Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Radim Špaček: Chábův názor je extrémně jednostranný, tendenční a poplatný komunistické propagandě. Vaše dopisy

14.01.2019
Radim Špaček: Chábův názor je extrémně jednostranný, tendenční a poplatný komunistické propagandě. Vaše dopisy

Foto: Facebook

Popisek: Velebení Bandery na Ukrajině má hluboké kořeny

Po publikování komentáře Štěpána Chába, kde se obul do Petra Porošenka za jeho uznání Banderovců jako válečných veteránů, se ozvalo mnoho hlasů. A to i nesouhlasných. Nejhlasitěji, a s argumenty, se ozval režisér Radim Špaček. Jeho dopis publikujeme a přikládáme zároveň Chábovu obhajobu vlastních názorů.

„Velmi mě rozladil tento názor Štěpána Ch.“, píše Radim Špaček a pokračuje: „Jeho názor je extrémně jednostranný, tendenční a poplatný komunistické propagandě. Bandera byl samozřejmě těžký nacionalista, který používal teroristické metody v rámci národně-osvobozeneckého boje, ale stál proti bolševickému molochu, který např. jen v letech 1932-33 řízeně umořil hlady několik milionů jeho spoluobčanů, takže fórky o našich Němcové a Palackém vnímám jako nemístný cynismus. Taky mi uniká, jak mohl být Bandera válečným zločincem, když byl téměř celou válku vězněn v koncentráku v Sachsenhausenu (propuštěn až na podzim 1944)?

Dokonce i izraelský deník Haaretz před dvěma dny v souvislosti s ním píše pouze: ´Some of his supporters at the Organization of Ukrainian Nationalists, which he headed, committed countless war crimes against Jews (někteří jeho přívrženci v organizaci ukrajinských nacionalistů, které vedl, se dopustili nesčetných válečných zločinů proti Židům - překlad redakce).´ Nechci bagatelizovat hrůzné zločiny či pogromy stoupenců UPA či tzv. banderovců po válce, ale dělat ze Stepana Bandery krvelačnou zrůdu je absolutně zjednodušující a ano - neprofesionální (i když jde „pouze" o čísi názor, leč zveřejněný na nějaké, řekněme, oficiální platformě). Jde o úhel pohledu, o kontext a o šíři informací, kterou svým sítem propustím. V komentáři Štěpána Chába není ani špetka snahy o cokoli podobného.

Takže to, že je Bandera válečný zločinec, určitě takhle jednostranně nevnímám (v našem kontextu mi to připomíná nekonečné diskuse o bratrech Mašínech). To, že je Porošenko oligarcha je samozřejmě bez diskuse (a u nás je premiérem mimochodem kdo?), jeho motivace k vyzdvihování Bandery a banderovců předvolebním bojem je autorova spekulace – na Ukrajině mají tyto kroky daleko širší podporu než si zde představujeme.“

Na podporu svých argumentů pak Radim Špaček poslal ještě odkaz na rozhovor s ukrajinským historikem Volodymyrem Vjatrovičem.

 

Otázka stojí jinak – hledáme historickou pravdu, bolševickou pravdu nebo protibolševickou pravdu? Bandera ve svém působení v Organizaci ukrajinských nacionalistů prosazuje násilnou politiku. Chce organizaci militarizovat a zvýšit počet násilných akcí. Šestkrát byl za své násilné akce zatčen. A ano, všechno se to dělo s heslem – nezávislost Ukrajině. A také je potřeba brát v úvahu, kým byl zatýkám a proti komu bojoval.

Nejde zlehčovat Sovětským svazem uměle vyvolaný hladomor na Ukrajině, kterému padlo za oběť 20 milionů lidí. A rozhodně jsem to v textu neudělal. Ale zároveň s tím nejdou zlehčovat zločiny banderovců na Volyni, kde během necelé půlky roku padlo za oběť jejich nacionalismu přes 100 tisíc lidí. A právě o Volyňském masakru byl původní text a reagoval jsem jím na skutečnost, že Porošenko udělil všem dosud žijícím banderovcům status veterána. Jinak řečeno – uznal jejich přínos pro zemi. A je přínosem vyvražďovat civilisty? Protože to je ta problematická část banderovců. Nikoliv to, že vedli válku proti sovětskému komunismu a jeho tyranii.

Ano, může se to brát jako odboj ve válečném stavu. Ale nemá se týkat odboj hlavně vojenských a státních aparátů? Je v pořádku vyzdvihovat vrahy? Ano, slyším i argument, že je to obdobné, jako s vyhnáním sudetských Němců z pohraničí. Může být. Ti, kteří se uchýlili z naší stany k bestialitě, jsou vinni. A kdyby si jakýkoliv český politik vzpomněl, že jim dodatečně udělí status veterána, zcela vážně by se mělo uvažovat nad tím, že ho zbavíme funkce a místo ní dostane svěrací kazajku. Protože bestialita při vyhánění sudetských Němců z pohraničí je neomluvitelná. Stejně jako bestialita masakru na Volyni. Češi se mstili, Ukrajinci se mstili. Obojí je neomluvitelné. Pochopitelné, ale neomluvitelné. Msta sama je pochopitelná, ovšem bestialita už pochopitelná není, podotýkám.

Připadá mi, jako kdybych od vás dostal nálepku proruského štváče, který se chytil ruských notiček a jede nastokrát omílanou propagandu. Ale i já četl Černou knihu komunismu, vím o bestialitě komunismu. Vím o hladomoru na Ukrajině, vím, že komunismus se na Ukrajině vyřádil opravdu neskutečným způsobem. Ale zároveň u toho se ptám, jestli není naše lokálně česká antikomunistická hysterie trochu slepá? Protože u odporu ke všemu sovětskému, s elegantním přechodem k odporu ke všemu ruskému, začínáme relativizovat zločiny velmi početné skupiny nacionalistů, která bez kouska svědomí vyvraždila přes 100 tisíc civilistů. Uznat jejich status veterána, protože byli bojovníky proti komunismu? Ale co ta Volyň? Co to bezcitné a dlouhodobé, tedy promyšlené, vykonávané bez afektu, vyvražďování civilního obyvatelstva? Protože i to dělali. A to z nich dělá válečné zločince, nikoliv veterány. Přijde mi, že otázka národního hrdiny Stepana Bandery je v naší zemi tak trochu bojem pro a proti ruského postoje a tudíž tak nějak zapomíná na některé okolnosti.

Samotný Bandera byl tváří a velitelem ukrajinského nacionalismu a je tedy nepřípustné, aby se stal národním hrdinou. Sám se účastnil mnoha vražedných akcí, za jeho přítomnosti ve vedení odboje, tedy s jeho vědomím, probíhaly pogromy na židovské obyvatele. Za Volyň samozřejmě nenesl vinu, jelikož v tu dobu dlel v koncentračním táboře, ale jeho vina je i přesto nepřekonatelná. Pokusím se o příklad z úplně jiného soudku – za zmršení vkusu může Walt Disney, nikoliv tisíce animátorů, kteří v jeho práci pokračují. Disney je emblémem společnosti Walt Disney, stejně jako Hitler Třetí říše a, konec konců, Klaus české privatizace. Jde o to, že uznáním Bandery za národního hrdinu se relativizují zločiny všech banderovců. A tam je ten problém. On stál v čele zla, které bojovalo proti zlu, ale zlo banderovců nelze zpochybňovat jen proto, že bojovali proti sovětskému komunismu a že nám takový boj konvenuje.

S tím, že ani noviny Haaretz o Banderovi nepíší nikterak kriticky, bych si dovolil polemizovat. Stačí si na zmíněném médiu zadat do vyhledávání jméno Bandery a dočkáte se několika desítek článků, které Banderu věru neobchází a netvrdí, že to byl nakrknutý skautík, který se chtěl jen zbavit komunismu. Pod jeho velením umírali civilisté, normální lidé. Bandera byl prostě krvežíznivá bestie par excellence. Komunistická propaganda je fajn, ale kvůli jejímu potírání začít potírat i historické souvislosti a fakta a odvolávat se pak na ukrajinské historiky? Něco na způsob toho, kdybychom na školách učili české dějiny podle Tomáše Krystlíka, který vše české snad až pudově nenávidí a přesto si hraje na historika.

A co je zvláštní? Po propuštění z koncentračního tábora se Bandera neohrazoval proti masakru ve Volyni. Snažil se řídit banderovce z exilu i s vědomím toho, že to byli masoví vrazi z pomsty.

Reakce redakce

Čili toto psaní v zeleném rámečku... Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

Vložil: Štěpán Cháb