Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znám lidi, co normálně pracují, ale přespávat musejí v noclehárnách, říká komentátor. Přečetli jsme

28.12.2018
Znám lidi, co normálně pracují, ale přespávat musejí v noclehárnách, říká komentátor. Přečetli jsme

Foto: Hans Štembera

Popisek: V exekucích je 900 tisíc lidí. Kdo z politiků téma skutečně zvedne a vyřeší?

900 tisíc lidí v exekuci, pro politiky očividně marginální problém, který není potřeba řešit. Lidé na sociálním dně, lidé bez budoucnosti a zdánlivě bez významu. Prostě jen položka, se kterou je nutné počítat, ale jen v mantinelech jisté přezíravosti a odmítání pod heslem – mohou si za to sami. O sociálním pekle České republiky Tomáš Koloc v rozhovoru pro web Hlídací pes prozradil, jak se z toho dostat.

Koloc vyjádřil pochybnosti nad levicovými stranami v české politice. KSČM hodnotil velmi skoupě: „Co můžete chtít od „levicové strany“, která opakovaně zvolila na Hrad ultraliberálního Václava Klause? Od strany, která se spojila s druhým největším oligarchou v zemi Andrejem Babišem, o jehož provozovnách je i díky reportážím Saši Uhlové už dnes sdostatek známo, jaké jsou v nich pro zaměstnance poměry?“ A přiznal, že byl půl roku zaměstnancem deníku Haló noviny, kde měl to „potěšení“ sledovat funkcionáře KSČM naživo, jelikož s Haló novinami sdíleli stejnou budovu.

Proč lidé volí Zemana

Tomáš Koloc v rozhovoru upozornil, že zákon o exekucích, kvůli kterému vznikla katastrofa - téměř milionu lidí v exekuci, vzešel z rukou vlády, které šéfoval Miloš Zeman jako předseda. Miloš Zeman je vlajkonošem v tvrzení, že za exekuce si mohou lidé sami. A proč jej tedy titíž lidé volí? „Protože Zeman, stejně jako Babiš, ovládá rétoriku, která dobře pracuje s míněním lidu. S těmi nižšími vrstvami, které se dříve označovaly jako proletariát, jejichž jediným „vlastnictvím“ bylo vlastní potomstvo,“ míní Koloc. Zeman, stejně jako Babiš, s takovými lidmi manipuluje.

„Pracoval jsem jako sociální pracovník, staral jsem se o bezdomovce a znám exemplární případy – lidi, kteří kvůli exekuci skončili na ulici, kteří kvůli exekuci emigrovali, znám lidi, co normálně pracují, ale přespávat musejí v noclehárnách. Jsou to případy mediálně zcela nepokryté. Minulý režim akcentoval ty nejnižší, a tedy nejpotřebnější vrstvy, ten nynější se na ně neobrací vůbec a ony nenacházejí způsob, jak se něčeho dovolat,“ popsal bezvýchodnou situaci Koloc i z vlastní zkušenosti.

Antisystémovost

Ohrožení lidé, podle Koloce, nestojí o politiku takzvané kavárny, protože u ní nevidí zastání. Poslouchat slova o lidských právech a demokracii už se jim zajídá, když vědí, že exekuční příkaz jim zvedne dluh až sedmnáctkrát, řekl Koloc. Poslouchat o lidských právech, když jejich vlastní práva jsou pošlapávaná dnes a denně? Slyší naopak Zamana a Babiše nebo Okamuru, kteří s jejich deziluzemi umí pracovat a nahrabat si tak politické body.

„Na jedné straně máte demokraty jako byli třeba prezidentští kandidáti Horáček, Drahoš, Hilšer a další a od nich tito lidé slyší ušlechtilá slova o demokracii. Na straně druhé je Okamura, Zeman nebo Babiš, kteří jsou tak chytří, že tahle slova nepoužívají. Ani tito politici sice nijak neřeší to, co lidi dole skutečně nejvíc pálí, ale aspoň navenek se jejich populistický postoj více blíží nějaké empatii,“ řekl pro Hlídacího psa Tomáš Koloc a ilustroval své tvrzení na případu svého kamaráda ze Švýcarska, který prožil v České republice několik let a po této zkušenosti zdejší režim označil za banditokapitalismus.

Bohatneme, ale…

Naše ekonomika stoupá, platy se zvyšují, minimální mzda potřetí za sebou skokově vzroste. Média se plní oslavnými články. „Co jsou mi platné tyhle papírové informace, to neustálé upozorňování, jak roste průměrný plat a zaměstnanost, když vím, že nikdo z mých četných přátel (často sociální pracovníci) nemá plat přes dvacet tisíc a že řada lidí kolem mě kvůli exekucím nemůže legálně pracovat?“ říká na to Tomáš Koloc a poznamenává, že by na naši situaci na Západě hleděli s nepředstíraným překvapením a odsudkem. Vždyť, jak dokládá Koloc, třeba pozice sociálního pracovníka je na západě nesmírně ceněná, tady má sociální pracovník plat srovnatelný s popelářem.

„V naší zemi jsou řádově desetitisíce dětí, jejichž rodiče si nemůžou dovolit jim zaplatit obědy ve školní jídelně, což řeší nadšenci, kteří posílají peníze jídelnám, aby jim je dávaly zadarmo. Čtyři procenta Čechů nemůžou pravidelně třikrát denně jíst, koupit si pračku nebo televizi nebo jet na dovolenou,“ řekl v rozhovoru Koloc a poukazuje na skutečnost, že jedna šestina peněz vygenerovaných průmyslem zůstává v České republice a pět šestin odteče za hranice.

V práci, ale bez peněz

Tomáš Koloc v rozhovoru poukázal na nepochopitelný stav mnoha lidí v republice, kteří i když pracují, tak nemají na nic jiného, než si zaplatit ubytování v noclehárně. A co na to politici? „Populisté i takzvaní demokraté se v zásadě scházejí v téže kavárně, a ano – všichni mají hlavu nad hladinou toho našeho čím dál méně snesitelného rybníčku. Rozdíl mezi nimi je ale v tom, že populisté jsou schopni nasát vzduch a poznat, že pod hladinou se něco děje a že na tom můžou něco získat. Ti druzí si ale dál jen melou svou o demokracii a lidských právech a v každých dalších volbách se diví, kam jim mizí voliči.“

A pozastavil se nad tím, že například při posledních prezidentských debatách nikdo z kandidátů nezvedl téma chudoby a exekucí. Neřeší takové problémy, kdy člověk pracuje, ale nemá ani na prosté, ale důstojné ubytování. Uvedl to i na příkladu svého známého, který mu mezi řečí řekl, že jeho otec, který provozoval třicet let obchůdek, má vyměřený důchod ve výši sedm a půl tisíce měsíčně. A to není ani na tu noclehárnu, konstatoval Koloc.

+

Tomáš Koloc se už několik let intenzivně věnuje medializování nespravedlivého systému exekucí. Poukazuje na chudobu a bídu mezi lidmi. A varuje, že to lidi oddaluje jakékoliv myšlence demokracie. Nemají se dobře a to je svede k přesvědčení, že demokracie je chybná, vadná a že za bolševika bylo lépe. Nevidí, že demokracie ve své podstatě dobrá je, ale že ji tady zkrátka nemáme, protože se jí chopili kupčíci.

Ten pocit marnosti, který člověk obklopí, když zjistí, že na věci se nic zásadního nemění. Demokratické strany si žijí dál ve svých slonovinových věžích a ty populistické jen plácají a manipulují. Skutečné problémy obyčejných lidí neregistruje žádná.  

Vložil: Štěpán Cháb