Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I přes mrtvoly? Znepokojující tabu kolem smrti Jana Palacha. Jedna sebevražda spouští lavinu dalších

20.01.2019
I přes mrtvoly? Znepokojující tabu kolem smrti Jana Palacha. Jedna sebevražda spouští lavinu dalších

Foto: janpalach.cz

Popisek: Památné místo zasvěcené Janu Palachovi

Uplynulý týden si celá země připomínala padesáté výročí smrti Jana Palacha. Jak už to u nás bývá, mediální propaganda jela na plné obrátky. A snad ještě více. Namísto toho, aby se konala decentní pieta, připomínající jeden z mnoha tragických okamžiků našich dějin, konalo se tolik různých akcí, že se to zajídalo i lidem, kteří jinak oběti těch, co se po srpnu 1968 sebeobětovali, považují za hrdinství. Bilance je hrozivá. Vše totiž nasvědčuje tomu, že právě přehnaný rozsah připomínek šokujícího protestu vyprovokal další. V pátek odpoledne se na Václavském náměstí zapálil další muž, v sobotu následoval ještě jeden.

Otázka, zda může takovou formu protestu vykonat zcela duševně zdravý člověk, je u nás velkým tabu a verdikt se zdráhají vynést i seriózní odborníci. Jsou si totiž dobře vědomi toho, jaké reakce by mohli spustit a čemu by čelili. Přesto se najde pár těch, co se nebojí svůj názor vyslovit z jiného úhlu pohledu. V návaznosti na páteční událost na Václavské náměstí prozradil deníku Právo svůj názor psycholog Karel Havlík. Podle něj mohly přehnané oslavy Jana Palacha inspirovat onoho muže, který se v pátek odpoledne na Václavském náměstí zapálil, k tomu, aby čin Jana Palacha napodobil.

Na Václavském náměstí před sochou svatého Václava se v pátek kolem 15:00 polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý Čech. Kolemjdoucí ho uhasili; očití svědci na místě ČTK řekli, že viděli hořícího muže, který měl popálené ruce a obličej. Muž je ve velmi vážném stavu, řekla ČTK mluvčí vinohradské nemocnice Jana Roubalová. „Záchranáři pacienta s popáleninami na cca 30 procentech těla uvedli do umělého spánku a se zajištěnými dýchacími cestami transportovali do FNKV,“ dodala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Proč to udělal? Server Aktuálně.cz s odkazem na místostarostu Prahy 1 Petra Hejmu napsal, že muž před činem svému bratrovi oznámil, že chce odejít jako student Jan Palach. Bratr se proto ozval policii, která se muže snažila najít s využitím signálu jeho mobilního telefonu a zastavit. „Ale lokalizace nikdy není úplně přesná. Lze určit, že ten člověk se pohybuje v okruhu zhruba tří metrů. Policisté tedy muže hledali, byli hodně blízko a dobíhali tam," cituje server Hejmu, který má informace k případu jako místostarosta pro bezpečnost. O politický protest na rozdíl od Palacha podle Hejmy zřejmě nešlo. O den později se policistům podařilo předejít neštěstí, když zabránili muži, aby se u Národního muzea v Praze zapálil. Muž, ročník 1972, krátce před 16. hodinou zavolal na tísňovou linku 158 a oznámil, že se chce polít hořlavinou a zapálit, sdělila policie na svém Twitteru... Foto PČR

Wertherův efekt

Kromě jiného uvedl: „Sebevraždy mají mnoho příčin, ale nejčastější důvod je deprese. Ta může být skrytá nebo zcela viditelná. O sebevraždu se pokusí zpravidla nestandardní osobnost, která už neví, co si počít.“ A pak připomněl, že i Jan Palach se inspiroval asijskými mnichy (navíc, jak jsme tento týden zmínili, se jeho forma protestu nápadně podobala tomu, co již v srpnu 1968 vykonal Ryszard Siwiec z Polska). A po Palachovi následovaly desítky dalších.

Tento fenomén není ničím neznámým a vědci jej popisují jako Wertherův efekt. Když koncem 18. století vyšel slavný Goethův román Utrpení mladého Werthera, o mladíkovi, jenž spáchá sebevraždu, vyprovokoval k podobným činům mnoho dalších mladých mužů. Od té doby se sebevraždy, inspirované nějakou významnou a medializovanou událostí, neustále opakují. Téměř vždy, když se rozhodne skoncovat se životem nějaká celebrita, dojde k výraznému zvýšení počtu sebevražd!

Šokující změna

V návaznosti na to se některá prestižní světová média rozhodla, že informace o sebevraždách výrazně omezí. A nastal až šokující efekt. Například v Rakousku či Francii se počet sebevražd snížil o 75 procent. Světová zdravotnická organizace poté vydala kodex, jímž by se měla média při zveřejňování zpráv o sebevraždách řídit. Mimo jiné doporučují, aby se vyhnuly tomu, že se ze sebevraždy dělá normální věc a je prezentována jako řešení nějakého problému. Nabádá také k tomu, aby konkrétní sebevražda nebyla přesně popisována.

Pravý opak

Všechny tyto zásady ovšem většina médií (především ta veřejnoprávní) porušila. Vůbec nebyla připuštěna diskuse, která by se snažila případné další pokusy o sebeupálení se odvrátit. V rámci mediálních orgií byl opakovaně a přesně (!) popisován způsob, jakým se Jan Palach rozhodl svoji protestní sebevraždu vykonat. Byl odvysílán film Roberta Sedláčka, který to demonstruje více než bylo nutné. A výsledek? Další Wertherův efekt.

Vložil: Adéla Hofmanová