Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naivní holka si myslela, že když použije své tělo, bude v bezpečí... Kristýna Boková o Tomanovi i rodině. Přečetli jsme

30.11.2018
Naivní holka si myslela, že když použije své tělo, bude v bezpečí... Kristýna Boková o Tomanovi i rodině. Přečetli jsme

Foto: Falcon

Popisek: Kristýna Boková ve filmu Ondřeje Trojana Toman

Herečku Kristýnu Bokovou můžeme nejnověji vidět jako jednu ze tří ženských postav v historickém filmu Toman, který obsáhne léta čtyřicátá i padesátá (a všechny ty hrůzy s nimi spojené). Nicméně – Kristýně to v dobovém kostýmu mimořádně sluší… V rozhovoru pro MF Dnes hovořila nejenom o své roli ambiciózní milenky kontroverzního Zdeňka Tomana, ale také o tom, jak se z ní vlastně stala herečka a že je stále v plánu třetí dítě.

Kristýna Boková, původně tanečnice, ale dnes respektovaná herečka nyní září ve filmu Toman, který popisuje vzestup komunistického pohlavára se všemi jeho hrůzami: „Když jsem poprvé četla scénář, zanechalo to ve mně děsivý dojem. Postupně jsem si uvědomovala spoustu věcí. Nejdřív mě zarazil ten příběh samotný, pak mi došlo, že je to celé pravda, žádná fabulace, takže je to o to děsivější, a nakonec jsem si uvědomila, že se tohle děje pořád. Že jde sice o poválečnou historii naší země, ale vlastně se vůbec nic nemění, stále jsme nepoučitelní. Vždyť i dnes jsou tu lidi, kteří touží po moci, po penězích a udělají pro to naprosto všechno. V tom je síla toho snímku a jsem zvědavá, jestli si to diváci uvědomí,“ popisuje dojem z filmu Ondřeje Trojana, který zatím získal – přes závažné a vskutku neveselé téma ve filmové databázi CSFD.cz velmi slušných 76%.

Jako Miládka ve filmu Toman, foto Falcon

Naivní holka, co chtěla používat své tělo

Ve filmu hraje milenku funkcionáře Zdeňka Tomana: „Moje Miládka Třískalová je ve své podstatě hodná holka, jen velmi prostá. Pochází z jednoduchých poměrů a Toman ji vytáhne do Prahy, kde se z ní stává vyčuraná žena, která zjišťuje, že prostřednictvím svého těla může dostávat chlapy na svoji stranu a díky tomu stoupat do vyšších pozic a být zabezpečená. A v tom je vlastně její naivita - myslí si, že když bude používat svoje tělo, že bude v bezpečí, což v té době nebyl nikdo,“ líčí svou roli.

 

Jako Miládka ve filmu Toman, foto Falcon

Za její herectví může Hřebejk

Kristýna Boková vystudovala tanec, kterým se také původně živila. Za to, že se stala herečkou, může vlastně režisér Jan Hřebejk, který ji obsadil do filmu Horem pádem: „Honza Hřebejk mě někde potkal, měl pocit, že bych se do filmu hodila, tak mě pozvali na casting, kde jsem to zkusila a prošla jsem i kamerovými zkouškami. Později jsem tu nahrávku někde viděla a dodnes nechápu, že si mě Honza vybral, protože to bylo hrozný,“ říká dnes herečka kriticky. Studium herectví jí prý chybí: „V sebevědomí určitě, protože nemám tolik odzkoušeného, nemám trénink, který bych získala ve škole. Všechno se učím za pochodu, navíc jsem dyslektička, která vyrostla v době, kdy se s tím nepracovalo, tak jsem si pro zapamatování gramatiky našla vlastní pravidla, kterým ale nikdo neporozuměl. A to samé mám s herectvím. Vytvářím si svoje postupy.“

 

Z natáčení Tomana s režisérem a Jiřím Macháčkem. Foto Bára Lockerfeel

Její rodiče kolem ní neběhali, byla prostě součástí jejich života

Kristýna pochází ze zajímavé rodiny, její tatínek je John Bok, potomek Angličanky a válečného pilota, který podepsal Chartu, patřil mezi disidenty a byl pronásledovaný režimem; po Sametu vedl ochranku Václava Havla, aby se vzápětí místo do nějaké funkce vrátil ke svému životnému poslání, boji za lidská práva, což nyní činí ve spolku Šalamoun, jehož je předsedou. John je otcem dvou dcer, Kristýny (* 1981) a Jenovéfy (* 1992), a syna Jana Rovenského, ekologického aktivisty. Kromě toho je nevlastním otcem herce Kryštofa Rímského, kterého měla jeho žena Jitka s hercem Pavlem Rímským.

 

Kristýnino dětství bylo prý přesto fajn: „Nechodila jsem do školky, maminka jako malířka pracovala doma, tak jsem mohla být s ní, rodiče mě vůbec nikam moc neodkládali, ale brali mě s sebou dokonce i na večerní koncerty pořádané ve sklepech. Nezamrzli na tom, že by běhali jen kolem dítěte, ale dítě bylo součástí jejich života. A já jsem za to byla ráda, mohla jsem být pořád s nimi,“ prohlásila Kristýna Boková v rozhovoru. 

První manželství mě posunulo

Herečka je podruhé vdaná, poprvé se vdávala s kopretinami ve vlasech na louce za herce Pavla Lišku: „Okolí nám to samozřejmě rozmlouvalo, ale každý si tyhle věci stejně potřebuje prožít sám. Mě manželství posunulo. Ukázalo mi, co chci a nechci, urychlilo moje dospívání. Možná bylo unáhlené, ale nebýt prvního manželství, nemám syna Šimona a možná bych nepotkala ani svého muže, který je vyrovnaný a zvláštním způsobem sebevědomý bez nějakého egoistického dokazování,“ naráží zřejmě na svůj předchozí vztah a na důvod, proč se rozbil.

 

Stát se maminkou takhle mladá jí prý nevadilo: „Všude byl se mnou tak, jako to kdysi dělali moji rodiče. Nikdy jsem mateřství nevnímala jako nějaké omezení. Sice jsem se nemohla sbalit a jít pařit jako moji vrstevníci, ale když jsem se domluvila s maminkou na hlídání, mohla jsem vyrazit a neměla jsem pocit, že o něco přicházím,“ rozpomněla se. V plánu je ještě třetí dítě: „Dítě chci, ale zároveň těhotenství stále odkládám. Je příjemné, že už jsou obě děti odrostlé, že je mohu nechat u babiček a spolu s mužem někam vyrazit. Tím, že jsem při našem seznámení už měla syna, tak jsme spolu nikdy nezažili takové to svobodné randění. Trochu mi to chybí, a tak si teď dávám na čas. Uvidíme, jaká budu matka, mým plánem je, že mi bude celé těhotenství dobře, budu plná energie, v noci se vyspím a budu bezproblémově kojit. Nic z toho jsem totiž předtím neměla.“

 

+

Kristýna Boková přiznává, že trpí, když se má na sebe ve filmu dívat, jde ale jen o její subjektivní pocit. Vlastně ve všem, v čem hrála, byla skvělá, chybějící studijní průprava není znát, tahle holka je prostě talent. V jejich rodině se zřejmě dědí, sestra Jenovéfa jde také z role do role. 

-

Dětství prý bylo podle Kristýny pohádkové, nicméně i tak jí slavní rodiče zaseli nějaký ten mindrák do psychiky. Nicméně Kristýna si v boji s nimi vede určitě dobře. Kromě hraní je několik let i kavárnice, její kavárna Divoké matky v Karlíně, kam je možné přijít klidně i s dětmi a dát si zde panáka, zatímco se děti budou vraždit v herně, si vydobyla věhlas. Takže jak je vidět, i aktivismus se v rodině dědí...

Vložil: Michaela Špačková