Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Eben má pravdu, je to pořád dokola, pořád se to dokola točí. Je StarDance podívaná pro lepší lidi?

komentář 19.12.2018
Eben má pravdu, je to pořád dokola, pořád se to dokola točí. Je StarDance podívaná pro lepší lidi?

Foto: ČT

Popisek: Marek Eben a Tereza Kostková během finálového večera StarDance

FOTOGALERIE Jedním z diváckých rekordů letošní televizní sezóny skončila taneční show České televize StarDance. Během dvanácti let se už vysílala podeváté a nebýt několika málo výjimek, k nimž například patřily herecké a taneční gagy výtečné herečky Pavly Tomicové, či jízlivé vtípky komika Genzera, nestála by za řeč. Nablýskaná podívaná je totiž stále stejná a v refrénu své písničky o tom zpívá i Marek Eben.

Může za to především povinný zahraniční formát, převzatý od britské veřejnoprávní stranice BBC, která ji uvádí od roku 2004 pod názvem Strictly Come Dancing, a prodala ji již do více než čtyřiceti zemí. Ve všech verzích společně soutěží deset párů, tvořených profesionálním tanečníkem a nějakou známou osobností. Soutěž se tradičně vysílá v sobotu a končívá v polovině prosince. Její součástí jsou i charitativní nebo vánoční speciály, viz říjnový galavečer ke stému výročí vzniku Československa, který patřil k těm nejzdařilejším. Právě proto, že se alespoň trochu lišil od kolovrátkového scénáře. 

Stále dokola to samé

I když jsou některé taneční souboje skutečně zajímavé, celkový dojem ze StarDance kazí právě předepsaná pravidla, podle nichž se stále dokola, úmorně opakuje to samé. Zbytečné záběry na trénující soutěžící, trapně protahované vyhlašování páru, který musí vypadnout a především naprosto příšerné, závěrečné kolečko s nešťastníky, opouštějícími soutěž. Velmi falešně působí i neustálé vzájemné objímání tanečních partnerů, dětinské křepčení či bouřlivé projevování dalších emocí. I tyto hrané srdcerváče bohužel televizní stanice přejímají ze zahraničí. Nejhorší bylo finále, neúnosně protahované ve prospěch mobilních operátorů. Mezi některými pozornými jedinci se také objevilo podezření, že i pískot a potlesk jsou přidány. Všimli si totiž, že při záběrech na publikum, nikdo zas až tak hlasitě nejásal a že to, co slyšeli z obrazovek, bylo zřejmě výsledkem práce nějaké klaky. 

StarDance vs. sociální porno

Při zoufalém stereotypu každého ročníku StarDance je skutečně překvapivé, že tento zábavný pořad, ve srovnání s podobnými (Tvoje tvář má známý hlas), dosahuje stále vysokou sledovanost. Konstatuje to i kritik Kamil Fila. Ten si ve své nedávné recenzi na Aktualne.cz pochvaloval, že na rozdíl od komerčních reality show tato veřejnoprávní není sociálním pornem, jako kupříkladu Výměna manželek či Prostřeno. V nich se diváci baví tím, že jsou pozváni do horší společnosti, kde účinkují chudí a ubozí. Zatímco ve StarDance se může kdokoliv (i ten největší ušmudlanec nebo komik, který je nemotorný, tlustý a je jedno, kolik mu je let a kolik má kilo), stát princeznou nebo princem. Podle Fily je to přitom trochu větší nuda, spíše zábava pro starší publikum, ale je překvapený, že se na to dívají i mladší ročníky a že jim nevadí ta taťkovská televize. Nakonec se zamyslel, jak dlouho ještě může StarDance vydržet. „Kdy se to může vyčerpat? Pět let. Deset let?“ ptá se.

 

Lepší podívaná

Nad srovnáním třpytivé show s ostatními se zamyslela i známá filmová kritička Mirka Spáčilová. „Ve StarDance už bylo všechno, a dvakrát. Zdvojené medailonky - první stylizovaný, druhý z tréninků. Zdvojené posuzování, slovní a bodové. Zdvojené zpovídání soutěžících, po tanci a poté v zákulisí. Ale hlavně slovník dávající na vědomí, že tohle je jiná, vytříbenější, ušlechtilejší, „lepší“ podívaná. Takže se neustále zdůrazňuje noblesa, chválí elegance, připomíná prestiž, opěvuje kolektiv. Kdyby se rozdávaly medaile za fráze, bronzovou má „je to pro mě čest“, stříbrnou „beru to jako výzvu“ a zlato si jednoznačně připisuje „užívání si“ ve všech osobách: Já si to užívám, my si to užijeme, vy si to užijte. V záplavě pozitivní uhlazenosti se člověku zasteskne třeba jen po jednom jediném osvobozujícím, spontánním jadrném slovu,“ píše Spáčilová na iDnes.cz.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace