Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragická postava politické krize. Babišův komplic s pověstí slušného člověka. Pomáhá mu alkohol?

22.11.2018
Tragická postava politické krize. Babišův komplic s pověstí slušného člověka. Pomáhá mu alkohol?

Autor: Facebook

Popisek: Jan Hamáček je obecně v kuloárech považován za milého, ale trochu slabého politika

I když je za hlavního viníka současné politické krize veřejnosti předhazován premiér Andrej Babiš, zásadní vinu na ni mají především ti, kdo umožnili trestně stíhanému šéfovi hnutí ANO, aby stál v čele vlády. Patří k nim jak koaliční partneři z ČSSD, tak komunisté. Především oni umožňují pracně vytvořené koaliční sestavě bez potřebné parlamentní většiny vládnout. V zákulisí se přitom odehrávají mocné politické hrátky a ani ti nejzkušenější pozorovatelé si nejsou jistí, o co se tentokrát vlastně hraje.

Propaganda zprava i zleva jede na plné obrátky a občan, chtějící se dobrat podstaty věci, musí několik hodin denně sledovat nejrůznější média, aby získal co nejvíce informací. Leckdo se pak instinktivně řídí moudrostí našich předků, tradující, že pravda se skrývá někde uprostřed. Mimo informační a veřejnoprávní mediální mainstream, chrlící tiskové konference a brífingy s mizivou informační hodnotou, se dá naštěstí získat množství indicií, z nichž lze poskládat mozaiku pravděpodobnosti a pochopit, proč hlavní aktéři jednají tak či onak.

 

Hamáček a Babiš? Nebo Hamáček versus Babiš? Foto Facebook

Tragická postava

Velmi zajímavý komentář na téma současné politické krize tento týden zveřejnil server Echo24.cz. Známá komentátorka Lenka Zlámalová se v něm konstatuje, že každá politická krize má své tragické postavy. A za tu hlavní ani ona nepovažuje premiéra Andreje Babiše, ale vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka. „Je to klasický příběh člověka, který je v nesprávné chvíli na nesprávném místě,“ píše Zlámalová a svůj názor zdůvodňuje přesvědčením, že Hamáček vystupuje jako obránce Babiše například tím, že mu pomáhá vytvářet přesvědčení, že vyšetřování policie v nekonečné kauze Čapí hnízdo postupuje standardně.

 

Dva protiklady

Na otázku, proč to vlastně ministr vnitra dělá, přichází Zlámalová se zajímavou verzí. Zatímco je podle ní Andrej Babiš mimořádně těžkým soupeřem, jehož se každý bojí, Jan Hamáček má pověst slušného, férového, inteligentního a přátelského člověka, který však nesnáší konflikty. Podle informací z politických kuloárů má navíc opět sklony sahat k alkoholu. „Rozohněného Babiše se v podstatě bojí a konfliktu se snaží za každou cenu vyhnout,“ uvádí autorka a dodává: „Výsledkem je žalostný stav, kdy se z Hamáčka fakticky stává Babišův komplic. Politika je tvrdá disciplína. Konflikt je její každodenní součástí. Zdaleka ne každý slušný a inteligentní člověk pro ni má vlohy.“ A v této souvislosti připomíná i další slušné a inteligentní politiky ČSSD, například Vladimíra Špidlu nebo Bohuslava Sobotku, jejichž vládnutí ale bylo ve svém důsledku pro společnost devastující.

 

Hamáček a Netolický, spolustraníci, nicméně každý z jiného těsta... Foto Facebook

Kdo víc lže?

Ostatně, přílišná slušnost Jana Hamáčka už vadí i řadě jeho stranických kolegů, kteří v současné vládní krizi zastávají mnohem radikálnější názory. Proti další koaliční spolupráci ČSSD s ANO, pokud zůstane Andrej Babiš nadále premiérem, se vymezili i její senátoři a řada krajských organizací. Velmi kriticky ji hodnotí i místopředseda ČSSD a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Podle něj se v kauze Čapí hnízdo občané dostali do situace, že se musí vyznat v tom, kdo víc lže. Netolický na svém Facebooku dokonce vyzval premiéra Babiše, aby odstoupil a poprosil jej, aby ukončil tuto trapnou epizodu české politiky. V rozhovoru pro ČT 24 Netolický tento týden dokonce prozradil, že všichni významní členové ČSSD se již shodují, že by měl premiér Babiš odstoupit. Není od věci se zamyslet, jak by se současná politická situace vyvíjela, kdyby byl ministrem vnitra třeba právě Martin Netolický. Politik sice slušný a inteligentní, ale rozhodně ne bojácný.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace