Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S proradným Cvachem dřela, až mu zachránila kariéru. Celý život ale tajně milovala jiného. Tajnosti slavných

05.12.2018
S proradným Cvachem dřela, až mu zachránila kariéru. Celý život ale tajně milovala jiného. Tajnosti slavných

Autor: repro/archiv ČT

Popisek: Jana Dítětová v televizní sci-fi Konec velké epochy

Stát se opravdovou hvězdou první velikosti, na to neměla dostatečně ostré lokty. Souhra náhod a láska k vlasti ji nakonec připravily o rodinu, dítě i o práci. Když ji nakonec zabila rakovina, málokdo smutnou zprávu alespoň zaznamenal.

Mohla emigrovat, dokonce se i do ciziny vypravila, nakonec to ale vzdala. Nedokázala se totiž vzdát své vlasti, kterou tak milovala. K ctitelům Krásné Jany Dítětové patřili umělci, které obdivoval celý svět. Říkalo se o ní, že naprosto nesnáší ledabylost a hraní takzvaně na půl plynu, i na sebemenší roličce si vždycky dávala záležet. Souhra náhod ji nakonec připravila o všechno, na čem jí v životě záleželo. Společenských změn v roce 1989 se sice dočkala, prostor k návratu na umělecké výsluní už jí ale osud nedopřál. Když ji v roce 1991 zabila zákeřná nemoc, bylo jí pouhých pětašedesát let.

S Ladislavem Peškem v komedii Karel a já

S Ladislavem Peškem v komedii Karel a já
(foto - repro/Nationalfilm)

Začínala v tátově lokálu

Jana Dítětová, vlastním jménem Kalabzová, se narodila 7. října 1926 v rodině populárního plzeňského hospodského. V jeho lokálu si také poprvé vyzkoušela, jaké to je hrát divadlo. A sklidila obrovský úspěch. Plzeňské noviny tenkrát její dětský debut proměnily v mimořádnou událost a psaly o ní jako o zázračném dítěti. Jenže otec byl mnohem víc bohém než pragmatický hostinský, a tak nakonec svoji hospodu prohrál v kartách. Ve třicátých letech se pak rodina přestěhovala do Prahy, kde Jana začala chodit v pouhých třinácti letech do slavné herecké školy E. F. Buriana a pak prošla několika divadelními soubory. Díky tomu si jí už o tři roky později všiml režisér Miroslav Cikán a svěřil jí roli dcery Jindřicha Plachty ve slavné komedii Karel a já.

Dorotka v roce 1952 ve Strakonickém dudákovi

Dorotka v roce 1952 ve Strakonickém dudákovi
(foto - vis.idu.cz/Karel Drbohlav)

Dítě a Dítětová

Do srdcí diváků se zapsala jako Baruška v romantické komedii režiséra Martina Friče Prstýnek, v níž byl jejím hereckým partnerem Zdeněk Dítě. Spolu si pak ještě zahráli o tři roky později opět v komedii Polibek ze stadionu a díky stejnému příjmení je diváci začali považovat za pár i v reálném životě. Ve skutečnosti ale mezi nimi nebyl vůbec žádný vztah. Janiným prvním manželem se stal filmový režisér a scénárista Vladimír Vlček, za kterého se provdala hned po válce. Byl oddaný komunista a pod jeho vlivem uvěřila i Jana v zářné zítřky. Tím víc všechny překvapil, když nakonec dal před vysněným rájem přednost proklínanému kapitalismu a emigroval.

S Vladimírem Rážem v nesmrtelné komedii Dovolená s Andělem

S Vladimírem Rážem v nesmrtelné komedii Dovolená s Andělem
(foto - repro/archiv ČT)

Tak dlouho zkoušeli…

V pražském Realistickém divadle pak potkala Josefa Vinkláře, kterého málem tenkrát vyhodili ze souboru pro neschopnost. Měli spolu hrát ve Strakonickém dudákovi a ona s ním tak dlouho a trpělivě zkoušela jeho Švandu, až z něj dostala to nejlepší. Zachránila mu tím kariéru, našla novou lásku a dalšího manžela. V roce 1955 mu porodila syna Jakuba, dnes známého malíře, o tři roky později se ale i tohle manželství rozpadlo. Vinklář později otevřeně přiznal, že chyba byla na jeho straně. Tolerantní a smířlivá partnerka mu nedělala žádné žárlivé scény a zvolila klidný a přátelský rozvod. „Jana Dítětová byla skvělá herečka a vynikající člověk,” zavzpomínal na ni později ve své knize.

Fanetta z Romaninu v roce 1968 v dramatu Jaroslava Vrchlického Soud lásky

Na jevišti Realistického divadla Zdeňka Nejedlého v roce 1968, jako Fanetta z Romaninu v dramatu Jaroslava Vrchlického Soud lásky
(foto - vis.idu.cz/Vilém Sochůrek)

Na celý život

Manželské svazky byly jednou kapitolou jejího života, kromě toho ale měla celoživotního oddaného ctitele, který ji nesmírně obdivoval a zbožňoval. Byl jím slavný ruský houslový virtuos David Oistrach. Mnoho let si psali dopisy, a když Oistrach koncertoval v Praze, tajně se scházeli v hotelu. Světoznámý hudebník byl totiž ženatý a Státní bezpečnost měla uši a oči všude, takže si museli dávat velký pozor. Do Janina života pak vstoupil ještě další slavný muž, psychiatr Stanislav Grof, a svatba už tenkrát byla doslova na spadnutí. Jenže Grof získal v roce 1967 stipendium do Spojených států a dal přednost vědecké kariéře v zahraničí.

Babička Máchalová v populární pohádce S čerty nejsou žerty

Babička Máchalová v populární pohádce S čerty nejsou žerty
(foto - repro/archiv ČT)

Osudová okupace

V roce 1968 se ve Špindlerově Mlýně seznámila s dalším úspěšným mužem, holandským historikem a nakladatelem Hansem Rotym, a dokonce s ním otěhotněla. Na jeho pozvání odjela s tehdy třináctiletým synem do Holandska, vrátila se ale domů, protože si nedokázala představit život bez divadla a své vlasti. Zamilovaný Hans byl dokonce ochoten přestěhovat se kvůli ní do Československa, jenže do toho přišla srpnová okupace. Snům o společné budoucnosti byl definitivní konec a Jana místo k oltáři šla do nemocnice na potrat.

S Vlastimilem Brodským v roce 1988 v televizní inscenaci Naděje má hluboké dno

S Vlastimilem Brodským v roce 1988 v televizní inscenaci Naděje má hluboké dno
(foto - repro/archiv ČT)

Navždy nežádoucí

Dramatické společenské události ji nesmírně zasáhly, znamenaly pro ni nejen definitivní ztrátu iluzí, ale také zmařenou budoucnost, obrovskou ztrátu a bolest. A tak na protest vystoupila z komunistické strany. Film Jaromila Jireše Žert kvůli tomu skončil v trezoru a jméno Dítětová se ocitlo na seznamu nežádoucích umělců. Krátce nato jí Oistrach poslal dopis na rozloučenou a zanedlouho zemřel během koncertního turné. Není ani divu, že začala samotu, smutek a nečinnost utápět v alkoholu. Velké role se už nedočkala. Začaly ji sužovat obrovské bolesti kyčlí a kvůli paradontóze přišla o chrup, což už byla předzvěst vážné nemoci. Mnohem horší ale bylo zklamání z lidí. Byla totiž příliš důvěřivá a leckdo toho zneužíval. Všechno zlé brala jako trest za to, že se vzdala nenarozeného dítěte. Zemřela 9. listopadu 1991, tak tiše a nenápadně, že se o tom národ tenkrát snad ani nedozvěděl.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace