Může za vše nedostatek inteligence? Komentátor JXD má pocit, že ano. Komentář Štěpána Chába
komentář
31.12.2018
Foto: Facebook
Popisek: Tady se inteligenční elita soustředí asi nejvíc
Podle Jiřího X. Doležala je za rozdělením společnosti na kavárnu a hospodu a za vítězstvím Babiše prostá skutečnost – blbců je prostě víc. A blbec se začíná ve složitosti a komplexnosti světa a technologií ztrácet. „Jde o zákonitý následek nárůstu složitosti, komplexity naší reality, díky které se společnost rozdělila na dvě skupiny – na ty, kteří svět kolem sebe chápou, a ty, kteří se z důvodů nedostatečné intelektové kapacity v tomhle světě prostě už nedokážou zorientovat,“ stojí v Doležalově textu. Dovolil bych si skromně vyjádřit své pochybnosti.
Jiří X. Doležal uvádí příklad nedostatečně rozumové kapacity u lidí, kteří používají u internetových služeb, v 50 % jednoduchá, snad až primitivní hesla (typu: 123456, heslo, 12345, 123456789, vlastní křestní jméno). A dokládá na tom, že lidé nerozumí kybernetickému prostoru a ochraně vlastních dat a údajů. Dovolím si tvrdit, že to tak není. Drtivá většina z nich si je totiž vědoma toho, že neskrývá nic důležitého. Prostě nemají potřebu nikterak zásadně skrývat za složitá hesla a dvojí ověřování přístupu občasné blahopřání tetičkám k svátku přes e-mail a dohadování se s kamarádem přes Facebook, jestli je větší blbec Lojza nebo Karel.
Volba Okamury a Babiše
Trošku mě popouzí argument – žádného migranta tu nemáme, tak co remcáme. Nevím, kdysi jsem od Jiřího X. Doležala četl, že se necítí Čechem, ale Evropanem. Z toho mi plyne, že je tu máme. Protože imigrační vlna vyvolala krizi nikoliv v české politice, ze které vzešel i Okamura, vyvolala hlavně krizi v celé Evropě a Evropské unii. Z tohoto hlediska tu máme dva miliony imigrantů a další na hranicích kontinentu. A v demokratickém bloku chybí racionální hlas, který by mluvil jasně, nemlžil jen o lidských právech. To, že se tématu s úspěchem chopil právě Okamura, je vlastně jen důsledek. Racionalitu strachu z imigrační vlny pochopil i Jiří X. Doležal, jak lze vysledovat z jeho četných textů. Demokratický blok si stále z větší části hraje na lidská práva a taktiku proti blbcům, který prostě musí být oponentem. Vlastně Okamurovou chybou je hlavně to, že je Okamurou.
A Babiš? Nehledal bych v tom nutně sníženou rozlišovací schopnost anonistů a ztrátu soudnosti. Možná je potřeba se podívat do minulosti, kde lidé cítí ve vývoji politiky a republiky jistou nespravedlnost. Opomenutí. Dokonalá odtrženost politiky od běžného života člověka. Elitářství. Aroganci moci. A dovedení republiky do dluhů a nízkých platů. U Babiše opravdu zaúčinkoval populismus toho nejhrubšího zrna. Slíbí cokoliv a pomocí marketingu sklízí ovace za jakýkoliv, i malý úspěch, a hází na ostatní to, v čem Babiš jako politik selhal. Proto je to teď samá účelovka a kampaň. Když Babiš selže nebo je odhalena jeho lež, rétorikou se ihned postaví do role oběti. Čistý populismus a manipulace. Ale u jeho vítězného volebního tažení hraje zásadní roli znechucení z politiky dvou předchozích dekád.
Kterak Jiří X. Doležal zcela ignoroval sociální kontext
V rozdělení společnosti hraje samozřejmě roli inteligence. Ale selhání není jen na jedné straně, nýbrž na obou. Máme tu milion lidí v exekuci. Jistě, za dluhy si mohou sami. Ovšem musíme reálně počítat s jejich pohledem na svět skrze exekuční příkazy. Pro ně je republika nesvobodným prostorem. K tomu nutno připočítat přinejmenším další dva miliony jejich blízkých, kteří jsou exekucí také zasažení. Z jejich pohledu systém selhal, nedal jim možnost. Ano, jistě, možnost dostali, měli, utopili ji v dluzích. Ať se ale na lidi v exekuci kouká kdo chce jak chce, přesto je to nezanedbatelná část populace, která považuje systém za špatný. Mají pocit, že systém v jejich případě selhal a i to rozhoduje volby. Ač se s tím nemusí souhlasit, musí se s tím počítat.
Nekonečné tunelování, rozkrádání, viditelně se nezlepšující ekonomická situace domácnosti, zvyšující se ceny energií, bydlení, potravin, do toho tlak z unie na přijetí migrace jako takové a nekonečný nával špatných zpráv ze všech médií. K tomu možnost vycestovat za hranice omezená výdělky, tlak na sociální status a jistou úroveň, tradiční závist uplatňovaná vůči sousedovi (soused závidí sousedovi po celém světě, nejen u nás), taková ta hamižná malost (také bez národního omezení a, kupodivu, ani omezení inteligenčního). Všechno to souvisí se vším. Ale jakmile se jednotlivých kousků sejde víc pohromadě, je zaděláno na volební vítězství populisty s demagogem. To se nedá svítit.
Slonovinová věž inteligence
Ze slov Jiřího X. Doležala tak nějak vyplývá, že by se blbci s IQ pod 100 bodů snad až měli vybíjet jako škodná. Protože vyznění článku je křišťálově čisté – my, inteligentní, trpíme vámi, blbci. Blbci nám škodí, škodí a škodí. Nic jiného. Jejich blbost je natolik fatální, až rozkládá společnost. Není na čase začít zase s eugenikou? Naskočit na ukončené experimenty Třetí říše? Vylepšit lidský genofond?
Případně popadnout svou inteligenci, kterou v článku Jiří X. Doležal tak šermuje, a pracovat na tom, aby se blbec stal ceněnou, ne trpěnou součástí společnosti? Protože vlastně jen blbec si může stěžovat na to, že mu kape na hlavu z rozbité střechy a nevstane s tím, že díru zadělá. Blbci necítí, a celé dvě předchozí dekády necítili, uznání své hodnoty. Neustále se na ně hledělo jako na blbce, ač svým postojem jen vyjadřovali nespokojenost. S tou nespokojeností celou dobu nikdo nepracoval. Tak s ní začali pracovat populisté a demagogové. Pak už je pozdě na to, začít s litanií.

Vložil: Štěpán Cháb