Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozmrzelý Havel před dvaceti lety. Je mi na blití, když čtu noviny a sleduji situaci v zemi

05.12.2018
Rozmrzelý Havel před dvaceti lety. Je mi na blití, když čtu noviny a sleduji situaci v zemi

Foto: ČT repro

Popisek: Václav Havel sleduje v televizi volbu prezidenta republiky

FOTOGALERIE I když se zdá, že se současná politická situace v naší zemi stále zhoršuje a ty tam jsou masarykovské či polistopadové ideály, nejde o nic výjimečného. Stačí si poněkud osvěžit paměť a zjistíme, že vše tady již bylo. Nebývale aktuální je dokumentární minisérie nazvaná Občan Havel, kterou právě reprízuje Česká televize. První český prezident Václav Havel se v době vážné politické krize přiznal, že je z politického života u nás znechucen a na mušku si vzal i média a umělce.

Čtyřdílný dokument Pavla Kouteckého a Miroslava Janka je skutečně unikátní a divákům dává nahlédnout do zákulisí dění na naší politické scéně koncem minulého století. Zatímco dnes ji ovládá duo Zeman - Babiš, v devadesátých letech to byla dvojice Zeman - Klaus. Právě ta se během Havlovy éry vystřídala na postu premiéra.

Podobnost čistě náhodná?

Podobnost se současnou situací evokují i stranické kauzy a masové demonstrace proti vládě v centru Prahy. V roce 1997 vypukl skandál kvůli údajnému tajnému kontu ODS ve Švýcarsku a Václav Klaus byl nucen podat demisi celé vlády, i když veškerá obvinění o možné korupci odmítal. Výsledkem byla vleklá politická krize a Havel po Klausově demisi jmenoval poloúřednickou vládu v čele s premiérem Josefem Tošovským. Celou situaci podrobně sledovala i zahraniční média. Podle jejich komentátorů bylo Klausovo znovuzvolení do čela ODS Pyrrhovým vítězstvím a krizi v České republice považovali za bezvýchodnou. Předpověděli, že ODS na to doplatí v příštích volbách a skutečně se tak stalo. Rok nato dosud suverénní ODS porazila ČSSD v čele s Milošem Zemanem.

Zase prezidentem

Václav Havel se přes nemalé rozčarování z toho, co se u nás děje, rozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta. Také tehdy byla politická situace velmi napjatá a dosud oblíbený prezident (jeho obliba klesla z někdejších 80% na polovinu) čelil opakovaným útokům Sládkových „republikánů“. V prvním kole volby nebyl zvolen a filmaři jej natáčeli v jeho pracovně na Pražském hradě, kde sledoval dramatickou volbu na televizní obrazovce. Když se dozvěděl, že v druhém kole uspěl, posteskl si: „Ježíšmarjá, já jsem zase prezident. Vypadalo to tak dobře po tom prvním kole.“ Mimochodem, hlasování tehdy řídil jako předseda Poslanecké sněmovny Miloš Zeman.

Je mi na blití

Václav Havel se posléze podrobil náročné operaci břicha v Rakousku. I přes svůj zdravotní handicap sledoval politickou situaci v zemi a pochvaloval si, že poslanci schválili vstup České republiky do NATO, ale kriticky hodnotil právě probíhající předvolební kampaň k předčasným volbám. Nijak se přitom netajil svým znechucením a svým kolegům přiznal: „Víte, že jsem byl rozmrzelý již před tou volbou prezidenta. Je mi na blití, když čtu noviny a sleduji politický život v Čechách, opravdu na blití. Co to je za politiku? Ta představa, že se do toho mám zapojit a v tom asistovat je trochu děsivá.“

A také si vzal na mušku umělce, kteří podporovali v předvolební kampani Václava Klause: „Oni mají zvláštní instinkt na to, být vždycky přilepeni na těch mocných a to dělá hodně v té kampani,“ stěžoval si. To ale ještě netušil, co bude následovat.

Opoziční smlouva

Umělci však Klausovi příliš nepomohli a volby vyhrála ČSSD. I když se oba soupeři, Václav Klaus i Miloš Zeman, dušovali, že jejich spolupráce je vyloučena, nakonec šéfové ODS a ČSSD uzavřeli tzv. opoziční smlouvu. Havel byl přesvědčen, že tento dokument odporuje duchu ústavy a že jde o popření demokracie. Zemanova vláda přesto získala důvěru díky tomu, že všichni poslanci za ODS opustili sál.

V té době musel Václav Havel absolvovat další operaci. Před kamerou se nechal slyšet, že se bude v nemocnici snažit odříznout od informací z politického světa. Zároveň doufal, že bude mít načas klid a nikdo na něj nebude útočit. „Když jsem v tichosti na dovolené či umírám v nemocnici, tak je klid a má popularita roste,“ vtipkoval před dvaceti lety.

Vložil: Adéla Hofmanová