Zdravý člověk nedostane dávky, když nebude pracovat? Jděte s tím k šípku. Komentář Štěpána Chába
komentář
27.12.2018
Foto: Facebook prezidenta republiky
Popisek: Jako šlechtické žranice ve středověku, kázat s plným pupkem o tom, že hladovým se nebude nic dávat, ještě by se najedli
Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním projevu k poddaným konstatoval, mimo jiné, že zdravý člověk, který nechodí do práce, nemá dostávat sociální dávky. Jinak řečeno – má zhebnout někde pod mostem, protože je to, slovy Okamury, parazit. Zaplať pánbu, že Zeman nemá na tvorbu zákonů valný vliv a že tedy podobnou absurditu nemůže prosadit. Premiér Andrej Babiš se slovy prezidenta souhlasil: „...souhlasím i s návrhem, aby zdravý člověk, který nechodí do práce, nemohl pobírat sociální dávky,“ reagoval Babiš bezprostředně po projevu. A ten už zákony ovlivňovat může. To v tom vedení státu máme pěkné lumpy, jen co je pravda.
Je to vlastně bolševická rétorika – zavírání za příživu, trestání za svobodu, která má i takovou formu, kdy člověk chce, třeba po dostudování školy, strávit rok v éteru, studiem tantrického sexu nebo prostým zevlováním a nabíráním dechu před tou doživotní otročinou složenek a nízkých platů. Když zajdeme do absurdit, tak Zeman s Babišem a Okamurou by byli schopní trestat Ježíše Krista za to, že nepracuje. Protože práci vidí jen v tom, co jde prohnat byrokracií. I když představa Ježíše Krista ve frontě na doplatek na bydlení je sama o sobě komická. Ale tak mě napadá – jak daleko je zákaz sociálních dávek pro nepracující od nápadu, kdy se skutečně začne zavírat za příživu? Jen krůček. Jeden krůček. To se nám ta komunistická rétorika vrací pěkně do praxe.
Ale práci ohodnotit nedokáží
K letošnímu roku stoupla minimální mzda na 12 200,-. Od začátku příštího roku stoupne na 13 300,-. Zdá se, že vláda zatěžuje společnosti a firmy tím, že je nutí aby zvedaly platy. A že se o nás tedy dobře stará. Nestará, minimální mzda, i po těch několika zvýšeních v posledních letech, patří mezi nejnižší v Evropské unii. Kdyby ji politici nezvyšovali, tak už se jim to sesype. Průměrné nájemné pro Českou republiku na konci roku 2018 je 11 596,-. Minimální mzda bude od ledna ve výši 13 300,-. Je potřeba něco dodávat?
Pokud výdaje na bydlení přesáhnou 20 % příjmu, jedná se vysloveně o týrání člověka systémem. Přijde vám to absurdní? A nepřijde vám daleko víc absurdní mít výdaje na bydlení ve výši 80 % příjmu a víc? Takový člověk nemůže, fakticky nemůže změnit svůj osud. Je v tom točený jako v kole. Vydělat, zaplatit, vydělat, zaplatit. Co kdyby chtěl investovat do svého snu? Co kdyby chtěl investovat do svého rozvoje? Do svého života, který se nemusí, fakt nemusí, Zemane a Babiši, točit jenom kolem píchaček? Život by neměl být jen práce! Protože tím se redukuje na něco nehodnotného, jednoduše využitelného a nepodstatného. Jen statistika.
Co lidé v předdůchodovém věku?
Všechny firmy jsou dynamické, flexibilní, v každé druhé nabídce práce je šeredné slovní spojení „mladý kolektiv“. Lidé v předdůchodovém věku, pokud jsou postradatelní, končí na dlažbě. Podle Zemana a Babiše by tito lidé měli skončit tak nějak celkově i s žitím. Když už o ně mladé kolektivy ve firmách nestojí, proč neuzákonit, že jim nikdo nic nedá a jim nezbude nic jiného, než krást, nebo někde v rohu tiše pojít hlady.
Samoživitelky?
Dvě děti, partner v kelu a vy máte na malém městě najít práci, která vám dovolí zároveň péči o děti. Tak to si to můžete jít rovnou hodit. S návrhem Zemana a Babiše si to ani házet nemusíte, společnost se o to postará a prostě vám rozsudek smrti hladem nebo zimou podepíše sama. Nemakáš, tak nemáš nárok na nic. Nezajímáš nás. Jsi nula. Jsi nic. Ekonomicky brzdíš republiku. A ty své dva parchanty si vezmi pod most s sebou. Je to moc drsné? Není. Zeman to ve svém vánočním projevu řekl.
Lidé s nízkým nebo žádným vzděláním
Pokud se člověk v mládí neovládl a školský systém šel dokonale mimo něj, chystá pro takového vejlupka stát ústy Zemana a Babiše jasný osud – zhebnout v pangejtu. Ale i takoví lidé jsou. A co když má člověk vystudované učiliště, ovšem v oboru, který není v okolí nikterak žádaný? A na práci nenarazí. Co s ním? Necháme ho zemřít? Hladovět? Skončit na ulici? A vůbec, nezřídíme pro ně nějaké pěkné koncentráky, kde je pracovat donutíme? Za stravu a pobyt, stejně jako to zavedli v Třetí říši?
Kriminálníci
I to se stává. Člověk má záznam v rejstříku trestů. V ten okamžik je pro drtivou většinu firem nepřijatelný. Všude se v požadavcích na pracovní pozici píše – čistý trestní rejstřík. Donutíme toho člověka, Zemane a Babiši, spáchat sebevraždu? Nebo ho donutíme k další kriminální dráze? A to ten člověk nemusel zrovna vyvraždit mateřskou školku. Mohlo jít o bagatelní záležitost, kterou prostě fanatický soud zveličil až do nepodmíněného uvěznění.
Asociální stát a jeho představitelé
Heslo – nedáme dávky těm, kteří pracovat mohou, ale nepracují – je esencí všeho populismu. Chytit voliče na ubohé téma anticikánských nálad a předsudků. Pokud by k tomu ale došlo, budou se trestat samoživitelky, starší lidé před důchodovým věkem, budou se trestat lidé, kteří udělali zkušennost v kriminálu. Budou se trestat lidé, kteří vyšli z dětských domovů. Budou se trestat i lidé v exekuci, pro které se stal život trestem. A hlavně, budou se trestat lidé, které firmy a společnosti vyhází, až nám ta ekonomika začne kolabovat. Stali bychom se tak státem plným „mladých kolektivů“. Pravicovým rájem s levicovým pojetím. Postarej se o sebe sám, ale za to, že ti to dovolíme, tě odměníme milionem regulací, buzerací a hlavně daňovou zátěží, která z tebe udělá otroka už dokonale. Miloš Zeman není levicový politik, je to politik pravicový a pravicově příkladně asociálně cítící.

Vložil: Štěpán Cháb