Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejlepší novinka ve vánočním i novoročním čase. Úplně jiný vlk a dojemný Eda

05.01.2019
Nejlepší novinka ve vánočním i novoročním čase. Úplně jiný vlk a dojemný Eda

Autor: ČT

Popisek: Svěrákův film Po strništi bos si pustily dva miliony diváků

I když si divácké rekordy z vánočního televizního programu většinou uloupily pohádky, ne vždy se staly nejsledovanějšími pořady právě končících vánočních prázdnin. Především zájem o novoroční vysílání České televize se stal důkazem, že diváky může kromě pohádkového příběhu oslovit i zajímavý český film. Nezbývá než doufat, že vedení České televize bilanci sledovanosti vezme v úvahu a příště opět nezahltí reprízami pohádek celý vánoční program. Kéž by se drželo zásady Jak na Nový rok, tak po celý rok.

Novoroční program České televize přerušil pohádkovou explozi a uvedl televizní premiéru filmu Jana Svěráka Po strništi bos. I když jde o hořkou komedii z válečné éry, je příjemným zjištěním, že zaujala téměř dva miliony diváků. A právě tento snímek, na jehož produkci se ČT podílela, provokuje k otázkám, zda není natáčení stále nových pohádek (ale i detektivních seriálů) zbytečným plýtváním koncesionářskými poplatky, namísto toho, aby byly využity na smysluplnější projekty. Peníze z velkorysého rozpočtu veřejnoprávní stanice lze určitě investovat lépe než do recyklátů o vdavekchytivých princeznách, chudých nápadnících či andělech a čertech. Mimochodem, k nejúspěšnějším televizním pořadům právě uplynulého roku, patřila minisérie o Marii Terezii, která vyvolala obrovský zájem o tuto historickou postavu a divácké rekordy zaznamenala i na Slovensku a v Rakousku.

Po strništi bos: Poslední výrazná role Jana Třísky, foto ČT

Skutečný souboj dobra a zla

Scénář osvědčeného Zdeňka Svěráka, který ve Strništi evokoval vzpomínky na svoje dětství, nabídl napínavý příběh malého Edy, prožívající část období protektorátu u příbuzných na venkově. Ani v něm přitom nechybí souboj dobra a zla a pohádkové postavy. Sama jsem se přesvědčila, s jakým zájmem sledovaly děti příběh záhadného strýce Vlka, jak je dojala smrt babičky, kterou při letní bouřce zasáhl blesk, či jak se i jim (stejně jako Edovi) příliš nezamlouval přísný dědeček (vůbec poslední role Jana Třísky). Ještě večer se v posteli dohadovaly, proč chtěl Vlk uškrtit svoji matku. Jejich prarodiče zase po zbytek večera vzpomínali na svoje zážitky z války.

Nejlepší novinka ve vánočním čase

Samozřejmě, ne zdaleka každému se film líbil, ale to je normální. Několik diváků navíc dalo na diskusních fórech najevo spíše averzi k tandemu otec a syn Svěrákovi, nezřídka i dosti odporným způsobem. Podle ohlasů na Česko- slovenské filmové databázi se však jejich nejnovější společný počin většině lidí líbil a získal od nich v průměru slušných 67 procent. Většinou oceňují herecké obsazení (hlavně Aloise Grece, který hrál malého Edu). A někteří uvedení filmu na ČT1 chválí jako nejlepší novinku ve vánočním čase. Ostatně, příznivého hodnocení se premiéra Po strništi bos dočkala i v recenzích.

Úspěšné reprízy

Ale v televizním programu vánočních prázdnin nebodovaly pouze televizní filmové premiéry. Středečnímu večeru vévodila Domácí péče režiséra Slávka Horáka s téměř milionem diváků. Přestože šlo o reprízu, snímek režiséra dokázal porazit premiéru nejnovější verze nejslavnějšího případu inspektora Maigreta v televizi Prima. Maigreta si tentokrát zahrál Rowan Atkinson, světově proslulý jako Mr. Bean. Mnoho fanoušků tohoto komika bylo zvědavých, jak si poradí s rolí přemýšlivého detektiva, který se ani jednou neusměje a nevyvádí žádné vylomeniny. Jak je z jejich ohlasů zřejmé, byli většinou příjemně překvapeni a někteří si dokonce myslí, že Atkinson v této epizodě překonal Jana Gabina, jenž roli slavného detektiva před lety vytvořil též. Navíc ocenili skvělou retro atmosféru. A tento čtvrtek drtivě převálcovala ostatní televizní stanice repríza filmu Instalatér z Tuchlovic v hlavní roli s Jakubem Kohákem. Nenechal si ji ujít jeden a čtvrt milionů diváků.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace