Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak byli chudí a Honza prodal coby umění i chleba se sádlem, co po Janě hodil. Jana Krausová u Krause

03.01.2019
Jak byli chudí a Honza prodal coby umění i chleba se sádlem, co po Janě hodil. Jana Krausová u Krause

Foto: FTV Prima

Popisek: Jana Krausová byla hostem bývalého manžela, Jana Krause. A byla to sranda...

FOTO Moderátor Jan Kraus si tentokrát pozval vskutku nevšedního hosta, svou bývalou manželku, herečku Janu Krausovou. Žádné přestřelky se ale nekonaly, oba spolu totiž vycházejí perfektně, a tak se klidně mohli zasmát starým historkám z dob, kdy Jan Kraus nemohl hrát, Jana Krausová působila jako výtvarnice a celá rodina si snažila přivydělat prodejem jejích keramických výtvorů.

Je to už velmi dlouho, co se Jana Krausová s Janem Krausem rozešli. Tehdy si prostě vyměnili partnery s jiným hereckým párem, Karlem Rodenem a Ivanou Chýlkovou. Je vidět, že v současné době mezi nimi žádné spory nejsou a o minulosti se dokáží pobavit s humorem. Takže když Jana Krausová zabrousila do doby dávno minulé, kdy rodina neměla peněz nazbyt, Jan Kraus se s radostí přidal: „Taky jsme spolu museli vymýšlet byznys. Svoji první výstavu jsme měli ve Strašecím, ty jsi dělal obchodního zástupce. Honza říkal, musíme to umět prodat,“ vyprávěla divákům Show Jana Krause: „Na dno té sošky napsal cenu. A pak dělal, že ke mně nepatří, ale je to náhodný návštěvník, tu sošku obrátil, aby jim ukázal, co mají dělat,“ smála se tomu, jak se snažili diváky upozornit, že si ho mohou výtvory koupit.

 

Jak sehnat Halíře

Na této výstavě získali svého prvního mecenáše: „Pak jsme se tam seznámili s plukovníkem Halířem, ten nás vytrhl z velké bryndy, byl to léta náš sponzor. Honza řekl, že se musíme pravidelně scházet, on měl přijít do ateliéru. Tak jsi mi nakázal, že musím udělat pohoštění. Když přišli plukovníkovi, tak paní plukovníková řekla, co budeme papat a byla oblečená večerně. My jsme s tím vůbec nepočítali. A pak říkala, že po večeři budeme tančit. Když jsme nabídli víno, tak se paní plukovníková trochu připila a vyzvala tě k tanci. Vzala Honzu, podsekla ho a Honza kroužil pokojem, byl schopný všeho,“ připomněla obchodní talent Jana Krause.

 

Prodal i krajíc chleba na stěně

Plukovník jim vytrhl trn z paty: „Já jsem týden předtím připravovala ty výrobky, které jsme očekávali, že si plukovníkovi od nás odnesou a koupí a že nás zachrání, protože jinak to bylo tvrdé živobytí. A on řekl, máte tu mísu pro mě? Já jsem dělala mísu na ovoce, která byla celá krajková. Ovšem když jsme ji vyndavali z pece, tak na ni upadla kulička z jiného výrobku a byla znehodnocená. Honza vzal zlatěnku, nazlatil tu kuličku, a řekl, vidíš,“ připomněla se smíchem. Jan Kraus dokázal prodat doslova vše: „Honza, než přišli Halířovi, tak se chystal na svůj velký byznys a vytahoval z koše zmetky, které byly naprasklé. Strčil je za závěs na okně, byl to oválný obrázek, úplně zmrskaný. Vedle byl přilepený krajíc chleba se sádlem, ten tam zůstal několik let exemplárně, protože jsi ho po mně hodil. To pana Halíře velmi zaskočilo,“ zavzpomínala na to, jak nakonec jejich první sponzor koupil i tyto zmetky, protože se domníval, že se jedná o speciální kousky na export, které si pár schovává.

 

Musela se učit desatero

Historek, které si pak pár ze svého tak bohatého života připomněl, byla celá kupa. Třeba ta, jak se Jana Krausová, která byla bezvěrec, přivdala do katolicko-židovské rodiny: „Jezdila jsem tam za tvou bigotní tetičkou, musela jsem kvůli tomu chodit na katechismus. Musela jsem se učit desatero. Musela jsem přislíbit, že necháme pokřtít oba chlapečky, což jsme dodrželi,“ vzpomínala Jana Krausová, nebo třeba na to, jak se pár prvně vydal do kapitalistické ciziny, kde měl Jan Kraus sourozence, ovšem zapomněl doklad o vrácení modré knížky, a tak museli se museli vrátit z hranic zpět: „Honza je praktický, držel rodinnou kasu, banku, všechno, pasy, všechny tyhle věci. Já jsem spoléhala na to, že je vše zařízené.“ Jak je vidět, tihle dva se spolu opravdu nikdy nenudili.

 

Janu Krausovou mohli televizní diváci prvně výrazněji zachytit coby Ivanu Opatovou v úspěšném seriálu Velké sedlo, kde hrála partnerku hrázného Palyzy (Pavla Novotného), později jsme ji mohli vidět velmi často v rolích maminek, vždy byla správně něžná a milá, přesně taková, jako mají maminky být. Role potvor se jí spíše vyhýbaly… Kromě toho, že Jana Krausová hraje, je i výtvarnice, ostatně grafiku také vystudovala. Dodnes pořádá své vlastní výstavy. S Janem Krausem má dva syny, Adama a Davida, a i když se rozešli na začátku devadesátých let, rozvedli se až roku 2006. S Karlem Rodenem žila až donedávna, pomáhala mu rekonstruovat zámek. Nicméně děti mu dát vzhledem ke svému věku dát nedokázala, a tak ustoupila jiné ženě. 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace