Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejlepší novinka ve vánočním i novoročním čase. Úplně jiný vlk a dojemný Eda

05.01.2019
Nejlepší novinka ve vánočním i novoročním čase. Úplně jiný vlk a dojemný Eda

Foto: ČT

Popisek: Svěrákův film Po strništi bos si pustily dva miliony diváků

I když si divácké rekordy z vánočního televizního programu většinou uloupily pohádky, ne vždy se staly nejsledovanějšími pořady právě končících vánočních prázdnin. Především zájem o novoroční vysílání České televize se stal důkazem, že diváky může kromě pohádkového příběhu oslovit i zajímavý český film. Nezbývá než doufat, že vedení České televize bilanci sledovanosti vezme v úvahu a příště opět nezahltí reprízami pohádek celý vánoční program. Kéž by se drželo zásady Jak na Nový rok, tak po celý rok.

Novoroční program České televize přerušil pohádkovou explozi a uvedl televizní premiéru filmu Jana Svěráka Po strništi bos. I když jde o hořkou komedii z válečné éry, je příjemným zjištěním, že zaujala téměř dva miliony diváků. A právě tento snímek, na jehož produkci se ČT podílela, provokuje k otázkám, zda není natáčení stále nových pohádek (ale i detektivních seriálů) zbytečným plýtváním koncesionářskými poplatky, namísto toho, aby byly využity na smysluplnější projekty. Peníze z velkorysého rozpočtu veřejnoprávní stanice lze určitě investovat lépe než do recyklátů o vdavekchytivých princeznách, chudých nápadnících či andělech a čertech. Mimochodem, k nejúspěšnějším televizním pořadům právě uplynulého roku, patřila minisérie o Marii Terezii, která vyvolala obrovský zájem o tuto historickou postavu a divácké rekordy zaznamenala i na Slovensku a v Rakousku.

Po strništi bos: Poslední výrazná role Jana Třísky, foto ČT

Skutečný souboj dobra a zla

Scénář osvědčeného Zdeňka Svěráka, který ve Strništi evokoval vzpomínky na svoje dětství, nabídl napínavý příběh malého Edy, prožívající část období protektorátu u příbuzných na venkově. Ani v něm přitom nechybí souboj dobra a zla a pohádkové postavy. Sama jsem se přesvědčila, s jakým zájmem sledovaly děti příběh záhadného strýce Vlka, jak je dojala smrt babičky, kterou při letní bouřce zasáhl blesk, či jak se i jim (stejně jako Edovi) příliš nezamlouval přísný dědeček (vůbec poslední role Jana Třísky). Ještě večer se v posteli dohadovaly, proč chtěl Vlk uškrtit svoji matku. Jejich prarodiče zase po zbytek večera vzpomínali na svoje zážitky z války.

Nejlepší novinka ve vánočním čase

Samozřejmě, ne zdaleka každému se film líbil, ale to je normální. Několik diváků navíc dalo na diskusních fórech najevo spíše averzi k tandemu otec a syn Svěrákovi, nezřídka i dosti odporným způsobem. Podle ohlasů na Česko- slovenské filmové databázi se však jejich nejnovější společný počin většině lidí líbil a získal od nich v průměru slušných 67 procent. Většinou oceňují herecké obsazení (hlavně Aloise Grece, který hrál malého Edu). A někteří uvedení filmu na ČT1 chválí jako nejlepší novinku ve vánočním čase. Ostatně, příznivého hodnocení se premiéra Po strništi bos dočkala i v recenzích.

Úspěšné reprízy

Ale v televizním programu vánočních prázdnin nebodovaly pouze televizní filmové premiéry. Středečnímu večeru vévodila Domácí péče režiséra Slávka Horáka s téměř milionem diváků. Přestože šlo o reprízu, snímek režiséra dokázal porazit premiéru nejnovější verze nejslavnějšího případu inspektora Maigreta v televizi Prima. Maigreta si tentokrát zahrál Rowan Atkinson, světově proslulý jako Mr. Bean. Mnoho fanoušků tohoto komika bylo zvědavých, jak si poradí s rolí přemýšlivého detektiva, který se ani jednou neusměje a nevyvádí žádné vylomeniny. Jak je z jejich ohlasů zřejmé, byli většinou příjemně překvapeni a někteří si dokonce myslí, že Atkinson v této epizodě překonal Jana Gabina, jenž roli slavného detektiva před lety vytvořil též. Navíc ocenili skvělou retro atmosféru. A tento čtvrtek drtivě převálcovala ostatní televizní stanice repríza filmu Instalatér z Tuchlovic v hlavní roli s Jakubem Kohákem. Nenechal si ji ujít jeden a čtvrt milionů diváků.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace