Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemáš nějaké fotky své ženy, kde je nahá? Nemám. On na to, a chtěl bys nějaké? Meky Žbirka o životě, Anglii a Brexitu

26.11.2018
Nemáš nějaké fotky své ženy, kde je nahá? Nemám. On na to, a chtěl bys nějaké? Meky Žbirka o životě, Anglii a Brexitu

Foto: FTV Prima

Popisek: Miroslav 'Meky' Žbirka u Krause

Miroslav Žbirka se s Janem Klausem dobře zná, jejich povídání v Show Jana Krause bylo tedy hodně přátelské, byť si Jan Kraus nepokrytě utahoval z Mirovy upovídanosti. Na druhou stranu je fakt, že Miro není rozhodně nějaký hnidopich a že si s klidem udělá srandu sám ze sebe.

Miro je Slovák, ale zároveň Angličan každým coulem: „O Británii by se dalo dlouho hovořit, ale teď je nejaktuálnější Brexit, zda bude, nebo nebude. O tom by mohl být samostatný pořad,“ prohlásil v Show Jana Krause. Jan Kraus okamžitě připomněl, že Miro neopomene nikdy patřičně zpropagovat svou desku, nebo koncerty, s tím ale Miro nesouhlasil: „Já se dozvídám od Katky, manželky, něco úplně jiného. Já přijdu do nějakého takového pořadu, po čase se vidíme a s někým se pobavím. Přijdu dolů z pódia, tam mě sleduje Katka a říká, tys to neřekl. Protože já někam přijdu, mám s někým mluvit o nové desce, nebo koncertech a já to hned zapomenu, když se s někým pobavím. A teď se mi to nestalo, protože mám album v ruce,“ smál se Miro Žbirka.

Anglický humor v televizi neuvidíte

Zpěvák vzpomenul také na svoji maminku Ruth Gale: „Moje maminka vyučovala doma angličtinu konverzací. Já jsem si vysnil Anglii, která vlastně neexistuje a ta, co je, mizí. Když jsme v pořadu jako je tahle talk show, jsou tu humorné situace. Pokud to porovnám s něčím podobným v Anglii, což by mohl být Graham Norton, nebo Jonathan Ross, tak si myslím, že ten anglický humor, který jsem měl, je víc tady než tam. Chci tím říct, že možná že pro to jsme si s Katkou tak blízcí, protože ten humor je podobný,“ uvažoval Miroslav Žbirka v Show Jana Krause.

Meky Žbirka jako milovník humoru. Převážně toho anglického, foto FTV Prima

O Anglii se ale baví velmi rád: „Já mám greatest hits, nejlepší fóry, na kterých to mohu, když se bavíme o Anglii, vysvětlit. Anglický humor tam stále je, ale jen mezi lidmi. Jednou jsem byl v pubu a bavili jsme se a periferně sledovali fotbalový zápas. Najednou se na mě otočil Angličan a hovoří: Nemáš nějaké fotky své manželky, kde je nahá? A já říkám – nemám. A on říká – a chtěl bys nějaké? To je klasický anglický vtip, který se děje v rámci debaty. To nevidíte v televizi,“ podotknul se smíchem.

Český humor dokáže být tvrdý

Miroslav Žbirka ale miluje i český humor: „O českém humoru se také ví, že dokáže být i tvrdý. Můj kolega se podepisoval na autogramiádě. A někdo mu přinesl cédéčko a on říká, chcete podpis? A on, ne já to chci vrátit, to se nedá poslouchat. Člověk se zarazí, ale neurazí. Uvědomíte si, že jde o vtip a nejde o nějakou zlomyslnost. To je velký rozdíl,“ sdělil Janu Krausovi.

V Show Jana Krause Meky vystřihnul jednu pecku ze svého repertoáru, foto FTV Prima

Kariéra v Abbey Road

Miroslav Žbirka natáčí na Abbey Road, ve slavném anglickém nahrávacím studiu, kde natáčeli i Beatles: „S tímhle týmem jsme se sblížili a dali jsme dohromady album Fair Play. To byla nabídka, za kterou jsem byl velmi rád. Píseň jsme natočili v Abbey Road, kam jsem přinesl sestříhaný předpokládaný film a Rob se na celý podíval. Tehdy nastalo nahrávání v Abbey Road jiného typu. Do té doby to byl dárek od Katky. Dostal jsem dárek, že se k narozeninám dostanu do studia v Abbey Road a nahraji si tam písničku. Ale v momentě, kdy jsem přinesl Fair Play a vyprávěl si o tom s Robem, tak navrhl, abychom to tam natočili a nahráli i album. Myslím, že jsme se spřátelili,“ pohovořil o producentovi Robovi Cassovi.

Toho si velmi pochvaloval: „On mi velmi pomohl v sebevědomí, není jednoduché tam přijít a představit si, že tam máte točit album. Přiznám se, že jsem si nikdy nemyslel, že se mi právě toto splní. Do hry přišel Pete Brown textař skupiny Cream. Já jsem si jako chlapec koupil málo alb. Ale jedno jsem vlastnil. To byl Disraelli Gears. Prohlížel jsem si ho, protože mělo magický obal. Nikdy mě nenapadlo, že by textař této kapely mohl být textařem mým. Tehdy jsem ještě žádné písničky neměl. Byla to pro mě neuvěřitelná věc.“

Miroslav Žbirka je jedním z nejpopulárnějších slovenských zpěváků. Pochází ze smíšeného manželství, jeho maminka byla Angličanka. Miro tedy od malička hovořil skvěle anglicky, jeho matka zde angličtinu i vyučovala. K hudbě přišel díky staršímu bratrovi, který si bohužel vzal život, byl to Mirův velký vzor, takže ho jeho smrt velmi ovlivnila. Miro nahrál mnoho velkých hitovek, v sedmdesátých letech založil kapelu Modus, ve které zpívala i Marika Gombitová. Miro je dvakrát ženatý, s první manželkou Helgou má dceru Denisu, s druhou manželkou Katkou dceru Lindu a syna Davida. Žije v Praze, ale také v Londýně.

Vložil: Michaela Špačková