Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozmrzelý Havel před dvaceti lety. Je mi na blití, když čtu noviny a sleduji situaci v zemi

05.12.2018
Rozmrzelý Havel před dvaceti lety. Je mi na blití, když čtu noviny a sleduji situaci v zemi

Autor: ČT repro

Popisek: Václav Havel sleduje v televizi volbu prezidenta republiky

FOTOGALERIE I když se zdá, že se současná politická situace v naší zemi stále zhoršuje a ty tam jsou masarykovské či polistopadové ideály, nejde o nic výjimečného. Stačí si poněkud osvěžit paměť a zjistíme, že vše tady již bylo. Nebývale aktuální je dokumentární minisérie nazvaná Občan Havel, kterou právě reprízuje Česká televize. První český prezident Václav Havel se v době vážné politické krize přiznal, že je z politického života u nás znechucen a na mušku si vzal i média a umělce.

Čtyřdílný dokument Pavla Kouteckého a Miroslava Janka je skutečně unikátní a divákům dává nahlédnout do zákulisí dění na naší politické scéně koncem minulého století. Zatímco dnes ji ovládá duo Zeman - Babiš, v devadesátých letech to byla dvojice Zeman - Klaus. Právě ta se během Havlovy éry vystřídala na postu premiéra.

Podobnost čistě náhodná?

Podobnost se současnou situací evokují i stranické kauzy a masové demonstrace proti vládě v centru Prahy. V roce 1997 vypukl skandál kvůli údajnému tajnému kontu ODS ve Švýcarsku a Václav Klaus byl nucen podat demisi celé vlády, i když veškerá obvinění o možné korupci odmítal. Výsledkem byla vleklá politická krize a Havel po Klausově demisi jmenoval poloúřednickou vládu v čele s premiérem Josefem Tošovským. Celou situaci podrobně sledovala i zahraniční média. Podle jejich komentátorů bylo Klausovo znovuzvolení do čela ODS Pyrrhovým vítězstvím a krizi v České republice považovali za bezvýchodnou. Předpověděli, že ODS na to doplatí v příštích volbách a skutečně se tak stalo. Rok nato dosud suverénní ODS porazila ČSSD v čele s Milošem Zemanem.

Zase prezidentem

Václav Havel se přes nemalé rozčarování z toho, co se u nás děje, rozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta. Také tehdy byla politická situace velmi napjatá a dosud oblíbený prezident (jeho obliba klesla z někdejších 80% na polovinu) čelil opakovaným útokům Sládkových „republikánů“. V prvním kole volby nebyl zvolen a filmaři jej natáčeli v jeho pracovně na Pražském hradě, kde sledoval dramatickou volbu na televizní obrazovce. Když se dozvěděl, že v druhém kole uspěl, posteskl si: „Ježíšmarjá, já jsem zase prezident. Vypadalo to tak dobře po tom prvním kole.“ Mimochodem, hlasování tehdy řídil jako předseda Poslanecké sněmovny Miloš Zeman.

Je mi na blití

Václav Havel se posléze podrobil náročné operaci břicha v Rakousku. I přes svůj zdravotní handicap sledoval politickou situaci v zemi a pochvaloval si, že poslanci schválili vstup České republiky do NATO, ale kriticky hodnotil právě probíhající předvolební kampaň k předčasným volbám. Nijak se přitom netajil svým znechucením a svým kolegům přiznal: „Víte, že jsem byl rozmrzelý již před tou volbou prezidenta. Je mi na blití, když čtu noviny a sleduji politický život v Čechách, opravdu na blití. Co to je za politiku? Ta představa, že se do toho mám zapojit a v tom asistovat je trochu děsivá.“

A také si vzal na mušku umělce, kteří podporovali v předvolební kampani Václava Klause: „Oni mají zvláštní instinkt na to, být vždycky přilepeni na těch mocných a to dělá hodně v té kampani,“ stěžoval si. To ale ještě netušil, co bude následovat.

Opoziční smlouva

Umělci však Klausovi příliš nepomohli a volby vyhrála ČSSD. I když se oba soupeři, Václav Klaus i Miloš Zeman, dušovali, že jejich spolupráce je vyloučena, nakonec šéfové ODS a ČSSD uzavřeli tzv. opoziční smlouvu. Havel byl přesvědčen, že tento dokument odporuje duchu ústavy a že jde o popření demokracie. Zemanova vláda přesto získala důvěru díky tomu, že všichni poslanci za ODS opustili sál.

V té době musel Václav Havel absolvovat další operaci. Před kamerou se nechal slyšet, že se bude v nemocnici snažit odříznout od informací z politického světa. Zároveň doufal, že bude mít načas klid a nikdo na něj nebude útočit. „Když jsem v tichosti na dovolené či umírám v nemocnici, tak je klid a má popularita roste,“ vtipkoval před dvaceti lety.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace