Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když opravdu chcete být herec, musíte pořád hrát. I v nekonečných seriálech. Štěpán Benoni začínal v Ulici, ale… Přečetli jsme

06.12.2018
Když opravdu chcete být herec, musíte pořád hrát. I v nekonečných seriálech. Štěpán Benoni začínal v Ulici, ale… Přečetli jsme

Autor: HBO

Popisek: Štěpán Benoni měl výraznou roli v oceňované minisérii HBO (stále si ji na HBO GO můžete pustit) s názvem Pustina

Vyhrál se a skvělou roli pak dostal například v kritiky i diváky ceněné minisérii HBO Pustina… Štěpán Benoni je najednou skoro všude. Hraje hlavně v seriálech, přitom na začátku své kariéry je odmítal, což vysvětlil v nejnovějším rozhovoru pro MF Dnes. Dostal se také k tomu, jak se před lety seznámil se svou ženou.

Jméno Benoni prozrazuje cizokrajný původ, což Štěpán potvrdil: „Mám opravdu italské předky, přišli do Čech někdy v 17. století jako stavitelé a kameníci. Vůbec máme v rodě zajímavá povolání: herce, operní pěvce, politiky, novináře…,“ pokračoval v rozhovoru pro MF Dnes. Štěpán se stal hercem, a to až na druhý pokus. Napoprvé ho na konzervatoř nevzali, a tak šel na knihkupce. Po třech letech to zkusil znovu a povedlo se.

Štěpán Benoni v primáckém Modrém kódu, foto FTV Prima

Postupně ale musel slevit ze svých představ, třeba začal hrát v nekonečných seriálech: „Musím říct, že jsem s hraním v seriálech taky vždycky nebyl v pohodě. V jednom nekonečném jsem začal hrát už na konzervatoři, hodil se mi docela slušný přivýdělek. Ale na škole jsem byl přesvědčený, že budu dělat vždycky jenom divadlo.“ Dnes ale seriály za zlo nepovažuje, je to prostě žánr sám o sobě: „K tomu člověk přirozeně dospěje. Ale hlavně zjistíte, že když opravdu chcete být herec, musíte pořád hrát, není dobré někde sedět a čekat. Je potřeba se vyvíjet, zkoušet, střídat žánry,“ prohlásil přesvědčivě. 

A v Pustině, která získala řadu ocenění. Ty Ulice se mu vyplatily... Foto HBO

Za 15 000 by byl v divadle šťastný

To, že hraje v seriálech, prý nesouvisí s výší honoráře: „Původně jsem si myslel, že po škole nastoupím do divadla. Budu vydělávat patnáct tisíc měsíčně a budu šťastnej. Jsem rád, že mám teď hodně práce. Ale snažím se zároveň připravit na to, že jí tolik být nemusí. Práce chodí ve vlnách, v herectví totiž neexistuje žádný kariérní postup. Teď se na vás sice někdo kouká, ale za měsíc už nemusí. Vy to neovlivníte,“ zní klasický herecký povzdech. Dnes hraje v několika seriálech najednou na několika stanicích, takže se klidně stane, že je hned na několika programech: „Černá ovce, co dělá konkurenci sama sobě. Ale Tátové na tahu jsou dost jiní. Po nabídce jsem hned skočil,“ pochlubil se účinkováním v primáckém seriálu o tatíncích, kteří se musí postarat o své děti: „Kvůli tomu, že má jen šestnáct dílů a je zajímavý uzavřeným dějem. Žánrově jde o takzvanou dramedy, trochu komedii, ale zároveň rodinné drama. A další věc, která se mi líbila, bylo obsazení. Obsazení, řekl bych, neseriálové,“ prohlásil. V seriálu hrají kromě něj třeba Karel Dobrý, Petr Vaněk, nebo Saša Rašilov, kteří skutečně běžně v seriálech nehrají.

 

Manželství má smysl

Štěpán je bezdětný, což se jednou změní: „Určitě plánujeme rodinu, ale nějak to nehrotíme,“ připustil v rozhovoru pro MF Dnes. Už několik let je ženatý s Veronikou Benoni, také herečkou původem ze Slovenska: „Manželství má smysl! Nejde jen o papír. Svatbou si i podvědomě potvrdíte závazek, vezmete na sebe zodpovědnost, což se pak doopravdy ve vztahu projeví. Dodá mu hloubku,“ konstatoval v rozhovoru. S manželkou k sobě tíhli skoro osudově: „Já studoval konzervatoř, moje manželka DAMU. Já místo školy chodil spíš do baru, no a ona tam byla na brigádě. Jednou jsem u ní seděl, popíjel, povídal si s ní... Ráno se probudil a věděl jsem, že jsem se zamiloval, jenže jsem si nepamatoval do koho. A pak jsem ji po pěti letech uviděl v Kladně, vzpomněl si a vzal si ji. Tohle je můj romantický příběh,“ povyprávěl o jejich seznámení.

 

Moje žena je herečka a je to výhoda

Štěpán vyjádřil také zajímavé tvrzení, že je velmi rád, že je jeho manželka také herečka: „Moje žena je extrémně vyrovnaná a klidná povaha a je naší společnou výhodou, že máme stejné povolání. Víme pak, co naše práce obnáší. Spousta kolegů si pochvaluje, že má partnerku z jiné branže, že si doma odpočinou od herectví, ale dlouhodobě se vždycky ukáže, že je to průšvih. Že to nefunguje. Kdo nezná hercův způsob života, nemůže mu úplně rozumět. Je v nás prostě určitá rozervanost, která se projevuje náladovostí a zádumčivostí, což je věc, s níž se ne každý vyrovná,“ uvažoval. Vytížený herec si nyní chce odpočinout: „Teď jsem si konečně naordinoval trochu volna. Točím jen jeden seriál a hraju v divadle Studio DVA, takže se učím odpočívat. A mám ještě jeden cíl: chci dokončit barák. Rádi jezdíme na Šumavu, našel jsem tam jedno krásné místo. Doufám, že na podzim už bude dům hotový,“ svěřil se.

 

+

Sympatický Štěpán má už roky jedinou ženu, které je až dojemně věrný. O Veronice hovořil v rozhovoru velmi pěkně a s něhou, je vidět, že ti dva si opravdu rozumí. 

-

A zase jeden typicky český problém. Je ostuda hrát v nekonečném seriálu? Štěpán svůj názor upravil, i on těmito seriály nejprve opovrhoval. Ale jak sám správně říká, důležité je hrát, hrát, hrát. Seriály, byť nemají takovou kvalitu, zaplatí složenky a pokud to herec bere jako Štěpán, který se tím stále učí, vyplatí se mu to. Pak se o něm ´ví´, režiséři prostě vědí, že je dobrý a mohou ho použít i do kvalitnějších projektů. 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace