Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dárky a jejich balení pod heslem šetrnost. Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné, veselé a… ekologické IV

22.12.2018
Dárky a jejich balení pod heslem šetrnost. Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné, veselé a… ekologické IV

Foto: Ekovánoce.cz

Popisek: Dárek zabalení technikou furoshiki

FOTOGALERIE, VIDEO Co takhle snížit svou uhlíkovou stopu i na narozeniny J. Krista? Neseme vám kromě novin i několik tipů na opravdu ekologické Vánoce. Co ekologického darovat svým blízkým, ale tak, aby se jim i přesto rozlil po tváři úsměv, aby za tím nebyla vidět jen ta ekologie, ale i láska k bližnímu. Tím vším si teď spolu projdeme.

Ekologické organizace a spolky se snaží nabídnout benefiční dárky, jejichž hodnota je hlavně v symbolice a v podpoře ekologii. Patří mezi ně různé certifikáty, které informují obdarovaného, že se stal šťastným podporovatelem různých ekologických aktivit. „Díky dárkovým certifikátům můžeme v terénu zajišťovat hlídkovací službu, která se snaží bránit nezákonnému kácení a vypalování pralesa, kde tito vzácní tvorové žijí“, vysvětluje primatolog Stanislav Lhota, který se snaží chránit Zátoku nosatých opic na ostrově Borneu v Indonésii. Jako dárek ochrana vzácných opic? Originální dárek, to rozhodně.

A další

Podobně jsou laděné i „zvířecí dárky“ na záchranu mořských želv, kterým se snaží pomáhat zooložka Hana Svobodová, poloopic outloňů, kterým pomáhá celý tým české organizace The Kukang Rescue Program, nebo největších antilop světa, které pomáhá zachraňovat česká organizace Derbianus Conservation. Ekologické organizace a spolky se snaží upoutat vaši pozornost a udělat i z Vánoc svátek ekologie. Podobně můžete například adoptovat zvíře v jakékoliv Zoo v republice.

Pokud vám připadá, že podpory pro zvířata je dost, že sociální kapitál spíše chybí u některých skupin lidského společnosti, není od věci podpořit organizace, které se zaměřují na pomoc lidem a darovat certifikát pod stromečkem. Podpora seniorů, samoživitelek, postižených, případně stále fungující adopce na dálku. Tam všude uděláte radost nejen sobě a svému blízkému, ale i lidem, kterým svou pomoc projevíte.

Přírodní motivy, recyklovaný papír? Prostě Vánoce, foto Ekovánoce.cz

Teď něco hmotného

Někoho ale certifikát neohromí. Chce něco hmotného, něco, na co si může sáhnout. Stačí zabrousit na web Pomáháme přírodě, kde si můžete vybrat z nabídky ekologických dárků. „Tyto dárky potěší kupujícího nebo obdarovaného a zároveň podpoří projekty na ochranu přírody. Vedle dárkových certifikátů v nabídce najdete předměty jako ptačí budky, krmítka, hmyzí hotely, ježčí pelíšky, ale ekologicky šetrné látkové tašky nebo originální prkénka do kuchyně ve tvaru siluet ptáků a savců i spoustu dalších dřevěných drobností s nádhernými zvířecími motivy jako skvělý ekodárek pro naše nejmenší,“ popisuje své tipy na odolávání návalu předvánočního shonu Břeněk Michálek, správce Ptačího parku České společnosti ornitologické, který se na benefičním prodeji podílí.

Pro fajnšmekry

Jako vnitrozemský stát u našich ekologických spolků hraje prim plast a jeho eliminace. Největším problémem světových oceánů je totiž právě plast. A i díky tomu se Evropská unie velmi správně usnesla na tom, že jednorázový plast ze svého území vyžene. Koalice proti palmovému oleji píše: „Jako další dárky s přidanou hodnotou, díky kterým člověk sníží spotřebu plastů představujících stále větší problém především ve světových oceánech, jsou například cestovní lahve, hrnky nebo brčka ze skla, kovu, bambusu a jiných přírodních a rozložitelných materiálů. Dále to mohou být šetrně vyráběná mýdla a balzámy na rty ve znovuplnitelných papírových obalech od českých a slovenských malovýrobců, kovové boxy či voskované látkové ubrousky na jídlo.“

Dát si práci s balením dárků? Stojí to za to, foto Ekovánoce.cz

Zážitky, samé zážitky

Ale zkusme to z jiného úhlu. Co takhle připravit svým blízkým zážitky? Permanentku do Národního muzea? Vstupenky na letní festivaly? Voucher do některého z obchodů bez obalu? Nebo permanentka do Národního divadla? Případně do jakéhokoliv jiného divadla? Elektronické předplatné časopisu? Nebo pro puberťáky bez určení věku zakoupený klíč na počítačové hry na Steamu?

Při balení ušetřit jak peněženku, tak i přírodu

„Jste-li kreativní typ, můžete vyrobit originální obaly například z šátků, udělat si doma s dětmi dílničku a dárky zabalit do toho, co dům dá – například do starých map, novin či notových zápisů. Nebo jednoduše stačí schovat použité obaly do krabic s vánočními potřebami zase na příští rok,“ jmenuje své tipy předseda ČSOP JARO Jaroměř David Číp. Možnosti jsou neomezené, jen co je pravda.

I obyčejný recyklovaný papír umí hodně krásy, foto Ekovánoce.cz

A své o tom ví i web Ekovánoce: „Osud balicím papírům ale nezávidíme – obvykle končí bezděčně hned na Štědrý den v koši. Takové lesklé luxusní role a mašličky se velice obtížně recyklují, kvůli použití metalických barev a lakování mohou také uvolňovat nebezpečné látky. Papírny vůbec patří k velkým znečišťovatelům životního prostředí – a je to určitě důvod navíc, proč papírem neplýtvat a použit raději recyklované papíry (havana nebo šedák) nebo znovupoužitelné sáčky a dárkové pytlíčky (znáte českou značku La Pytla?).“ Kolik krásy udělá prostá role recyklovaného papíru. Na první pohled nudná a šedá záležitost, která dárku nedá jeho důstojnost a nenavodí pocit slavnostní nálady. Ale to je omyl. Nakoukněte do fotogalerie, kde uvidíte mimo jiné i zázraky právě s rolí prostého recyklačního papíru.

Ale jak píše web Ekovánoce: „Novým trendem pro šetrné Vánoce je po celém světě japonská technika furoshiki –  balení dárku do čtvercového kusu textilie. Výborně tak do pěkného ubrousku nebo šály zabalíte nejen krabice, ale i lahve nebo kulaté dárky.“ Nemusíte dlouze hledat na internetu, jak zabalit dárek pomocí techniky furoshiki. Stačí se u nás podívat na video. A hlavně, krásné, ale ekologické Vánoce.

Vložil: Štěpán Cháb