Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Marcela Hrubošová: Nejlepší investice je investice do sebe

02.01.2019
Marcela Hrubošová: Nejlepší investice je investice do sebe

Foto: archiv

Popisek: Marcela Hrubošová

ROZHOVOR Marcela Hrubošová v oboru financí pracuje již přes 30 let. Své znalosti a poznatky předává v praktické formě na svých seminářích, shrnula je také do několika knih, určených podnikatelům i široké veřejnosti. Mezi její základní motta patří nezadlužovat se a umět hospodařit s financemi tak, aby to přinášelo zisk a užitek. Zvláště v tomto období jde o témata mimořádně aktuální.

Pravidelně přednášíte o finanční gramotnosti dospělým i dětem. Byly reakce vašich posluchačů motivací k napsání vaší nové knihy Desatero boháče?
Jedním z hlavních důvodů a moje motivace bylo to, že jsem chtěla své desetileté dceři předat odkaz všeho důležitého, co jsem se naučila od svých prarodičů, bohatých lidí a svým poznáním. Chtěla jsem ji předat know-how, jak vybudovat majetek, který člověka dokáže zabezpečit. 

Je v knize opravdu desatero, jak k bohatství dojít, nebo je to jen název knihy?
Ano, kniha je návodná, kroková, a když bude člověk dodržovat všech těchto 10 kroků, tak garantuji, že bude zabezpečený a ještě ho bude jeho majetek živit.
Jinak kniha obsahuje učení 4 dovedností, které jsou takovým základním stavebním kamenem. Jde konkrétně o to, jak peníze vydělat, jak je řídit, jak je spravovat a jak se dají rozmnožovat. 

Vzhledem k tomu, že vy v oblasti financí profesionálka, se nabízí otázka: Porozumí knize i laik?
Ano, je napsána takovým jazykem, kterému porozumí jak vysokoškolsky vzdělaný člověk, tak i patnáctileté dítě. Ne vždy učím lidi vzdělané v tomto odvětví a jsem opravdu zaměřena na kohokoliv. Na děti, seniory, vysokopříjmovou skupinu, nízkopříjmovou skupinu, skutečně na širokou veřejnost. Za tu dobu co učím, jsem si vypěstovala takový jazyk a formu, které porozumí skutečně každý. 

Takže na Vaše přednášky chodí i lidé, kteří se pohybují ve finančním sektoru?

Přesně tak. I ředitelé bank žijí na spotřebitelské úvěry, auta mají na leasing a neumí hospodařit. Oni si ty peníze sice vydělají, ale utrácí je za nějakou životní úroveň, nebo investují formou investičních fondů, což je ale každoměsíčně neživí. 

Pokud tedy investiční fondy nejsou vhodnou možností jak peníze zhodnocovat, co podle Vás je? 

Existuje jednoduché pravidlo 3+1. A to pravidlo představuje 3 oblasti + 1 hlavní, do které bych měla své peníze směřovat.
První jsou nemovitosti, vše co je spojené s půdou. Planeta Země není nafukovací a s nárůstem obyvatel je poptávka po ní čím dál tím vyšší. Jestli nás bylo v 19. století 2 miliardy a ve 21. století 9 miliard, je tím pádem stále více lidí, kteří ji potřebují ať už pro obživu nebo bydlení.
Druhá oblast jsou komodity, tam patří cenné kovy, umění, zkrátka to, co má hodnotu trvalého charakteru. Když nastane krize, cena zlata roste a je to z toho důvodu, že se jedná o univerzální platidlo po celém světě.
A ta třetí oblast jsou finance, čímž je myšleno vše, co mi přináší nějaký příjem. To znamená hotovost, valuty a nástroje spojené s podnikáním. Tam se bavíme o akciích, cenných papírech a dluhopisech, které jsou v mém vlastnictví. V neposlední řadě to v dnešní době mohou být termínované vklady, vkladní knížky, či nějaké spoření, kde mi každý měsíc připisují nějaké zhodnocení.  Když vezmeme v potaz investiční fondy, musíme si uvědomit, že já platím za službu toho investora, který ten fond spravuje.

A tou hlavní oblastí, kterou zmiňujete, je která? 

To je největší a nejdůležitější oblast, do které by měl investovat každý. A to sám do sebe, do svého vzdělání. Platí totiž, že nikdy nesmím směřovat své peníze do něčeho, čemu nerozumím, protože pak nikdy nedokážu reálně zvážit riziko ztráty. Člověk by se měl zajímat o vše kolem sebe. Jan Amos Komenský tomu říkal vševěda.  Díky tomu je pak člověk i lépe uplatnitelný na trhu práce. A to by se měly děti učit již od útlého věku. 

Na přebalu knihy je Kuřátko Pípo, což je, jak vy říkáte, takový Váš maskot, který Vám s pomáhá vysvětlit problematiku těm nejmenším. 

Ano, kuřátko Pípo je postavička, která má reprezentovat dlužníka. Když jsem pracovala v bance v úseku vymáhání pohledávek a viděla, jak jsou lidi zadluženi, tak jsem si s hrůzou říkala, že jsou jak oškubané slepice. Když jsem tedy později hledala maskota, nemohl to být nikdo jiný, než právě oškubané kuřátko. A dnes mi Kuřátko Pípo pomáhá učit děti finanční gramotnosti. 

Když přišla řeč na děti, máte pocit, že je škola dostatečně připravuje na zodpovědný finanční život? 

Vůbec ne. V naší zemi je finanční gramotnost na absolutním bodu mrazu. Ačkoli je v zákoně ukotvené, že se má na školách učit, není tomu tak. Z dětí se akorát vychovávají noví konzumenti finančních produktů a služeb. 

A právě z toho důvodu je zde Junior akademie kuřátka Pípa... 

Ano, v rámci této akademie pořádám přednášky v Praze, kam se může každý přihlásit přes webové stránky Finance pro radost. Pokud se někomu nechce cestovat až do hlavního města, může si mě objednat jakákoliv školka, základní, střední nebo vysoká škola a já přijedu. S vedením školy se dohodnu na nějakém tématu, které děti zrovna probírají a chtějí jim ještě rozšířit obzory, nebo přednáším ta svá, třeba na téma podnikání. 

Je sice možná předčasné se ptát, ale už připravujete další knihu?

Ano, plánuji další, v pořadí již třetí. První kniha byla o podnikání, druhá právě toto desatero a třetí bude spíš taková trilogie pro děti a mládež, rozdělená podle věkových skupin, kde hlavním hrdinou je Kuřátko Pípo. Kniha bude obsahovat tři hlavní témata, a to: Kuřátko Pípo hospodaří, Bohatství kuřátka Pípa a Dluh není můj kamarád. Doufám, že alespoň jedna z nich vyjde již v tomto roce.

Komerční sdělení 

 

 

Vložil: Redaktor KL