Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ty trendy z Ameriky jsou absurdní, kroutí hlavou nad zrušenou promenádou v plavkách na Miss její moderátor. Přečetli jsme

26.12.2018
Ty trendy z Ameriky jsou absurdní, kroutí hlavou nad zrušenou promenádou v plavkách na Miss její moderátor. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Jan Čenský, elegán každým coulem, při focení pro pánskou řadu oblečení Elega

FOTOGALERIE Dovedl by si někdo představit herce Jana Čenského v nějaké roli pobudy, či kriminálníka? Kdepak, Jan Čenský vždy hrál klaďasy a elegány, třeba sprosté slovo snad nikdy nepronesl. I v reálu je to muž, který se umí chovat, a to zejména k ženám. O tom, zda má galantní chování k ženám vlastně budoucnost, uvažoval v rozhovoru pro MF Dnes.

Jan Čenský je elegán, prostě princ z pohádky, někdo, do koho se zamilovalo mnoho holčiček. Od malička mu prý bylo také vštěpováno, že se má chovat k ženám pěkně: „To znamená, že když přijde žena, postavím se. Podržím jí dveře, nabídnu pomoc se svlékáním a oblékáním kabátu. Několikrát se mi stalo, že žena reagovala: „Já si ten kabát umím obléknout sama, pane Čenský. A dveře si taky umím otevřít sama." Pustil jsem paní sednout v metru, bylo jí kolem pětatřiceti. Naprosto vážně mi řekla: „To vypadám tak špatně a staře? To jste mi zničil celý den." Tak teď nevím. Opravdu nevím, jak se mám chovat,“ povzdechl si v rozhovoru pro MF Dnes. Jan Čenský chápe, že ženy se tímto chováním někdy brání: „Ano, chtějí tím vyjádřit svou samostatnost. Jenže se to dostalo do fáze, kdy se mužovo galantní chování k ženě považuje za prohřešek. To mi připadá absurdní. Patová situace. Já to nevzdám. Vydržím a budu to zkoušet pořád dál,“ sliboval v rozhovoru pro MF Dnes Jan Čenský.

Jak může modelky ponižovat promenáda v plavkách?

Jan Čenský byl dlouhá léta moderátorem Miss. Ta třeba v Americe doznala změny, vypustila se z ní přehlídka v plavkách, mimochodem asi nejpopulárnější disciplina, protože by prý mohla ženy ponižovat: „Pokud to někdo bere jako degradaci žen, má na takový názor samozřejmě právo. Já to tak necítím. Samozřejmě jde o to, jak ta promenáda probíhá. Kdyby připomínala koňský handl, bylo by to špatně. Kdyby tam stály stydlivé holky, které někdo donutil svléknout, bylo by to samozřejmě taky špatně. Ale při Miss jde přece o to, že krásné, sebevědomé dívky chtějí ukázat svá zdravá vysportovaná těla, na která jsou pyšné. Nikdo je k tomu nenutí. Většinou se už věnují modelingu nebo se modelkami chtějí stát. Počítají s tím, že budou předvádět prádlo, plavky nebo modely, které někdy bývají dost odvážné. Tak moc nechápu, co je na tom ponižuje,“ uvažoval v MF Dnes a dodal: „Mně tyto trendy přicházející z Ameriky přijdou absurdní. To muž snad zanedlouho ani nebude moct říct ženě, že jí to sluší? Když jde krásně upravená dívka nebo žena a já se na ni podívám, je to špatně? Pro koho se upravuje? Jen pro sebe, nebo proto, aby se líbila ostatním?“ ptal se.

Kluci to mají dnes těžké

Jan Čenský si uvědomuje, že pro mladé lidi není právě snadné začínat v současném klimatu vztahy: „Mají to těžké. Říkám si, co zajímavého ještě přijde, když ve Švédsku už jednali o tom, že by lidé měli před sexem uzavřít dohodu, že oba souhlasí. Nevím, jestli se bude podepisovat nějaký papír nebo zda u toho bude mít časem každý z páru svého právního zástupce. Někdy přemýšlím, co bude dál. Ale vždycky dojdu k tomu, že jde jen o výkřiky z nicnedělání. Máme se bezvadně, žijeme v nádherné době. Neřešíme existenční problémy, tak vymýšlíme blbosti z nudy,“ připomněl Jan Čenský v rozhovoru pro MF Dnes.

Rozhodnutí bylo na mně

Jan Čenský má jedno dítě, syna Matyáše, kterého se snažil vychovávat stejně, tedy s galantním chováním vůči ženám: „Chtěl jsem, aby to bylo pokračování toho, jak se ke mně choval můj táta. Snažil jsem se s Matym jezdit na výlety, dělat si pánské jízdy bez maminky, chovat se k němu, jako by byl brácha, kamarád. Na nějaké rady jsem si nepotrpěl,“ přiznal v rozhovoru pro MF Dnes. Stejně tak se chovali i rodiče Jana Čenského: „Rodiče mě vždycky sledovali, ale rozhodnutí nechávali na mně. Neříkali mi, že je něco blbost nebo že něco nesmím. O to jsem se taky snažil. Ale nejdůležitější, co jsem si z domova odnesl a co bych chtěl, aby Maty taky věděl, je to, že má rodný dům. Ať se mu stane v životě cokoli, je dobré vědět, že se má kam vrátit, že má rodinu, u které má vždycky dveře otevřené. S takovým vědomím se totiž žije fajn.“

 

+

Jan Čenský působí jako muž ze staré školy, ale z té ještě z první republiky, což je nesmírně přitažlivé. A je sympatické, že se nenechá vykolejit těmi, kdo jsou z jeho galantního chování poněkud mimo a že stejně vychoval i svého syna Matyáše.

-

Papír se souhlasem k sexuálnímu vztahu, přílišná emancipace žen, které nechtějí, aby jim někdo podržel dveře, kam ten svět spěje? Naštěstí to, co Jan Čenský uvádí, jsou pouhé výstřelky. 99,9% českých žen by si nechalo od Jana Čenského pomoci do kabátu s velkým nadšením.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace