Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Může za vše nedostatek inteligence? Komentátor JXD má pocit, že ano. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.12.2018
Může za vše nedostatek inteligence? Komentátor JXD má pocit, že ano. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Tady se inteligenční elita soustředí asi nejvíc

Podle Jiřího X. Doležala je za rozdělením společnosti na kavárnu a hospodu a za vítězstvím Babiše prostá skutečnost – blbců je prostě víc. A blbec se začíná ve složitosti a komplexnosti světa a technologií ztrácet. „Jde o zákonitý následek nárůstu složitosti, komplexity naší reality, díky které se společnost rozdělila na dvě skupiny – na ty, kteří svět kolem sebe chápou, a ty, kteří se z důvodů nedostatečné intelektové kapacity v tomhle světě prostě už nedokážou zorientovat,“ stojí v Doležalově textu. Dovolil bych si skromně vyjádřit své pochybnosti.

Jiří X. Doležal uvádí příklad nedostatečně rozumové kapacity u lidí, kteří používají u internetových služeb, v 50 % jednoduchá, snad až primitivní hesla (typu: 123456, heslo, 12345, 123456789, vlastní křestní jméno). A dokládá na tom, že lidé nerozumí kybernetickému prostoru a ochraně vlastních dat a údajů. Dovolím si tvrdit, že to tak není. Drtivá většina z nich si je totiž vědoma toho, že neskrývá nic důležitého. Prostě nemají potřebu nikterak zásadně skrývat za složitá hesla a dvojí ověřování přístupu občasné blahopřání tetičkám k svátku přes e-mail a dohadování se s kamarádem přes Facebook, jestli je větší blbec Lojza nebo Karel.

Volba Okamury a Babiše

Trošku mě popouzí argument – žádného migranta tu nemáme, tak co remcáme. Nevím, kdysi jsem od Jiřího X. Doležala četl, že se necítí Čechem, ale Evropanem. Z toho mi plyne, že je tu máme. Protože imigrační vlna vyvolala krizi nikoliv v české politice, ze které vzešel i Okamura, vyvolala hlavně krizi v celé Evropě a Evropské unii. Z tohoto hlediska tu máme dva miliony imigrantů a další na hranicích kontinentu. A v demokratickém bloku chybí racionální hlas, který by mluvil jasně, nemlžil jen o lidských právech. To, že se tématu s úspěchem chopil právě Okamura, je vlastně jen důsledek. Racionalitu strachu z imigrační vlny pochopil i Jiří X. Doležal, jak lze vysledovat z jeho četných textů. Demokratický blok si stále z větší části hraje na lidská práva a taktiku proti blbcům, který prostě musí být oponentem. Vlastně Okamurovou chybou je hlavně to, že je Okamurou.

A Babiš? Nehledal bych v tom nutně sníženou rozlišovací schopnost anonistů a ztrátu soudnosti. Možná je potřeba se podívat do minulosti, kde lidé cítí ve vývoji politiky a republiky jistou nespravedlnost. Opomenutí. Dokonalá odtrženost politiky od běžného života člověka. Elitářství. Aroganci moci. A dovedení republiky do dluhů a nízkých platů. U Babiše opravdu zaúčinkoval populismus toho nejhrubšího zrna. Slíbí cokoliv a pomocí marketingu sklízí ovace za jakýkoliv, i malý úspěch, a hází na ostatní to, v čem Babiš jako politik selhal. Proto je to teď samá účelovka a kampaň. Když Babiš selže nebo je odhalena jeho lež, rétorikou se ihned postaví do role oběti. Čistý populismus a manipulace. Ale u jeho vítězného volebního tažení hraje zásadní roli znechucení z politiky dvou předchozích dekád.

Kterak Jiří X. Doležal zcela ignoroval sociální kontext

V rozdělení společnosti hraje samozřejmě roli inteligence. Ale selhání není jen na jedné straně, nýbrž na obou. Máme tu milion lidí v exekuci. Jistě, za dluhy si mohou sami. Ovšem musíme reálně počítat s jejich pohledem na svět skrze exekuční příkazy. Pro ně je republika nesvobodným prostorem. K tomu nutno připočítat přinejmenším další dva miliony jejich blízkých, kteří jsou exekucí také zasažení. Z jejich pohledu systém selhal, nedal jim možnost. Ano, jistě, možnost dostali, měli, utopili ji v dluzích. Ať se ale na lidi v exekuci kouká kdo chce jak chce, přesto je to nezanedbatelná část populace, která považuje systém za špatný. Mají pocit, že systém v jejich případě selhal a i to rozhoduje volby. Ač se s tím nemusí souhlasit, musí se s tím počítat.

Nekonečné tunelování, rozkrádání, viditelně se nezlepšující ekonomická situace domácnosti, zvyšující se ceny energií, bydlení, potravin, do toho tlak z unie na přijetí migrace jako takové a nekonečný nával špatných zpráv ze všech médií. K tomu možnost vycestovat za hranice omezená výdělky, tlak na sociální status a jistou úroveň, tradiční závist uplatňovaná vůči sousedovi (soused závidí sousedovi po celém světě, nejen u nás), taková ta hamižná malost (také bez národního omezení a, kupodivu, ani omezení inteligenčního). Všechno to souvisí se vším. Ale jakmile se jednotlivých kousků sejde víc pohromadě, je zaděláno na volební vítězství populisty s demagogem. To se nedá svítit.

Slonovinová věž inteligence

Ze slov Jiřího X. Doležala tak nějak vyplývá, že by se blbci s IQ pod 100 bodů snad až měli vybíjet jako škodná. Protože vyznění článku je křišťálově čisté – my, inteligentní, trpíme vámi, blbci. Blbci nám škodí, škodí a škodí. Nic jiného. Jejich blbost je natolik fatální, až rozkládá společnost. Není na čase začít zase s eugenikou? Naskočit na ukončené experimenty Třetí říše? Vylepšit lidský genofond?

Případně popadnout svou inteligenci, kterou v článku Jiří X. Doležal tak šermuje, a pracovat na tom, aby se blbec stal ceněnou, ne trpěnou součástí společnosti? Protože vlastně jen blbec si může stěžovat na to, že mu kape na hlavu z rozbité střechy a nevstane s tím, že díru zadělá. Blbci necítí, a celé dvě předchozí dekády necítili, uznání své hodnoty. Neustále se na ně hledělo jako na blbce, ač svým postojem jen vyjadřovali nespokojenost. S tou nespokojeností celou dobu nikdo nepracoval. Tak s ní začali pracovat populisté a demagogové. Pak už je pozdě na to, začít s litanií.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace