Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bylo sebeupálení Jana Palacha činem labilního sebevraha? Komentář Štěpána Chába

komentář 16.01.2019
Bylo sebeupálení Jana Palacha činem labilního sebevraha? Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT

Popisek: Z filmu Jan Palach

FOTOGALERIE V diskuzích se začal s připomínkami na padesáté výročí sebeupálení Jana Palacha vyskytovat prazvláštní názor. Sebeupálení bylo činem labilního sebevraha. Tvrdí to čím dál více lidí, tento názor začíná převažovat v anketách některých zpravodajských webů. A upřímně, je to čiré bláznovství, které vychází z hloupého a tolikrát propíraného rozdělení společnosti, která na to konto začíná být slepá a hodnoty vidí jen tam, kde je jejich politické přesvědčení. Jan Palach byl labilní, protože ho kavárna zbožšťuje. To je jediný důvod.

Ono přesvědčení o labilním sebevrahovi ukazuje na návrat převratné teorie bolševických kádrů, kteří ve své době tvrdili, že Jan Palach použil takzvaný studený oheň, ale špatně si to spočítal. Je to obdobné. Zpochybňovat nezastupitelnou a vskutku obrovskou oběť, kterou Jan Palach pro republiku udělal, to je přesně v režii kádrů.

Chraňme si své dějiny

Po srpnu 1968 probíhaly protesty, ale ty postupem času utichly, lidé sklonili hřbety a jelo se dál, přesně tak, jak to naplánoval soudruh v tanku. Veškeré vzedmutí alespoň nějaké svobody začalo uvadat, začaly čistky, kriminály se plnily nepohodlnými. A začala přicházet normalizace. Taková ta šeď bez svobody a bez možností. A ne, teď to není to samé, teď máme svobodu a možnosti, a právě svobodu a možnosti si proti takovým hovadinám, jako je zpochybňování úlohy Jana Palacha v dějinách země, musíme chránit. (Mimochodem, ve fotogalerii najdete printscreeny panelů z výstavy nazvané Jan Palach, která se konala v Praze v roce 2009 - jsou plné informací a fotografií, které je dobré si připomenout...)

A pak se, když vše vypadalo skutečně beznadějně, 16. ledna 1969 postavil Jan Palach na Václavské náměstí a škrtl sirkou. A nezapálil se Jan Palach, ale netečnost lidí, kteří sice se vztekem, ale začali přijímat diktát komunistické diktatury. Začaly další protesty, pohřeb Jana Palacha byl pak vlastně posledním vzedmutím svobody a touhy po svobodě mezi lidmi bezprostředně po Srpnu 1968, kterého se zúčastnily desítky tisíc lidí. V lidech se zapálila na chvíli naděje, vzpurnost a nenávist k režimu, který byl autoritářský a dusil všechno lidské a ke svobodě stvořené. A chraň nás ruka páně, abychom v sobě začali rozfoukávat nostalgické vzpomínky na rohlíky za pět haléřů a pivo za korunu. V zrcadle bychom pak hleděli na idioty.

Význam oběti Jana Palacha pro dějiny

Stačí obraz mladého člověka, který žije v natolik ohavné době a politických podmínkách, že se radši vzdá vlastního života, než aby v něčem takovém žil. Chce sebeupálením vzbudit lidi z jejich apatičnosti a destabilizovat tyranský režim vyvoláním společenských nepokojů, protože vidí, že to všichni vzdali. Jistě, byl to dvacetiletý kluk, který prožil Pražské jaro, vzedmutí svobody, který zažil neuvěřitelný soulad lidí v odporu proti okupantům a jistě ho děsila ta odevzdanost, která přišla hned poté, taková ta nastupující šeď mlčení a tichého souhlasu. Jistě mu přišlo, že lidé se vzdali tak nějak bez boje, příliš brzy, příliš jednoduše.

Jan Palach doposud probouzí svou obětí v lidech touhu po svobodě. Je to jeho odkaz, jeho poselství, na které bychom neměli zapomínat. Každý v té touze po svobodě můžeme a jistě i vidíme něco jiného, ale zásada by měla být jasná – neomezovat lidem jejich život, nechat je žít, nezavádět manýry, které povedou k omezování a oklešťování. Ano, Jan Palach byl svým způsobem blázen, ale nádherný.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace