Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nesnáším hranou skromnost, to je v Česku oblíbená disciplína. Ondřej Sokol o fanynkách a sobectví herců. Přečetli jsme

28.11.2018
Nesnáším hranou skromnost, to je v Česku oblíbená disciplína. Ondřej Sokol o fanynkách a sobectví herců. Přečetli jsme

Autor: ČT

Popisek: Nově ho mohou televizní diváci vidět na ČT v hlavní roli v kritiky velmi chválené Hřebejkově krimisérii Rédl. V roce 2018 se stal ředitelem Činoherního klubu...

O fanynkách, o svém profesním vrcholu v taxíku a o tom, jak rád provokuje, se vyzpovídal společenskému magazínu Xantypa úspěšný herec, moderátor, režisér a překladatel Ondřej Sokol. V rozhovoru mluví o své práci herce i režiséra a netají se i s občasnými psychickými problémy.

Lidé ho znají především z rolí moderátora úspěšné show Moje tvář má známý hlas, kterou na Nově moderuje už v páté řadě. Jeho parketou byla i improvizační show na Primě Partička, kdy s Igorem Chmelou, Richardem Genzerem a Michalem Suchánkem přiváděli k salvám smíchu tisíce lidí u televizních obrazovek. Vždy se ukazuje jako vtipný, pohotový a veselý muž. I proto se zdá zarážející to, že trpí psychickou poruchou. V rozhovoru pro Xantypu se svěřil s tím, že deprese dlouho neměl, ale sociální fobií trpí. „Což je u mého povolání zvláštní,“ připustil. V takových chvílích prý nesnáší nejen lidi kolem sebe, ale i sebe samotného mezi lidmi. 

Prokrastinaci bych mohl vyučovat 

I když se někdy s psychickými problémy musí vypořádat, sebevědomí mu rozhodně nechybí. Občas o sobě totiž prohlašuje, že je jeden z nejlepších režisérů v téhle zemi. „Rád provokuju, navíc nesnáším hranou skromnost, což je u nás oblíbená disciplína. Teď už to ale o sobě tvrdím míň, protože se to může vrátit. Prohlašoval jsem o sobě, že všude chodím pozdě, což není tak úplně pravda, ale podařilo se mi to o sobě rozšířit. Na druhou stranu, G. B. Shaw říkal, že tak dlouho o sobě tvrdil, že je nejlepší píšící britský dramatik, až tomu všichni uvěřili,“ směje se Sokol.

 

Samozřejmě se jen nechválí, Xantypě přiznává, že má i řadu nedostatků, například by prý mohl vyučovat prokrastinaci. „Do některých povinností se musím strašně nutit. Z jakýchkoliv termínů mám hrůzu, že se jim vyhýbám, nepůsobí na mě dobře,“ říká Sokol. Dokonce si musel pořídit manažerku, která má přístup k jeho účtu a všechno za něj platí. „Nebyl jsem třeba schopen uhradit v termínu daně, ačkoliv jsem peníze na ně měl, takže jsem pak musel dát s penále dvakrát tolik. Díky manažerce, která mi v tom udělala pořádek, ušetřím hodně peněz,“ dodává Sokol. 

Herci jsou sobci 

Je moderátorem, překladatelem, režisérem i hercem. Režii svých kolegů nekritizuje, neopravuje. „Jsem tím nejposlušnějším hercem, protože vím, jakou má režisér zodpovědnost a jak je to náročné. Herci si to neuvědomujou, protože jsou sobci. Nic jiného jim nezbývá, protože musejí uchopit svoji figuru tak, jakoby byla nejdůležitější v té hře. Až jako režisérovi herci dojde, že není jen jeden způsob, jak zahrát postavu, “ vysvětluje Sokol.

 

Nemá rád umění pro prázdné sály a předvádějící se herce. Také útoky některých médií na to, že při svém moderování jednoho z dílů Tvoje tvář má známý hlas dosáhl dna trapnosti. „Lidská agresivita mě překvapuje. Teď nemyslím, když nějaký ubožák napíše něco takového na Facebooku, ale že to může vyjít v novinách. Na druhou stranu s tím člověk musí počítat. I tak nejsem vůči agresi imunní a mám chuť stát proti tomu člověku tváří v tvář a rozložit ho na součástky,“ říká Sokol. 

Dělám to pro fanoušky 

Kontakt s fanoušky je mu z devadesáti procent příjemný. „Proto to člověk dělá. Jsou chvíle, kdy ho obtěžuje, ale většinou je hezký. Odezva lidí je důležitá. Jako dítě jsem četl o Waldemaru Matuškovi, že byl tak slavnej, že jezdil po Praze zadarmo taxíkem. A mně už se to taky stalo. Taxikář říkal, že ode mě nic nechce, protože mě má rád. V tu chvíli jsem si pomyslel, že jsem pravděpodobně dosáhl toho, čeho jsem dosáhnout chtěl,“ končí herec, režisér, překladatel a moderátor Ondřej Sokol pro Xantypu.

 

+

Ondřej Sokol je mnohostranným a oblíbeným umělcem. Vystudoval nejen herectví, ale také režii a je zdatným překladatelem divadelních her z angličtiny, některé z nich režíroval. Je i dobrým improvizátorem a komikem, což řadu dokazuje v Partičce. Úspěšný je i coby moderátor, velmi ho proslavila show TV Nova Tvoje tvář má známý hlas. Na svou ´pýchu´má tedy nárok, také se nám líbí jeho upřímnost. 

-

Ač působí velmi pozitivním dojmem, potýká se občas depresemi a trpí sociální fobií. Při takových stavech nesnáší lidi i sám sebe. Každá hvězda má prostě své mouchy…

 

Zuzana Sirotková

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace