Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nesnáším hranou skromnost, to je v Česku oblíbená disciplína. Ondřej Sokol o fanynkách a sobectví herců. Přečetli jsme

28.11.2018
Nesnáším hranou skromnost, to je v Česku oblíbená disciplína. Ondřej Sokol o fanynkách a sobectví herců. Přečetli jsme

Autor: ČT

Popisek: Nově ho mohou televizní diváci vidět na ČT v hlavní roli v kritiky velmi chválené Hřebejkově krimisérii Rédl. V roce 2018 se stal ředitelem Činoherního klubu...

O fanynkách, o svém profesním vrcholu v taxíku a o tom, jak rád provokuje, se vyzpovídal společenskému magazínu Xantypa úspěšný herec, moderátor, režisér a překladatel Ondřej Sokol. V rozhovoru mluví o své práci herce i režiséra a netají se i s občasnými psychickými problémy.

Lidé ho znají především z rolí moderátora úspěšné show Moje tvář má známý hlas, kterou na Nově moderuje už v páté řadě. Jeho parketou byla i improvizační show na Primě Partička, kdy s Igorem Chmelou, Richardem Genzerem a Michalem Suchánkem přiváděli k salvám smíchu tisíce lidí u televizních obrazovek. Vždy se ukazuje jako vtipný, pohotový a veselý muž. I proto se zdá zarážející to, že trpí psychickou poruchou. V rozhovoru pro Xantypu se svěřil s tím, že deprese dlouho neměl, ale sociální fobií trpí. „Což je u mého povolání zvláštní,“ připustil. V takových chvílích prý nesnáší nejen lidi kolem sebe, ale i sebe samotného mezi lidmi. 

Prokrastinaci bych mohl vyučovat 

I když se někdy s psychickými problémy musí vypořádat, sebevědomí mu rozhodně nechybí. Občas o sobě totiž prohlašuje, že je jeden z nejlepších režisérů v téhle zemi. „Rád provokuju, navíc nesnáším hranou skromnost, což je u nás oblíbená disciplína. Teď už to ale o sobě tvrdím míň, protože se to může vrátit. Prohlašoval jsem o sobě, že všude chodím pozdě, což není tak úplně pravda, ale podařilo se mi to o sobě rozšířit. Na druhou stranu, G. B. Shaw říkal, že tak dlouho o sobě tvrdil, že je nejlepší píšící britský dramatik, až tomu všichni uvěřili,“ směje se Sokol.

 

Samozřejmě se jen nechválí, Xantypě přiznává, že má i řadu nedostatků, například by prý mohl vyučovat prokrastinaci. „Do některých povinností se musím strašně nutit. Z jakýchkoliv termínů mám hrůzu, že se jim vyhýbám, nepůsobí na mě dobře,“ říká Sokol. Dokonce si musel pořídit manažerku, která má přístup k jeho účtu a všechno za něj platí. „Nebyl jsem třeba schopen uhradit v termínu daně, ačkoliv jsem peníze na ně měl, takže jsem pak musel dát s penále dvakrát tolik. Díky manažerce, která mi v tom udělala pořádek, ušetřím hodně peněz,“ dodává Sokol. 

Herci jsou sobci 

Je moderátorem, překladatelem, režisérem i hercem. Režii svých kolegů nekritizuje, neopravuje. „Jsem tím nejposlušnějším hercem, protože vím, jakou má režisér zodpovědnost a jak je to náročné. Herci si to neuvědomujou, protože jsou sobci. Nic jiného jim nezbývá, protože musejí uchopit svoji figuru tak, jakoby byla nejdůležitější v té hře. Až jako režisérovi herci dojde, že není jen jeden způsob, jak zahrát postavu, “ vysvětluje Sokol.

 

Nemá rád umění pro prázdné sály a předvádějící se herce. Také útoky některých médií na to, že při svém moderování jednoho z dílů Tvoje tvář má známý hlas dosáhl dna trapnosti. „Lidská agresivita mě překvapuje. Teď nemyslím, když nějaký ubožák napíše něco takového na Facebooku, ale že to může vyjít v novinách. Na druhou stranu s tím člověk musí počítat. I tak nejsem vůči agresi imunní a mám chuť stát proti tomu člověku tváří v tvář a rozložit ho na součástky,“ říká Sokol. 

Dělám to pro fanoušky 

Kontakt s fanoušky je mu z devadesáti procent příjemný. „Proto to člověk dělá. Jsou chvíle, kdy ho obtěžuje, ale většinou je hezký. Odezva lidí je důležitá. Jako dítě jsem četl o Waldemaru Matuškovi, že byl tak slavnej, že jezdil po Praze zadarmo taxíkem. A mně už se to taky stalo. Taxikář říkal, že ode mě nic nechce, protože mě má rád. V tu chvíli jsem si pomyslel, že jsem pravděpodobně dosáhl toho, čeho jsem dosáhnout chtěl,“ končí herec, režisér, překladatel a moderátor Ondřej Sokol pro Xantypu.

 

+

Ondřej Sokol je mnohostranným a oblíbeným umělcem. Vystudoval nejen herectví, ale také režii a je zdatným překladatelem divadelních her z angličtiny, některé z nich režíroval. Je i dobrým improvizátorem a komikem, což řadu dokazuje v Partičce. Úspěšný je i coby moderátor, velmi ho proslavila show TV Nova Tvoje tvář má známý hlas. Na svou ´pýchu´má tedy nárok, také se nám líbí jeho upřímnost. 

-

Ač působí velmi pozitivním dojmem, potýká se občas depresemi a trpí sociální fobií. Při takových stavech nesnáší lidi i sám sebe. Každá hvězda má prostě své mouchy…

 

Zuzana Sirotková

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace