Prý žijeme v době fake news. Jenže falešné zprávy se šířily odjakživa. A tahle je ta největší
16.12.2018
Autor: ČT / repro
Popisek: Fokus Václava Moravce o dezinformacích... jako vždy, pouze z jednoho úhlu pohledu
Jedním z nejužívanějších slov současnosti jsou tzv. fake news, tedy falešné zprávy. Podle některých názorů dokonce žijeme v době dezinformací. Jenže, i toto tvrzení je falešné. Různé nepravdivé zprávy byly totiž šířeny odjakživa. Fenoménu fake news se nyní hojně věnuje Česká televize, a to nejen v pořadu ČT 24 Newsroom (hezky česky, že?), ale také mu tento týden věnovala celý dvouhodinový Fokus Václava Moravce.
V prosincovém vydání Fokusu připomněl fakt, že šíření falešných zpráv existovalo odjakživa, například politický geograf Michail Romancov: „Samozřejmě ty dezinformace existovaly vždycky.“ A používaly se už ve středověku. Navíc podle něj máme v dnešní době větší šanci, než kdykoliv jindy, je odhalovat. A dokonce můžeme uvést na pravou míru různé dezinformace a mýty z minulosti. Vědcům se například podařilo vyvrátit donedávna tradovaný mýtus, že Karel IV. zemřel na následky otravy.
Fake holub
S tím souhlasil i další host, armádní generál Petr Pavel. Ten si rovněž nemyslí, že by dnešní doba byla dezinformační více než předchozí, mimo jiné proto, že se řada zpráv dá ověřit z jiných zdrojů. Podle něj byly dezinformace součástí vojenství a válčení vždy a již od dávnověku se šířily cíleně, například i s pomocí holubů. Podle něj se však nyní jejich autoři více zaměřují na emoce. Většina dezinformací je vytvořena sofistikovaně i tím, že obsahují určitou část pravdy. Pokud se do toho zamíchají emoce a vše se opakuje dostatečně dlouho, dostaví se kýžený efekt, tedy ovlivnění určité části veřejnosti. Skutečným mistrem jsou v tomto umění marketéři premiéra Babiše.
Jak získat alibi
To, že dezinformace nejsou skutečně ničím novým, potvrzuje i celá řada konkrétních fake news z historie. Mimo jiné dokazují, že je zdaleka jenom nešíří údajné dezinformační weby či ruská a čínská propaganda. Mimochodem, sama Česká televize je v tomto směru přímo semeništěm dezinformací tím, že dává velkorysý prostor našim i zahraničním politikům, aby prostřednictvím obrazovek šířili nepravdivá nebo zavádějící tvrzení a často je neuvádí na pravou míru. Tak tomu bylo i v době, kdy Bílý dům vysvětloval invazi do Iráku tvrzením, že tato země má zbraně hromadného ničení. Později se ukázalo, že to nebyla pravda a následky invaze jsou dodnes fatální. O tom, že kvůli ní zahynulo více než milion obětí, nemluvě. A podobné to bylo v případě americké invaze do Libye. Podobně chrlilo různé fake news jako alibi k okupaci Krymu Rusko.
Největší fake news
Za jednu z největších falešných zpráv, které dodnes věří miliony lidí, je datum narození Ježíše Krista. Pokud lze vůbec vycházet z toho, že nějaký Spasitel skutečně existoval, pak se vědci shodují na tom, že datum jeho narození 25. prosince je zcela fiktivní a nereálné a že se tato záhadná osoba určitě nenarodila v zimě. Vychází přitom z výkladu Bible. Zatímco část historiků se přiklání k tomu, že se Kristus narodil v roce čtyři před našim letopočtem, jiní zase uvádí rok sedm. A nejnovější analýzy vědců posunuly narození Ježíše Krista na rok jedna před našim letopočtem.
Dosud tradované datum narození Spasitele stanovila církev a podle mnohých jistě není náhodou, že je sofistikovaně umístila do období zimního slunovratu, tedy období oblíbených pohanských svátků. Přesto většina křesťanů slaví Vánoce, aniž pro to mají oporu v Bibli. Z ní navíc vyplývá, že Boha uráží, když ho uctíváme způsobem, který neschvaluje.
Vložil: Adéla Hofmanová