Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Netuctová tvář ho katapultovala až do Národního. A ještě získal Anděla. Vycházející české hvězdy

10.01.2019
Netuctová tvář ho katapultovala až do Národního. A ještě získal Anděla. Vycházející české hvězdy

Foto: ND / Facebook

Popisek: Filip Kaňkovský při oficiálním fotografování pro hru Plukovník Švec, která měla nedávno premiéru v Národním divadle

FOTOGALERIE Herec a hudebník Filip Kaňkovský se dokázal obdivuhodně vyrovnat s nepříjemným handicapem. Na první pohled patrná oční vada (epikantus) mu v dětství způsobovala těžké chvíle, když čelil šikaně svých vrstevníků. Později mu jeho okolí i někteří kantoři dávali více či méně ohleduplně najevo, že jeho vzhled limituje uplatnění v umělecké branži. Dnes mu ale netuctový obličej pomáhá získávat zajímavé role.

Filip se nevzdal svých ambicí a plánů. Nejprve vystudoval na konzervatoři hru na trombón a klavír. Ostatně, málokdo z filmových a televizních diváků ví, že se kromě herectví věnuje i hudbě, a to velmi úspěšně. Už v šestnácti založil s kamarádem kapelu a v roce 2002 dal dohromady skupinu Green Smatroll (Zelený skřítek), zaměřující se na tzv. ska, hudební žánr, který se rozšířil v padesátých letech minulého století z Jamajky. Postupem času si skupina vydobyla slušné renomé, její třetí album Rude Jazz získalo Cenu Anděl v kategorii ska a reggae. Green Smatroll se dokázal prosadit i v zahraničí, kde vystupoval vedle světových hvězd ska scény. Tento týden oslaví tato česká ska-jazzová jednička šestnáct let své existence v legendárním pražském klubu 007. Filip Kaňkovský v ní coby frontman zpívá a hraje na klávesy a určitě stojí za to si ho poslechnout. 

Raději kriminálník než princ

Když dokončil hudební konzervatoř, pokračoval ve studiích na DAMU. Ale již před dokončením se začal objevovat v českých i zahraničních filmech. K jeho významným rolím patří outsider Špína ve filmu Petra Nikolaeva ...a bude hůř, výtečné adaptaci dnes již kultovního románu Jana Pelce. Mimochodem, snímek, drsně evokující dobu normalizace, se promítal pouze po hospodách. Nikolaev pak Filipa obsadil i do dalších dvou svých snímků, Klub osamělých srdcí a Lidice. Televize Prima minulý týden odvysílala komedii Celebrity s.r.o., v níž Filip vytvořil sympatickou postavu nešikovného, ale dobrosrdečného televizního rekvizitáře Voříška. Většinou však kvůli svému vzhledu představuje záporné hrdiny, nicméně pochvaluje si, že rozhodně raději hraje kriminálníky než prince. Díky tomu se často objevuje v různých kriminálkách (Případy 1. oddělení, Policie Modrava, Mordparta a další).

 

Plukovník Švec

Velmi úspěšná je i jeho dosavadní divadelní kariéra. Od roku 2014 je členem činohry Národního divadla, kde již dostal několik velmi zajímavých příležitostí prosadit svůj nesporný talent. Koncem minulého roku na sebe upozornil v inscenaci Nové scény Národního divadla Plukovník Švec. Představuje v ní statečného legionáře a oddaného sokola Josefa Jiřího Švece, jenž bojoval za vlast v nově vznikajících československých legiích v Rusku. Těsně před vznikem Československa se stal velitelem první divize, ale v pouhých pětatřiceti letech se zastřelil, když mu podřízení vypověděli poslušnost a odmítli respektovat jeho rozkazy. Smrt vojáky natolik otřásla, že úkol nakonec splnili. Loni také Filip Kaňkovský získal Cenu ředitele Národního divadla v kategorii činohra.

Je velmi nespravedlivé, že všestranně nadaného a vzdělaného Filipa veřejnost vnímá většinou jako excentrického herce, který předvádí pouze vrahy a podivíny. Snad to tento malý portrét změní

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace