Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Začínal s Gollovou a fanynky šly do kolen. Jenže pak patetičtí milovníci vyšli z módy. Tajnosti slavných

01.01.2019
Začínal s Gollovou a fanynky šly do kolen. Jenže pak patetičtí milovníci vyšli z módy. Tajnosti slavných

Foto: youtube.com

Popisek: Jaromír Spal ve slavné pohádkové komedii Dívka na koštěti

Zjistit, odkud ty další a další sovy přilétají, to mu pořádně dalo zabrat. Poznáváte ředitele zoologické zahrady Bláhu z nesmrtelné pohádkové komedie režiséra Václava Vorlíčka Dívka na koštěti? Ztvárnil ho jedinečný herec s duší komika, k němuž byly film a kinematografie jinak dost skoupé.

Zaujal nejen vzhledem, ale především také svou bezprostředností. Když se poprvé objevil před kamerou po boku Nataši Gollové v melodramatu Bláhový sen, filmové fanynky šílely. Krásná tvář a mužný zjev Jaromíra Spala předurčily ke ztvárňování hrdých, romantických hrdinů, jenže ti po válce rychle vyšli z módy. Sice brzy přešel od ‘rozervaného‘ patosu k civilnímu pojetí, přesto začal být filmem a později i televizí opomíjen. Po celý život tudíž zůstal věrný především divadlu a diváci si jeho umění rádi vychutnávali na řadě pražských scén, od prvorepublikového Divadélka Jindřicha Honzla, které sídlilo ve Smetanově muzeu, až po Národní divadlo.

S Marií Vášovou ve válečném dramatu Němá barikáda

S Marií Vášovou ve válečném dramatu Němá barikáda
(foto – repro/archiv ČT)

Panský vychovatel

Narodil se v Novém Strašecí ještě za Rakousko-Uherska, 18. července 1916, a již během studií na chrudimském gymnáziu hrál ve studentském divadelním souboru. Ihned po maturitě se ale definitivně přestěhoval do Prahy, kde zprvu začal studovat na právnické fakultě. Po několika semestrech ji ale vyměnil za Státní konzervatoř, kde zazářil už jako student na divadelní scéně ve Smetanově muzeu pod vedením Jindřicha Honzla. Zaujal nejen svým zjevem, ale také bezprostředním hereckým projevem, a vynikl například v představení Hadrián z Římsů. Aby si na studia přivydělal, statoval také v Národním divadle a působil jako vychovatel dětí ze šlechtické rodiny v Kunraticích. Dramatické oddělení absolvoval v roce 1942 u profesorů Jiřího Plachého, Anny Iblové a Milana Svobody, a poté přijal angažmá v Nezávislém divadle.

V Národním divadle v roce 1950, v Shakespearově slavné komedii Zkrocení zlé ženy

V Národním divadle v roce 1950, v Shakespearově slavné komedii Zkrocení zlé ženy
(foto – archiv ND/Karel Drbohlav)

Nástup velkého milovníka

V mládí měl veškeré předpoklady ke ztvárňování postav lyrických milovníků, kromě atletické postavy a krásné tváře mohl nabídnout i melodický hlas a vysokou pohybovou kulturu. Není divu, že ho film objevil hned na počátku divadelní kariéry a v roce 1943 mu režisér J. A. Holman nabídl velkou mužskou roli po boku krásné a slavné Nataši Gollové. V romantickém dramatu Bláhový sen si zahrál jejího snoubence, čističe bot Františka Bureše. V době protektorátu se pak na stříbrném plátně objevil ještě jednou jako sklářský dělník Tomáš v romanci Jarní píseň. Opravdu velké příležitosti na něj ale čekaly až po osvobození. Hned v roce 1946 mu režisér Václav Krška nabídl hlavní roli v životopisném filmu o osudech houslisty Josefa Slavíka Housle a sen, podobně laděnou postavu citlivého mladíka Václava Bavora si pak vyzkoušel i v povídkové komedii Jiřího Krejčíka Týden v tichém domě.

V roce 1974 v úspěšném povídkovém pořadu ze života Bakaláři

V roce 1974 v úspěšném povídkovém pořadu ze života Bakaláři
(foto – repro/archiv ČT/Přiba Mrázová)

Od Nerudy k Zemanovi

Počátkem padesátých let spolupracoval opět s Václavem Krškou, větších příležitostí se už ale nedočkal. Menší postavy ztvárnil například v roce 1951 životopisném filmu Mikoláš Aleš a o rok později se objevil hned ve čtyřech projektech najednou. K jeho významnějším postavám patří určitě spisovatel Jan Neruda v jednom z nejlepších životopisných projektů, který kdy byl u nás natočen, filmu o hudebním skladateli Bedřichu Smetanovi Z mého života. Československá televize si na něj vzpomněla se dvěma vedlejšími rolemi v roce 1954, aby se pak na celé desetiletí odmlčela. Celkem Jaromír Spal ztvárnil před kamerou pět desítek postav a v jeho filmografii nechybějí ani seriály. Například ve slavných Sňatcích z rozumu si zahrál Nedobylova konkurenta, stavitele Herzoga, neminulo ho ani Třicet případů majora Zemana, v nichž ztvárnil v epizodě Kvadratura ženy účetního Hálka.

Kapitán VB Touš v kriminálce režiséra Dušana Kleina z roku 1976 Město nic neví

Kapitán VB Touš v kriminálce režiséra Dušana Kleina z roku 1976 Město nic neví
(foto – archiv FS Barrandov Ivan Minář)

Osvědčený policajt

Již v roce 1942 začal spolupracovat s rozhlasem, kde se prosadil nejen jako recitátor, ale i v rozhlasových hrách. Později namluvil jako průvodce řadu dokumentárních filmů a od šedesátých let začal působit v dabingu. Jeho nejslavnější filmovou rolí z hlediska diváka určitě zůstane otec hlavního hrdiny, ředitel zoologické zahrady Bláha, v nesmrtelné pohádkové komedii Václava Vorlíčka Dívka na koštěti. Jeho posledním filmovým hrdinou se stal plukovník VB v kriminálce režiséra Dušana Kleina Případ mrtvých spolužáků, před televizní kamerou stanul naposledy krátce před smrtí, v roce 1980 jako vyšetřovatel v bakalářské povídce Blondýna. Od roku 1952 byl až do smrti členem Městských divadel pražských. Jeho manželkou byla Olga Spalová Srbová, uznávaná prozaička, esejistka, divadelní a rozhlasová kritička a teoretička, překladatelka z ruštiny a francouzštiny a autorka řady monografií o hercích. Jaromír Spal zemřel 23. března 1981 a odpočívá na hřbitově v rodném Novém Strašecí.

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská