal na tísňovou linku 158 a oznámil, že se chce polít hořlavinou a zapálit, sdělila policie na svém Twitteru... Foto PČR

Wertherův efekt

Kromě jiného uvedl: „Sebevraždy mají mnoho příčin, ale nejčastější důvod je deprese. Ta může být skrytá nebo zcela viditelná. O sebevraždu se pokusí zpravidla nestandardní osobnost, která už neví, co si počít.“ A pak připomněl, že i Jan Palach se inspiroval asijskými mnichy (navíc, jak jsme tento týden zmínili, se jeho forma protestu nápadně podobala tomu, co již v srpnu 1968 vykonal Ryszard Siwiec z Polska). A po Palachovi následovaly desítky dalších.

Tento fenomén není ničím neznámým a vědci jej popisují jako Wertherův efekt. Když koncem 18. století vyšel slavný Goethův román Utrpení mladého Werthera, o mladíkovi, jenž spáchá sebevraždu, vyprovokoval k podobným činům mnoho dalších mladých mužů. Od té doby se sebevraždy, inspirované nějakou významnou a medializovanou událostí, neustále opakují. Téměř vždy, když se rozhodne skoncovat se životem nějaká celebrita, dojde k výraznému zvýšení počtu sebevražd!

Šokující změna

V návaznosti na to se některá prestižní světová média rozhodla, že informace o sebevraždách výrazně omezí. A nastal až šokující efekt. Například v Rakousku či Francii se počet sebevražd snížil o 75 procent. Světová zdravotnická organizace poté vydala kodex, jímž by se měla média při zveřejňování zpráv o sebevraždách řídit. Mimo jiné doporučují, aby se vyhnuly tomu, že se ze sebevraždy dělá normální věc a je prezentována jako řešení nějakého problému. Nabádá také k tomu, aby konkrétní sebevražda nebyla přesně popisována.

Pravý opak

Všechny tyto zásady ovšem většina médií (především ta veřejnoprávní) porušila. Vůbec nebyla připuštěna diskuse, která by se snažila případné další pokusy o sebeupálení se odvrátit. V rámci mediálních orgií byl opakovaně a přesně (!) popisován způsob, jakým se Jan Palach rozhodl svoji protestní sebevraždu vykonat. Byl odvysílán film Roberta Sedláčka, který to demonstruje více než bylo nutné. A výsledek? Další Wertherův efekt.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace