Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš předvedl, jak se to dělá, moderátor si musel vzít na pomoc ježibabu! Budou padat hlavy?

07.01.2019
Babiš předvedl, jak se to dělá, moderátor si musel vzít na pomoc ježibabu! Budou padat hlavy?

Autor: ČT / repro

Popisek: Andrej Babiš v Otázkách Václava Moravce

Ostrým soubojem premiéra Andreje Babiše a moderátora skončila úvodní část letošních prvních Otázek Václava Moravce. Premiér v ní divákům veřejnoprávní televize názorně předvedl, v čem spočívá tajemství jeho úspěchu. A mimoděk i prozradil, proč jiní členové vlády nejsou tak zdatní jako on. Babiš chodí do diskusních pořadů vyzbrojen grafy, s jejichž pomocí se snaží veřejnost přesvědčit, že on a jeho vláda jsou úspěšnější než tzv. tradiční strany. Jenže Moravec jeho grafy vyvrátil fakty Nejvyššího kontrolního úřadu, čímž premiéra vytočil.

Oba se dostali do sporu kvůli ministrovi dopravy Danu Ťokovi a neustálým problémům na dálnici D1. A nebyl by to Babiš, kdyby se tyto dlouholeté, vleklé problémy nesnažil využít ve svůj prospěch osvědčenou metodou, podle níž za všechny problémy nesou vinu jeho předchůdci, především tzv. tradiční strany, zatímco úspěchy připisuje sobě.

ŘSD nemá Twitter

A opět se dopustil neuvěřitelných myšlenkových obratů. Na obranu ministra dopravy například uvedl: „Samozřejmě, ty jeho vyjádření jsou špatná. Problém pana ministra je v tom, že on má výsledky.“ A namísto toho, aby odpovídal na otázku Moravce, zda si myslí, že má u Ťoka autoritu, neustále (jako v předvolební kampani) prezentoval údajné úspěchy vlády. „Uličku jsme udělali,“ chlubil se například. Jenže Moravec se znovu ptal na to, zda u Dana Ťoka požívá jako premiér autoritu: „Jeho problém je v tom, že on nechápe, že tu svoji práci musí prodat. Když se podívátě na jeho Twitter,“ odvedl opět pozornost od nepříjemné otázky.

A poté se rozčílil: „Představtě si, že to ŘSD nemělo ani Twitter. Pan ministr je spokojenej, protože on ví, že dělá dobrou práci, akorát to neumí prodat a já kdybych byl ministr dopravy a celé Vánoce poslouchal, že jsem otevřel jenom 3,7 kilometru dálnice, tak jsem naštvanej a samozřejmě jdu a dělám tiskovku každý den a dokážu, že je to demagogie,“ prozradil tajemství svého úspěchu.

Budou padat hlavy?

Jenže, v tom okamžiku padla kosa na kámen. Moravec argumentoval tím, že nejde o žádnou demagogii, protože loni byly skutečně postaveny pouhé čtyři kilometry nových (!) dálnic. Vycházel přitom z údajů samotného Ředitelství silnic a dálnic. „Pokud by to byla pravda, tak by padaly hlavy,“ zareagoval na jeho fakta podrážděně Babiš (v této souvislosti není od věci připomenout, že se ministr Dan Ťok před časem nechal slyšet, že padání hlav není jeho styl a na lidi neřve). Premiér stále trval na tom, že jeho graf je správný a Moravcova čísla nikoliv a dokonce žádal moderátora, aby se mu omluvil, pokud se prokáže, že pravdu má on. „Já bych taky chtěl říct moje čísla, ty pravdivé čísla, vy nemátě dobrá čísla,“ atakoval ho. „Já mám dobré čísla a platí ty grafy a můžeme se vsadit o co chcete, tady veřejně. A pojďte se mnou na ŘSD a pokud tohle jsou špatné čísla, tak ten ředitel má smůlu a budu žádat, aby odstoupil,“ nechal se slyšet.

Já nelžu

Moravec si posteskl, že žijeme v době postfaktické a že politici lžou. „Já rozhodně nelžu“, ohradil se premiér Babiš. Úsměvný moment nastal v okamžiku, kdy se Moravec zeptal premiéra, zda má rád pohádky. Ten ho ujistil že ano, a že se o Vánocích dokonce díval na Kouzelníka Žito a na Popelku. Moravec mu poté připomněl pohádku o Jeníčkovi a Mařence a dialog přadleny, které Ježibaba klade jednu otázku, ale ona jí stále odpovídá na to, na co se Ježibaba neptá. Babiš svojí osvědčenou metodu odpovídat na to, na co se nikdo neptá, omlouval: „Protože vy tady chcetě lidem vlastně podsouvat, že Ťok otevřel jenom 3,7 kilometra dálnic... A já vás vyzývám ke konfrontaci a pokud tyhle fakta jsou pravdivé, tak se tady veřejně omluvíte všem divákům a občanům,“ snažil se znevěrohodnit Moravce. Tak uvidíme, jak to nakonec dopadne a zda budou v příštích dnech padat hlavy.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace