Hrozivá česká bilance: Projedeno, propito, rozkradeno. Stát je hloupý, téměř vše prodal
03.01.2019
Foto: Facebook / Veolia
Popisek: „Naše Ústřední čistírna odpadních vod v Praze po setmění v celé své kráse, jak ji zachytil náš kolega Martin Srb," radují se ve Veolii, která vlastní valnou část české (drahé) vody. A zisky? Ty odplouvají majitelům do Francie
Nejvyšší političtí představitelé naší země se nás snažili ve svých vánočních a novoročních projevech přesvědčit, jak se máme dobře. Jako mantru neustále opakují údaje o růstu ekonomiky, nejnižší nezaměstnanosti a kriminalitě či o tom, že se rekordně zvyšují důchody i mzdy. Premiér Babiš se na Nový rok dokonce nechal slyšet, že se vracíme do období první republiky. Všichni společně ale zamlčují ta méně příznivá fakta. Například že nás čeká rekordní zdražování.
Zvýšené důchody a mzdy s bídou postačí na zdražení energií a potravin a z průměrného důchodu lze tak akorát zaplatit nájem za dvoupokojový byt v menším městě. Nájemné přitom letos čeká další růst. A to nemluvě o výrazném zvyšování cen elektřiny a plynu, či dodávek tepla, přibližně kolem deseti až patnácti procent. Ač je to jen stěží uvěřitelné, dále stoupat mají i ceny nemovitostí, rovněž průměrně o deset procent. Pořízení bytu tak představuje luxus, který si již často nemohou dovolit ani příslušníci střední třídy. Aby toho nebylo málo, ekonomové čekají zhruba desetiprocentní růst cen potravin. Při srovnání této bilance již vychvalované „rekordní“ zvyšování mezd a penzí nevypadá zdaleka tak báječně.
Lakování na růžovo
Situaci v České republice zdaleka nehodnotí tak skvěle ani řada ekonomů, například respektovaný česko-americký ekonom Milan Zelený. Vinu na tom ovšem nese celé polistopadové vedení země. Podle něj jsme se zbavili národního kapitálu tím, že se prodaly významné firmy tradičního českého průmyslu, včetně rodinného stříbra, a dostaly za to hromádku peněz. „Ta se projedla, propila a prokradla,“ postěžoval si v rozhovoru pro Info.cz. Je rovněž přesvědčen, že hrubý domácí produkt roste, ale většina z něj nám nepatří, protože jsme jen subdodavatelé. „My jsme si navykli lákat zahraniční podniky a dát jim daňové úlevy, ale pro české podniky tohle neděláme.“ Důsledkem je vývoz kapitálu v řádu stovek miliard a stát na to nemá žádný vliv. Většina DPH nám nepatří, nemáme vlastnická práva a nerozhodujeme o tom, co se bude vyrábět a komu prodávat. „Stát je hloupý, protože není vlastníkem výrobní kapacity,“ upozorňuje ekonom. V této souvislosti také připomněl, že v době komunismu naše podniky vyvážely celé komplexy s přidanou hodnotou, například zaoceánské lodě, cukrovary nebo rafinérie ropy a to především díky tomu, že přežívaly návyky ze slavné Baťovské éry.
Jde o život!
Ale zdaleka nejde jenom o ekonomiku. V novoroční bilanci se nikdo z pohlavárů nepozastavil ani nad tragickými rekordy. Například, že na silnicích zahynulo 571 osob a tato statistika je tak nejhorší za poslední tři roky. Kromě fatálních prohřešků řidičů na tom má nemalý podíl i tristní stav komunikací, špatné dopravní značení, apod. Mimochodem, rostoucí počet nehod opět zdraží i povinné ručení. A stejně je trestuhodné, že většina politiků ignoruje i ekologické problémy.
Píáristé politických špiček zřejmě nezaznamenali, že se Češi v současnosti bojí nedostatku pitné vody více než terorismu! Podle nejnovějšího výzkumu veřejného mínění u nás výrazně posílilo vnímání environmentálních hrozeb, především změny klimatu. Zatímco ještě loni to byl pro většinu Čechů marginální problém, dnes už jej považuje za důležitý více než polovina národa. Nejvíce se lidé bojí nedostatku pitné vody a většina z nich připustila, že by byli ochotni spotřebu pitné vody snižovat.
Vložil: Adéla Hofmanová