Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Půjde odstřelit Babiše tradičními politickými čachry? Ztuha, podpora dál poroste. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.12.2018
Půjde odstřelit Babiše tradičními politickými čachry? Ztuha, podpora dál poroste. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš vypadá, jako kdyby si užíval

Lidé už mají plné zuby toho, aby se jim lhalo. A proto snad tolerují a podporují velkého lháře a demagoga na postu premiéra země. Mají plné zuby toho, jak si politici hrají tenis s vládou nad zemí, a tím ji připravují o lepší budoucnost. Protože politika nemá být o tom, kdo koho víc podrazí, nebo kdo koho víc obviní a dostane z křesla. Lidé tak nějak přestávají žít tím, že chtějí ve vládě estrádní představení. Chtějí tam vládu, která jim bude lhát o tom, že budoucnost bude fajn. A Babiš to umí mistrně. Lhát, to on umí přdpisově.

Průzkum odhalil, že Babišovi kauza uneseného syna, kterou vyvolala televize Seznam, jedině pomohla. Jeho preference povyskočily. Stejně tak mu pomůže kauza Čapí hnízdo. A pomůže mu i poslední akce demokratického bloku, tedy odstřelení Babiše formou střetu zájmů u čerpání dotací pro Agrofert. Proč? Protože je rozdíl mezi tuneláři a dotačními barony. Tuneláři střihu Bakala získali své miliardy skutečným podvodem. Nakradl si tím, že zničil část Moravskoslezského kraje. A lidé to vidí a krká je to.

Spojené státy agrofertové

A Babiš? Jeho ve svěřeneckých fondech umístěný Agrofert získal v roce 2017 přes dvě miliardy na dotacích. Demokratický blok se na tom snaží Babiše odstřelit. A zase se mu to nepovede. Protože Bakala kradl a ničil. Agrofert miliardy získal na práci, na produkci. Tedy vlastně na to, aby se republika mohla mít lépe. A lidé vidí tohle. Nevidí, že Agrofert získal, ale že Agrofert dal. A pokud lidé vidí i to, že Agrofert získal, žíly jim to netrhá, protože Agrofert právě zároveň i dal, investoval. A vymlátit z Evropské unie peníze? Kde je ten problém, že jo. Tady se hněv společnosti proti Babišovi nezvedne.

Lidem skutečně vadí, že Zdeněk Bakala žije na svobodě i poté, co udělal. Nedonesl do republiky žádnou hodnotu, jen ji okradl. A na Bakalu se hony nepořádají. To je černý štít politiky posledních dvou dekád (jeden z mnoha a mnoha). Co je proti Bakalovu OKD nějaké titěrné Čapí hnízdo? A i to Čapí hnízdo dávalo nějakou hodnotu. Bakala skutečně jen okradl přes 40 tisíc lidí na Ostravsku a začal z toho platit ideology nové doby. Bakala je tedy z pohledu obyčejného člověka zloděj a gauner… a v neposlední řadě pak i zmrd, slovy prezidenta. Zatímco Babiš je člověkem, který se v tom umí pohybovat. A sem tam drobně klopýtne. Což je odpustitelné. Je to přeci lidské. A je, na druhou stranu, skutečně děsivé, že to lidé Babišovi žerou. Protože většího sígra jsme ve vládě ještě neměli.

Co ukradl Babiš

Babiš ukradl republice svobodu podnikání. Natolik jej znesnadnil a procpal fízlovskými metodami, až začíná upadat. A to je daleko, daleko větší problém, než pro obyčejného člověka iluzorní dvě miliardy na dotacích. Procpává svými lidmi veškeré úřady a i kdyby odešel z politiky, může nadále tahat za ty správné provázky a věci se budou hýbat v jeho prospěch. Je to ukázkový oligarcha, který ničí stát svou politikou řízení země jako firmy, kde panují podmínky z Bartolomějské. Babiš uškodil, škodí a uškodí zemi daleko víc, než nějaký titěrný Bakala, protože Bakala jen kradl, Babiš za sebou zanechává spoušť. Babiš za sebou nechává mrtvoly. A měl by odejít. Ale ne za pomoci kauzy, ta jej jen glorifikuje v očích obyčejného člověka.

Rozdíl mezi Bakalou a Babišem

Dotace z pohledu obyčejného člověka nejsou až tolik krádež, protože takto získané peníze se vrací do oběhu inovacemi, zemědělstvím, produkcí. Rozdíl mezi Bakalou a Babišem. Bakalovi šly krádeže do jeho kapsy bez zpětné výhody pro republiku. Babišovi šly jeho krádeže do kapes Agrofertu, který zaměstnává tisíce lidí a vytváří nějakou hodnotu. I tu největší dotační nálož mazlíkem Bakalou prostě nejde vyrovnat. Bakalův stín vždycky bude nad jakoukoliv snahou kohokoliv obvinit z tunelu, z krádeží, z podvodů.

Marné snahy

Takže nějaké provolání o morálce? Michael Kocáb, který v pořadu Máte slovo neustále opakoval, že na Babiše už se nabalilo příliš mnoho kauz a měl by proto odstoupit, byl trochu úsměvný. Mluvil o povinnosti politiků být první linií v morálce. A přitom Kocáb sám si nadělal při privatizaci na vytunelovaném fondu Trend dost a patří k politické odnoži, která si na Bakalovu zlodějinu rozhodně nestěžovala. Však kdyby si stěžovala, musela by volat i po spravedlnosti, která by byla vykonaná nad nimi samotnými. A s tím máslem na hlavě, které už svou velikostí samotnou hlavu dávno zastiňuje, se demokratický blok dočká jen posměchu. A opět doporučení demokratickému bloku – dělejte politiku a skrze svou politiku zničte Babiše. Nedělejte čachry a Shakespearovy podloudné vraždy v zákulisí. Z Babiše tak uděláte jedině mučednickou ikonu, na kteroužto notu rád a notně hraje. Lidi to krká. A s nakrknutými lidmi se dobře manipuluje. A manipulace, to je Babišova politika.

 

Vložil: Štěpán Cháb