Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sáhli mu na dotace, tak podepsal. A kvóty se můžou rozjet. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.12.2018
Sáhli mu na dotace, tak podepsal. A kvóty se můžou rozjet. Komentář Štěpána Chába

Autor: FTV Prima

Popisek: Andrej Babiš

Stejně jako za komunismu, podepsal Andrej i nyní. Ovšem za komunistů podepisoval legitku u StB sám za sebe, teď podepsal za celou republiku. A tvrdí, že je to fajn, že se nic neděje, že on maká. Včera podepsala vláda České republiky, které Babiš, želbohu, předsedá, pakt OSN o uprchlících. Druhý z paktů, který se hrnul na celý svět. Jak Andrej Babiš, tak i ministr zahraničí Tomáš Petříček, obyvatele ujišťují, že pakt o uprchlících a pakt o migraci je něco jiného. A ano, mají pravdu, je to něco jiného, ale obojí je nebezpečné.

Dnes bude Česká republika v OSN hlasovat proti paktu o migraci. A zcela správně, protože pakt nazývá migraci jako prospěšnou a pozitivní pro cílovou zemi. Zároveň maže rozdíly mezi pojmem uprchlík a migrant, kdy uprchlík prchá před válkou nebo perzekucí a migrant je jen sociální a ekonomický turista, který jde za lepším. Ale o čem je pakt o uprchlících, pro který hlasovala vláda České republiky včera?

Uprchlík a uprchlík

V roce 2015 začala takzvaná uprchlická krize. Do nynějška se do Evropy nalilo téměř tři miliony lidí, kteří tvrdili, že jsou ze Sýrie a utíkají před válkou. Později se docházelo k tomu, že pouze 30 % žadatelů o azyl je ze Sýrie, zbytek putuje prostě za lepším. A tady je kámen úrazu. Pakt o migraci a pakt o uprchlících není stejný. Ale nebezpečné jsou oba. Pakt o uprchlících totiž zavádí redistribuci takzvaných uprchlíků, tedy se nám jako bumerang vrací téma nezávazně povinného přerozdělování přišedších. A to na základě spravedlnosti a solidarity. V okamžiku, kdy Německo oznámí, že je přesyceno imigranty (a k tomu došlo tak v dubnu roku 2015), může apelovat u OSN na přerozdělení. A pak to chytneme, protože Česká republika prostě hlasovala pro pakt o uprchlících.

A nezávazně jsmese tak zavázali přijímat pod diktátem OSN prakticky kohokoliv... protože dnes podepisovaným paktem o migraci se celosvětově maže rozdíl mezi uprchlíkem a migrantem a nějaké slovíčkaření o migrantech nebo uprchlících prostě půjde stranou. I přes naše velmi tiché a nevýrazné brblání. Tiché jen proto, že Babiš nechtěl potopit svou firmu... no, tak potopil republiku. Fajn kšeft při posledních parlamentních volbách, jen co je pravda. 

Evropští politici s velkými gesty informují, že imigrační krize je s úspěchem za námi. Letos přišlo „jen“ něco málo přes 200 000 imigrantů. Ovšem nedodávají, za jakou cenu a že ta cena nejde platit donekonečna. V závěru loňského roku dostalo Turecko 3 miliardy eur z rozpočtů členských států EU na to, aby zadrželo 3,5 milionu imigrantů na svém území a nevpustilo je na území Evropské unie. Jak dlouho takové výpalné budeme platit a jak dlouho bude trvat, než si na něj Erdogan zvykne a začne s ním počítat i do budoucna? Málo peněz to není. Ani pro nás, ani pro Turka.

Jsou v tom dotace Agrofertu?

Andrej Babiš řeší dilema. Unie mu dala nůž na krk s dotacemi pro jeho ve svěřeneckých fondech umístěný Agrofert. Je jeho, není jeho. Ani nahý, ani oblečený. Stará dobrá chytrá horákyně a její marketing, že jo. A jelikož Babišovo impérium střádá, může dojít k premiérově obrátce. Musí jít proti většinovému názoru obyvatel, ale nesmí jít proti většinovému názoru obyvatel. A tak jeden pakt nepodepíše, ale podepíše druhý a začne tvrdit, že ten druhý je vlastně fajn a nic neznamená a je nezávazný, strašně nezávazný, proto jej snad všichni jedou podepsat, protože se k němu nezaváží a v OSN si píšou a navrhují a schvalují jen nějaké brožurky, reklamní letáčky na humanitu a dobrou vůli, které nemají ale vůbec žádnou váhu a důsledky a tak. Že jo.

A tak Andrej Babiš neustále balancuje na ostří nože, kdy může do budoucna ještě víc ovládnout vládu České republiky (to když bude po vůli obyvatel, což není), nebo se dočkat lynče už ne pouze mediálního, ale i pouličního (když po vůli nebude, což teď není). Pakt o uprchlících nic neznamená… jen zavádí do mezinárodního práva přerozdělování. Tolik kritizované kvóty. A Babiš za Českou republiku podepsal. Uvolní teď unie své kleště kolem Agrofertu? Začnou plynout miliardy na Babišovy kšefty? 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace