Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajné služby mají hlídat republiku před ohrožením, ne se samy ohrožením stát. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.12.2018
Tajné služby mají hlídat republiku před ohrožením, ne se samy ohrožením stát. Komentář Štěpána Chába

Foto: bis.cz

Popisek: BIS jako ohrožení svobody?

Předem mého komentáře děkuji BISce, že mi stále ještě dovolí šířit ty mé bludy a domněnky a hloupé proruské dezinformace. Děkuji, že mi to stále tolerujete, drazí soudruzi. Po pročtení vaší výroční zprávy mi připadá, že teď teprve se dostáváme do Ruska. A to do toho vašeho vysněného Ruska, kde svoboda, ta naše svoboděnka, není, nebyla a nebude. Mlátit to pendrekem, že jo.

Pojďme si část z výroční zprávy ocitovat: „Drtivá většina dezinformačních webů v českém jazyce je dílem českých (ideologicky motivovaných a přesvědčených o škodlivosti NATO, EU, USA, liberální demokracie či prvoplánově proruských) občanů, které nepodporují ruské entity. Tito aktivisté jen v rámci svých občanských práv a svobod šíří to, čemu věří, že je pravdivé. Jejich činnost je věcí diskuse a kritiky v rámci svobody slova a případně občansko-právních sporů, čímž ovšem nijak nezpochybňujeme, že tito lidé a jejich webové projekty zneužívá ruská strana pro šíření propagandy a dezinformací či pro podporu jiných komponentů hybridní strategie.“

Názor jako dezinformace

Promiňte mi, soudruzi papaláši z BISky, ale pochybuji. Pochybuji velmi silně o správné cestě Evropské unie. Pochybuji, a proto si dovoluji Evropskou unii kritizovat a v kritizování neustanu, dokud mi to budete tolerovat. Stejně tak pochybuji o roli NATO. A to od chvíle, kdy se ten agresivní a útočný spolek pustil do genocidy v Jugoslávii. Jeho další angažmá na severu Afriky a na Blízké východě už je jen pokračující zoufalství vyčerpané ideologie zbraní a tvrdé nadvlády. Pochybuji o roli USA, která nevyváží demokracii, ale utrpení. Pochybuji i o liberální demokracii, která se začíná vymykat kontrole a začíná požírat lidi. Až mi rozrazíte dveře a obuškem mě donutíte mlčet, pak ano, pak zmlknu. Jako Hus za pravdu hořet nepotřebuju. Díky, ale ne. Ale než ty dveře rozrazíte, vězte, že obdobně pochybuji o Putinovi a Rusku a bylo-li by referendum o připojení k Rusku, s hrůzou hodím do urny své NE.

Přesto nejsem prvoplánově proruský. A rozhodně nejsem dezinformátorem a aktivistou. Jen se mi spoustu věcí nelíbí a stále ještě mi silové složky státu dovolují o tom mluvit a veřejně vyjádřit svůj nesouhlas. Ovšem jak dlouho to ještě potrvá? Podle vaší výroční zprávy je konec přede dveřmi. Protože vy, jako česká tajná služba, jste se jednoznačně přiklonili na jednu stranu. Zaujali jste stanovisko, zvolili jste svou politiku a politické směrování. A to je nejhorší zpráva z domácích luhů a hájů letošního roku. Ne-li desetiletí. Ne-li celého porevolučního období. Protože tajná služba země se vyhranila vůči určité části společnosti, ze které nevychází faktické ohrožení země, ale pouze ohrožení určité politické cesty, se kterou prostě nesouhlasí. A ne, za svůj nesouhlas rubly neberou. Jen nesouhlasí. A vy stojíte proti nim. Vedete je ve svých seznamech jako aktivisty a dezinformátory. A to je nesmírně nebezpečné. A opravdu se dostáváte na hranici, kde je strašně jednoduché přejít na stranu Gestapa, které si svůj politický postoj vynucovalo dost nevybíravými metodami.

Nestrannost vs. nasranost

Ve své zprávě vypočítáváte ruskou a čínskou propagandu a zároveň, téměř v jedné větě, tvrdíte, že propaganda z druhé strany, ze Západu, neexistuje. A jste si jistě vědomi toho, že se tímto prohlášením sami stáváte dezinformátory. Každá velmoc si jede svou propagandu. I z Bruselu vychází. Vychází i z Washingtonu. Uvedu pro ten příklad jen finanční podporu americké ambasády stran Prague Pride. Podpora politické propagandy. Podle vás podpora toho správného politického i společenského směru. Ale ona to je skutečně propaganda politického směru. Faktická, skutečná. A není jen jeden politický směr, jen jedna politická cesta. A ta druhá cesta, kterou označujete za dezinformační, nevede nutně do klína Ruska nebo Číny. Lidé nekřičí, že chtějí diktaturu. Naopak, křičí, že nechtějí přijít o svobodu.

Tajné služby musí (musí!) být nestranné. Mají sledovat a řešit skutečné ohrožení republiky. Padni komu padni. Jakmile se postaví za jednu propagandu a začnou tvrdit, že propagandou není, naskakují skutečně na princip Gestapa.

Národní obrození jako Putinova akce

Nedá mi to, a nakouknu ještě pod jednu šokující záležitost výroční zprávy BIS. Cituji: „Nemůžeme se proto fixovat na vybraný či vybrané komponenty hybridní strategie či kampaně a stejně tak nemůžeme vnímat ruskou hybridní strategii jen v časovém úseku počínajícím krymskou krizí.“ Kteroužto větu pak dovysvětluje BISka pod čarou kouzelnými slovy: „Sovětský svaz prohrál studenou válku, ale sovětskou propagandu nikdo neporazil a její kontinuální vliv nenarušil. Moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka, resp. literatury (národní obrození). Trvající vliv sovětské propagandy a fakt, že Rusové ovládají moderní dějiny (Orwell: Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá současnost, ovládá minulost.), tvoří základ pro současné ruské vlivové operace všeho druhu a tedy i hybridní strategie.“

Kdysi jsem dělal na digitalizaci knihy „Na Černou Horu a Černá Hora koncem věků“ od Josefa Holečka. Novinář, cestovatel, překladatel a spisovatel devatenáctého století. A velký zastánce panslovanství. Půlka jeho knihy byla o panslovanství. O hledání role Slovanů v dějinách světa. A také o touze po tom, aby se slovanské národy spojily do jedné země. Proč potvrzuji slova BISky? Nepotvrzuji. Vyvracím. Je totiž historickým faktem, že v období pozdního národního obrození byla myšlenka panslovanství neuvěřitelně silná a mocná. Ale podle BISky je proruskou propagandou, když se o tom učí ve škole. Takže se začnou zamlčovat fakta? Bude to tak lepší? Skutečně si v té BISce až moc zahrávají s hranicí tajné služby, která slouží státu, a tajné služby, která tomu státu škodí. Výroční zprávou se BISka přiklonila k druhé možnosti.

Trochu myšlenek starých víc než století

Na závěr snad ještě citát Josefa Holečka, když už jsem jej zmínil: „Slovincům se zdá, že demoralisace českých řad už valně pokročila. Zdá se jim, že Čechové s lehkým srdcem a tuze záhy zpronevěřují se ideálům, které jim daly nový život a všechnu dosavadní sílu. Zdá se jim, že Čechové jaksi chvatně zapomínají slovanské myšlenky a vzájemnosti s národy slovanskými. Zdá se jim, že Čechové již sešli na bludnou dráhu národního egoismu, jenž je zbaví všech vznešenějších snah, odejme jim schopnost dalšího duchovného rozvoje a možná velmi brzy přivede je do větší nicoty, než byla ta, ve které dlouho vězeli.“

A když už BISka najela na bojovnou notu, přidám ještě jeden burcující citát Josefa Holečka: „Nepřítel loudí se k nám pod pláštěm civilisace i mravnosti. Jaká to ironie! Pod firmou civilisace chce národu vzíti to, co je mu nejmilejší, co jeho život vyznačuje: jazyk a národní vědomí.“

 

Vložil: Štěpán Cháb