Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsou to dlouhodobě nezaměstnaní VŠ, takže zadáčo. A požadují soukromé WC, zahradu, wifi a kompostér. Kauza Klinika. Zápisníček A.V.

komentář 16.01.2019
Jsou to dlouhodobě nezaměstnaní VŠ, takže zadáčo. A požadují soukromé WC, zahradu, wifi a kompostér. Kauza Klinika. Zápisníček A.V.

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Zápisníček A.V., fotomontáž

FOTO Nepochybně se dějí podstatnější věci, než zmrzlí aktivisté za komínem žižkovské Kliniky. I když… Prolézaje Facebook, což je moje oblíbená činnost, jež mi rozšiřuje obzory a nutí vykukovat ze své a nakukovat do jiných sociálních bublin, musím tuto kauzu prohlásit za další českou Macochu, Moraváci prominou. Prostě hluboký příkop, který rozděluje společnost a který není snadné překlenout, protože jak za dob Babylónu znesvářené strany hovoří každá svým jazykem a vzájemně si nerozumějí. Plus, jak jinak, rozumět nechtějí. Přesto – celá kauza je kromě jiného i docela sranda…

V úterý jsem na Facebooku nalezla post pana Marka Hollara, ´odborného politologa´, jak se tituluje (neptejte se, nevím, jak se liší od obyčejných politologů neodborných), a napřed jsem si myslela, že si dělá srandu. Že je to nějaká povedená myšifikace třeba pánů redaktorů G.cz – na ty by to tak sedělo. Marek Hollar píše: „PROSBA O SDÍLENÍ: HLEDÁME NOVÝ DOMOV!“

Jak jsem již psala, měla jsem pocit, že to je celý sranda (počkejte, až dočtete do konce :-), tak jsem šmejdila po FB a zčekla profil ´odborného politologa´, který se mj. prý - viz printscreen - zabývá odhalováním genderových nepravostí v českých filmech... Pořád si nějak nejsem jistá - je to míněno vážně, nebo si z nás dělají velkolepou prdel?

„Přátelé a fanoušci, mám naléhavou prosbu. Jistě víte o situaci na Klinice a s ní související ztrátou domova mladých, perspektivních a moderně smýšlejících lidí. Z toho důvodu prosím o sdílení výzvy. Výzva platí také pro ´Andrej Babiš´, zda by mohl situaci řešit. Hledá se nová hostitelská domácnost nebo volná nemovitost pro Huga, Lucii, Lilianu, Petra, Hanse a Michala,“ stojí u této fotky osiřelých klinikářů.

Pokud byste je snad chtěli ubytovat, není to jen tak, mají své požadavky. Chtějí: „buďto opuštěná nemovitost, kterou nevyužíváte a předali byste ji k užívání, kontroly jsou možné po vzájemné dohodě a předchozí domluvě, nebo bydlení v rodinném domě (podmínkou alespoň zahrada, wifi připojení, vnitřní vybavení);  všichni jsou dlouhodobě nezaměstnaní, není proto možné platit nájemné, lze se ale domluvit například na sekání trávy na pozemku, drobné opravy, případně ostraha objektu; možnost vodit do nemovitosti hosty, pořádání diskuzí, přednášek.“ A co zato? „Poskytnutím ubytování zdarma uděláte dobrý skutek, bude vám poděkováno na sociálních sítích a na webu; možnost požádání o magistrátní ubytovací grant pod záštitou Hany Třeštíkové,“ stojí zde.

Mladí, perspektivní, moderně smýšlející (zleva doprava)

Takže je tu šestadvacetiletý Hugo, jenž má vystudovanou Sociální a kulturní ekologie na FHS UK. Sám říká, že nedisponuje financemi, ale rád v domácnosti pomůže s tříděním odpadu a osvětou o jeho zpracování. „Pokud by mě rád ubytoval někdo, kdo jezdí autem a nekompostuje, tak ať to prosím ani nezkouší, nemám zájem,“ dodává. Pak zde máme o rok starší Lucii, která vystudovala Genderová studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, dle vlastních slov přátelskou, ideálně do domácnosti s rozvedenou ženou (bez muže). „Ráda pomůžu s výchovou vaší dcery, ráda čtu a poslouchám hudbu, kromě ubytování bych uvítala pomoc s oblečením, na Klinice nám bylo bez náhrady zabaveno, mám jen několik kusů oblečení, před dvěma roky jsem podstoupila operativní změnu pohlaví, vyznávám transsexualismus,“ píše.

To pětadvacetiletá Liliana, která má vystudovanou Novořeckou filologii na Filosofické fakultě Karlovy Univerzity, bude ráda za místnost alespoň 25 metrů čtverečních, vyžaduje soukromí a možnost mít návštěvy, pobírá podporu v nezaměstnanosti a kapesné od prarodičů - část těchto peněz může věnovat hostitelské rodině, ale „pouze pokud je to opravdu nutné“. Ráda se baví, hlásí se k neutrálnímu pohlaví a ráda by se v domácnosti nedělila o toaletu s mužem. Třiatřicetiletý Petr, jenž  vystudoval Aplikovanou etiku, má zkušenosti s kampaněmi na podporu genderové rovnosti, potírání rasismu, xenofobie, nekorektních prvků v umělecké tvorbě. Slibuje, že se bude v nové domácnosti rád podílet na zefektivnění procesů v oblasti rodinného práva. 


Zbývá Hans, jemuž je 28 let, vystudoval Orální historii, zajímá se o problematiku migrace a možnosti naší země z hlediska možnosti udělení azylu lidem ze zemí postižených válkou, od hostitelů pak „očekává otevřený a nexenofobní přístup a nahlížení na svět“. Nejméně požadavků má jediný středoškolák mezi nimi, šestadvacetiletý Michal. Ten o sobě píše, že se zajímá o „legislativní návrhy související s demokratizací majetku a revizi majetkových poměrů vysokopříjmových skupin“.  

Ještě z FB pana Hollara, pro dokreslení atmosféry... Začínám se klonit k názoru, že jde o skvělý, precizní fejkový FB profil, kde si z klinikářů a dalších dělá někdo velkolepou srandu. Tak není divu, když uvážím ty kecy o fetišizaci a demokratizaci vlastnictví - ono to přímo svádí, že. 

Mluvčí Jakub má naštěstí kde bydlet i slušnou práci na ČRo

 

„My bychom celkem proti termínu demokratizace vlastnictví nebrojili předem. Je to pořád demokracie, kde se jak známo rozhoduje hlasováním. Čili o tom, jestli mám třeba byt, by hlasovala domovní komise nebo uliční výbor, podobně s autem a telefonem, myslím, že už to tady bylo a osvědčilo se. Hlavně aby byly vložky a toaletní papír, národ bude spokojen,“ okomentoval tento post velmi zábavně pan Robert Malecký na webu Hlídací pes.

 

Mluvčí Kliniky, redaktor ČRo, se někde ohrazoval, že ve své práci žádný anarchista není. A opravdu, není. 

Ne s Markem, ale s Jakubem, prosím

Vyklízení komunitního centra Klinika neušlo pozornosti médií. Nakonec k většímu incidentu nedošlo, pouze se aktivisté uhnízdili na střeše. Z médií a od politiků se ozývaly názory pro a proti. Jeden z těch ´drsnějších´ svěřil v brzkých sobotních hodinách sociálním médiím bývalý marketér Pirátů a publicista Jakub Horák: „Ve squatech člověk zažije spoustu zábavy,“ uvádí svou zkušenost Horák. „Když jsem jako šestnáctiletej pankáč bydlel v jednom sklepě, tak tam netekla voda. Kámoš Fuze, taky pankáč, tehdy chodil s jednou pěknou blondýnou, zrovna měla krámy, tak si na dvorku nabrali do kbelíku vodu, pak na to vlítli, ona se umyla v tom kbelíku... Někdy k ránu dorazil zcela ožralej pankáč Milda, usnul, pak se probudil, šílená žízeň z kocoviny, šmátrá ve tmě, jestli tam není něco k pití... No chápete to správně, ráno byl kbelík prázdnej a Milda spokojeně chrápal,“ sdílel zážitek z bujarého mládí bývalý marketér Pirátů.

Zpráva z Facebooku Kliniky z úterka odpoledne: „Aktivisté a aktivistky jsou na střeše Autonomní sociální centrum Klinika už šestým dnem! Exekutor Ivo Luhan se včera vyjádřil, že jim pravděpodobně jde o ´rekord´ - tuto informaci nemůžeme potvrdit, ale je pravda, že minimálně v disciplíně ´zimní vytrvalostní squatting´ o rekord už nejspíš jde. Vytrvalá je i podpora sympatizantů a sympatizantek, kteří se neustále střídají u plotu.“  Foto Hans Štembera

Jakub Horák má za to, že Kliniku všichni berou moc vážně. „Tady si lidi myslí, že když si někdo udělá webovou stránku a něco tam napíše, tak že to je nějakej názor, se kterým je třeba hned diskutovat. Tak člověk logicky bojuje proti fetišizaci majetku, když žádnej nemá a druhý jo, že jo. Něco si myslet musí. Jenže kdyby si těch řečí nikdo nevšímal, tak na tu blbost zítra zapomene a napadne ho něco jinýho,“ kritizuje haló, které okolo Kliniky vzniklo, Horák. „Takhle když s ´fetišizací majetku‘ začne polemizovat deset komentátorů, tak si chlapík nakonec pomyslí, že na tom něco je. A ještě o tom vydá knížku,“ dodává. „Ten barák bych úchyláčkům a pankáčům klidně nechal,“ zastává se komunitního centra. Správa železniční cesty bude, dle jeho slov, „nejspíš stejně jen zase nějaká divná parta sloužící k rozkrádání státního majetku a barák na nic nepotřebujou“. Mladí lidé prý potřebují takové záchytné body, aby se potkávali s dalšími mladými lidmi a dozvěděli se něco o zajímavých knížkách. „Tou fází, kdy se debatuje o Nietzschem, Schopenhauerovi a Kafkovi, musí projít každej mladistvej intelektuál. A věřte mi, že lidi si nakonec roztřídí sama příroda - buď se v nich ozve zodpovědnost a začnou pracovat, nebo jsou to vadný kusy a skončej s buchnou v ruce někde pod mostem,“ říká Horák a dodává: „Město, který neunese jeden blbej squat a bere tak strašně vážně, co tam pankáči povídaj, je slabý“.

Foto Hans Štembera

Později ale zkorigoval své prohlášení o SŽDC. „Po srdceryvných komentářích pirátského garanta za dopravu Davida Witosze se omlouvám Správě železniční cesty za označení za ‚nejspíš stejně jen zase partu, co něco rozkrádá‘,“ říká Horák. Prý o této organizaci nic nevěděl a jeho vyjádření byl obecný literární obraz státních organizací, který byl vytvořen na základě povšechných zkušeností s několika řediteli Českých drah. „Nikoli trestněprávní polemika, což asi chytřejší člověk vytuší u postu, začínajícího popisem tří pankáčů ve sklepě. Ale chápu, že kolega garant je z Ostravska, kde lide su razovití. A kde často vtip s realitou splývá v jedno,“ vysvětlil Horák.

A protože jsem, již ne v teenagerském věku (to vládli komanči a žilo se ´na barácích´), ale již po třicítce zažila spoustu zábavných storek ve squatu Milada (jenž byl také násilně vyklizen a celých cca 15 let od té doby chátrá), s Jakubem Horákem naprosto souhlasím. To by bylo město slabý jak čaj, kdyby neuneslo pár mladých anarchistů a squatterů, ti prostě patří k věci, ke svobodné moderní metropoli, přesněji.  

Nedělám zagorku a vypadnu

To Martin Jaroš, pilně se připravujíc na ohlášenou politickou dráhu, to bere vážně: „Slibuju, že vám to k celé věci nasadí ostřejší brýle,“ poznamenal na sociální síti marketingový expert k Autonomnímu sociálnímu centru Klinika v Praze na Žižkově. „Jednu věc vám řeknu hned na startu, ať je jasno. Nejsem na straně borců z Kliniky. Stát je léta tiše toleroval, užívali velký prostor v širším centru zadarmo (kdo vám to dnes v Praze dá?!), za obsazení cizího majetku nebudou nijak kriminalizováni (jsou země, kde by je čekala tučná pokuta nebo i hůř) – takže ze strany státu docela velkorysost. Slušný člověk by za ty roky bydlení zadarmiko ještě poděkoval, než by si sbalil saky paky. A když je tady soudní rozhodnutí, když majitel chce svou věc zpět, tak prostě nedělám zagorku a vypadnu,“ poznamenal Jaroš s tím, že člověk si přece nemůže vybírat, která soudní rozhodnutí bude respektovat, a která ne. „Stačí, že se nám takhle chová prezident – už to je dost blbé,“ dodal.

Foto Hans Štembera

Následně zmínil, že jednu velmi důležitou věc ale lidé z Kliniky udělali, za což je potřeba jim poděkovat. „Upozornili na to, jak nekonečně blbě stát svoje nemovitosti spravuje. Jak mohl proboha stát nechat chátrat takhle lukrativní nemovitost na tak skvělém místě? Neřeknu, kdyby to byla nějaká kadibudka někde v Doupovských horách, s tím žádné terno neuděláte, ale komerčně nevyužít takový prostor na Praze 3 a nechat ho pomalu hnít, to je skoro zločin! A to byl přesně stav, než tam ti squatteři přišli!“ sdělil Jaroš.

ÚZSVM = Už ZaSe Václav Moravec

„Náš stát – přesněji Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, sexy zkratka ÚZSVM, mnemotechnická pomůcka ´Už zase Václav Moravec‘ – tedy náš milý stát si na evidenci těchto nemovitostí pořídil databázi. Počítačovou databázi, která se jmenuje CRAB (Centrální registr administrativních budov),“ poznamenal dále Jaroš a sdělil i to, jak si úřad nechal tuto strašlivou databázi naprogramovat a vysolil za to nejméně 550 milionů korun. 

Foto Hans Štembera

„To prosím není vymyšlené číslo, je to údaj z NKÚ z roku 2016. Tedy přes půl miliardy za obyčejnou databázi, ve které je uloženo jen asi 3400 budov. Ale tím ten horor nekončí – za roční provoz této databáze platí úřad chytrému dodavateli dalších 76 miliónů. Jestli jste to nepobrali, tak jo, 76 mega českých korun za provoz soupisu baráků. Který vy byste ve své firmě asi vyřešili lepší tabulkou v Excelu. Tzn. náklady na jednu budovu jsou asi 22 000 ročně – takže když stát drží nějakou budovu nebo kancelář 5 let, tak vysolí 111 tisíc korun jen za to, že si o té budově udržuje políčko v databázi! Takhle se, přátelé, spravuje státní majetek,“ rozčílil se dále Jaroš. 

Když úřad utratí za 5 let miliardu jen za blbou databázi nemovitostí…

„Strašně intenzivně tu všichni píšeme o aktivistech z Kliniky, ví o nich celá země, a to je fajn, naprosto OK. Ale celá země by taky měla vědět o tom megaobřím tunelu s CRABem a o tom, jak opravdu funguje úřad, který nám má poctivě a řádně spravovat nemovitosti. Když takový úřad utratí za 5 let skoro miliardu jen za blbou databázi nemovitostí, tak se nemůžete divit, že jim nějaký konkrétní barák na Praze 3 chátral pod rukama,“ dodal Jaroš, jenž popsal také stav a legální status squattingu v Evropě. „Závěrem: osádka Kliniky mi nesedí. Aby vzdorovali soudnímu rozhodnutí, to nemůžeme tolerovat. Ale taky mi nesedí úřad a stát, který takhle blbě funguje! Jasně, vynášení křičící rebelky z vchodových dveří je na kameře víc sexy než nějaký blbý CRAB. Ale i tak bychom měli vědět, kudy nám utíkají OPRAVDOVÉ peníze,“ uzavřel Jaroš. Opět – nelze nesouhlasit.  

Foto Hans Štembera

Klaus junior pálí pro změnu zprava

K věci se v komentáři vyjádřil také Václav Klaus mladší na webu Novinky.cz. „Proč tam dávno nenaběhla policie, budovu nevyklidila, nepředala majiteli a sebranku nepozavírala?“ ptá se podle Klause obecenstvo. Ale tak jednoduché to prý není, protože dotyční nechápou, v jaké společnosti žijí. „Je to souboj nové neomarxistické levice o stát a destrukci společnosti. A síly jsou zhruba vyrovnané,“ míní Klaus a dodává: „Občanský stát je vůči tomuto rudočernému nebezpečí asi stejně silný jako Výmarská republika proti nebezpečí hnědému“. A připomenul slova moderátora Českého rozhlasu Wave Jakuba Orta o „fetišizaci majetku a demokratizaci vlastnictví“. Podle Klause byli komunisté ve 40. letech alespoň upřímnější a nemluvili takto orwellovským jazykem.

A zprava pálí i SŽDC, která publikovala na sociální síti fotografie, kde byl vidět bordel, špína a hrozný nepořádek

Z podpory Kliniky obvinil všechny z koaličních stran na pražském magistrátu, jmenovitě primátora Hřiba, zástupkyni Jana Čižinského Třeštíkovou i Dominika Feriho z TOP 09. „V minulosti Kliniku podpořil Andrej Babiš a dokonce hrál roli při jakési provizorní užívací smlouvě, za což byl tehdy levičáckými kruhy adorován,“ nezapomenul připomenout populární politik ODS. Mezi další podporovatele podle Klause patří Nadace Charty, podporují jí podle něj Zelení, Piráti a Mladí sociální demokraté. „Asi i staří,“ říká Klaus s tím, že bývalý radní Dolínek nabízel klinikářům jiný objekt. I o EU si Klaus myslí, že podporuje Kliniku, protože její představitelé jsou, dle jeho slov, „podobná partička, jen o trochu starší a o dost mazanější“.

A ještě jednou SŽDC. „Takhle to vypadá na Klinice. Ten jejich Marx mi k tomu feťáckému bordelu nakonec docela sedne. Podotek ex post: Objevily se tu hlasy, podle kterých tam měli klinikáři vzorný pořádek a tenhle bordel udělali až po jejich vyhnání schválně sekuriťáci, aby je zdiskreditovali. Připomíná mi to starý vtip: Policajt se opije a poblije, ale naštěstí si pohotově vymyslí výmluvu. Přijde domů a hned mezi dveřmi povídá manželce: ´Nebudeš věřit, co se mi dneska stalo. Kontroloval jsem opilce a on mne poblil. Ale hned jsem mu za dal tisícovku pokuty za znečištění veřejného činitele.´ Svlékne se, jde spát, ale manželka s ním za chvíli třepe: ´Vstávej, tomu opilci jsi měl dát dva tisíce pokuty. On ti totiž navíc ještě i nasral do kalhot!´" sdílel vytrvalý odpůrce Kliniky, publicista Ivan Brezina

Bordel, smrad, posprejované zdi - viděli jste v TV

Aktivistům Klaus junior vyčítá, že i když mluví o fetišizaci majetku, sami fetišizují majetek, který ani není jejich. Dále vazby na politiky a financování z veřejných peněz. „Za celé 4 roky Kliniky tam nevybudovali nic. Žádný film, kniha, pracovní místo, báseň, cokoli hodnotného, co by přetrvalo. Jen pár demonstrací, scének, popotahování. Bordel, smrad, posprejované zdi (viděli jste v TV),“ tvrdí Klaus mladší. A na závěr se ptá, zda pokud by něco podobného udělal on, obsadil cizí dům a založil „autonomní centrum pravice“, zda by se také čekalo 4 roky. „Nebo by večer zasáhla policie s vodními děly, samopaly a státní televize by horlivě zabírala ty zadržené, co by měli krátké vlasy, džíny a tričko? A akci by na místě řídil ministr vnitra s policejním prezidentem, aby ochránili demokracii a republiku. Ale možná by se to vyřešilo v klidu, kdyby tam v 11:10 ve všední den chtěl vstoupit exekutor. To by všichni byli v práci,“ zakončil Klaus mladší.

Trochu jiná fotka, že? „Jsem nasranej. Byl jsem u toho, když vlítli sekuriťáci ze zahrady do baráku a začali vše rozbíjet a rozhazovat. Pak pozvali všechny kamery a pak ostatní fotografy. Jejich hnusná strategie! Tady je album fotek, co jsem nafotil 10.10.2018 ... obrázek si udělejte sami!“ postoval a přidal vlastní fotografie Petr Zewwlak Vrabec. Toho btw znám z doslechu a přes známé, je to seriózní člověk a skvělý fotograf.

Profesor Putna pak z filozofických výšin a širšího pohledu…

Mezi podporovatele Kliniky patří i literární historik a pedagog Martin C. Putna. Proč, ptá se ČRo. „Klinika je důležitý společenský fenomén. Je to znamení, které je na pokraji systému běžného světa, ve kterém žijeme,“ odpovídá v rozhovoru historik, který dodává:  „Rozhodně jsem pro dodržování zákonů,“ říká Putna, ale „co když nějaký soud nařídí instituci, aby zveřejnila něčí plat, a ona řekne, že to neudělá? Nebo když někdo významný, vysoko postavený někoho urazí a tu pomluvu rozšiřuje a soud mu nařídí, aby se omluvil, a on to opět neudělá? Na hraně zákona se tady dějí různé věci a teď jde o to, jestli to společnost toleruje, nebo ne,“ uvádí další příklady. „Pokud věci na hraně zákona dělají mocní, bohatí, nebo politici, tak se to snáší velmi dobře,“ snaží se prý hlavně ukázat na složitější a širší souvislosti, protože jsou věci „na hraně“, na které pak existuje společenská shoda pro někoho, nebo proti někomu. Jako hlavní důvod toho, proč se od klinikářů společnost odvrátila, uvádí jejich sympatie k uprchlíkům, kterými se nikdy netajili. Putna Kliniku dokonce považuje za stejný fenomén, jakým byli ve své době The Plastic People of the Universe.

Foto Petr Zewwlak Vrabec

Média jsou tendenční a lžou

Historik upozornil i na podle něj zvláštnost, tedy jak o Klinice informovala média, a veřejně vyzval i kontrolní orgán médií. „Klinika byla vždy uklizené, úhledné a sympatické místo bez drog. V několika posledních dnech se je média, zvlášť TV Prima, snažila představit jako feťáky a bordeláře. To je dle mého soudu manipulace. To exekutor, který vnikl do budovy, rozmlátil zbylé zařízení a udělal tam ten nepořádek. A ten pak předvedli divákům. Podle mého soudu je to porušení zákona,“ zakončil pro ČRo historik a pedagog Martin C. Putna.

Foto Petr Zewwlak Vrabec

Ale hlavně s Mirkem, prosím pěkně

Co tedy s Klinikou? Zde je široké spektrum názorů, od klinikářů, kteří používají kouzelný výraz ´demokratizace vlastnictví´ a chtějí zůstat, nejlépe navěky (a nějaký ten grant by také neodmítli), jejich sympatizantů, jež to v zásadě chápou, sice by anarchisty vycákli, ale dál to neřešili, po pravicové komentátory, kteří by je nejraději pověsili za koule do průvanu. Mně obzvláště zaujal názor souseda Kliniky, který jsem také objevila na Facebooku (bohužel jsem si nepoznamenala, o koho přesně šlo). Ten člověk, bydlící na Žižkově hned vedle, napsal, že proti Autonomnímu centru nic nemá, protože dokud tam byla prázdná a chátrající budova kliniky, okolí bylo vyloženě nebezpečné, plné feťáků, agresivních bezdomovců a pohozených injekčních stříkaček. Zatímco za anarchistů okolí rušila jen občasná muzika v létě ze zahrady, což dotyčný považoval rozhodně za pokrok.   

Foto Petr Zewwlak Vrabec

Jen Martin Jaroš je konkrétní a navrhuje: „Za prvé bych řekl lidem, že soukromé vlastnictví je hodnota, kterou všichni musíme respektovat. Takže když vlítneš na soukromý majetek, budeš bez milosti vyndán. Sorry, tohle je pro mě věc principu, a říkám to přesto, že mi taky vadí, jak např. italští majitelé nechávají své baráky v Praze chátrat. Ty bych řešil jinak, ne squattingem. U státem vlastněné nemovitosti bych byl smířlivější. Zeptal bych se SŽDC, jestli opravdu mají důvěryhodný plán, veškerou přípravu hotovou a taky prostředky na to, aby začali TEĎ. Pokud ano, tak squatteři musí pryč. Pokud ne, ať tam zůstanou déle, až do doby, než se opravdu začne pracovat. Protože nechat teď budovu třeba dva roky prázdnou je podle mě lose-lose situace pro všechny, i pro stát, i pro lidi, co z aktivit Kliniky něco pozitivního těžili. A všichni víme, jak neobývané budovy trpí,“ píše a shrnuje: „Blbost státu nás stojí mnohem víc než tyhle hrátky pár mladých lidí. Takže tvrdě jít po každém takovém případu vendor-locku (většinu jich identifikoval NKÚ) a dát úředníkům třeba i obrovské odměny za to, když stát dokážou z každé jednotlivé pekelné smlouvy dostat a ušetřit tak stamilióny.“

Mimochodem, uzamčení zákazníka (Vendor Lock-In) znamená situaci, když je zákazník závislý na určitém dodavateli nebo dodavatelích a nemůže přejít k jiným dodavatelům nebo využívat jiný produkt bez značných nákladů na tuto změnu.

Foto Petr Zewwlak Vrabec

Takže s Mirkem, čili s mírou, prosím. Zas tak moc se neděje. Squaty byly, jsou a budou, dokud se budou vyskytovat dlouhodobě opuštěné domy, o něž se majitel nestará. Podle mne je lepší, když dům obývají squatteři, než aby chátral prázdný (viz Milada). Nebo starší věc, nádherná historická usedlost Cibulka – za dob Martina Juráčka v letech devadesátých tam bývalo uklizeno a konaly se bezva akce. Co následuje posledních dvacet let? „2018 - v současné době je někdejší empírové sídlo knížete-biskupa Leopolda Leonharda Thuna v havarijním stavu. Obytné budovy jsou podpírány dřevěnými trámy, které mají za úkol udržet zbytky zdiva a střech. V období posledního roku došlo k rekonstrukci okapů,“ píše web prazdnedomy.cz. Takže k čemu byl ten vyhazov dobrý, to teda vážně nevím. Anarchisti zas na druhou stranu nesmějí ´dělat zagorku´, když k padáku dojde. Nakonec, bývá to vždycky bezva dobrodrůžo za asistence PČR a všech možných médií; alespoň bude na stará kolena na co vzpomínat, že.

Pohádka matky husy

 

 

Malá ovečka kamerunská se narodila jako první mládě letošního roku v pražské Zoo ve středu 2. ledna. Už teď si vesele pobíhá na sněhu za asistence dvou matek hus v Dětské zoo. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha. Mimochodem, nezapoměla jsem na svých 12 předsevzetí, z nichž je hotových jen šest. Klinika se mi sem tak nějak anarchisticky vplížila a zasquatovala prostor, předsevzetí dokončím příště.

 

 

Vložil: Anička Vančová