Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je třeba čestně říct, že ve sporu jde o peníze, přiznává MUDr Šimon. Novela zákona o lécích není o zájmech pacientů, je jen o prachách pro výrobce

24.11.2018
Je třeba čestně říct, že ve sporu jde o peníze, přiznává MUDr Šimon. Novela zákona o lécích není o zájmech pacientů, je jen o prachách pro výrobce

Autor: Pixabay

Popisek: Léky; ilustrační foto

Legislativní změna pravidel pro obchod s léky, kterou připravuje Ministerstvo zdravotnictví, se ještě nedostala ani do připomínkového řízení, a už vyvolává obrovské emoce. Výhrady mají hlavně lékárníci a také distributoři léků, kteří by kvůli novele mohli přijít o možnost volně obchodovat v rámci EU. Jde přitom o miliardy, které by zásah státu přelil od distributorů směrem k výrobcům léčiv.

„Je třeba čestně říct, že ve sporu jde o peníze. Léky jsou nicméně běžnou obchodní komoditou, a pokud nehrozí v jednotkách případů nedostatek konkrétního léku na místním trhu, tak není jediný důvod tento obchod omezovat. Plošné omezení exportu je jednoznačně nahrávka výrobcům léčiv, kteří pochopitelně neradi vidí, když jim někdo z Česka doveze levnější léky v rámci trhu EU,“ říká zástupce Asociace distributorů léčiv MUDr. Jan Šimon.

Odpovědnost i pravomoc pro výrobce

Výpadky dodávek léků řeší v posledních letech řada států EU a český trh není výjimkou. Na vině jsou především technické potíže s výrobou či momentální nedostatek konkrétní účinné látky. V drtivé většině případů jsou však příslušná místa o výpadku ve výrobě informována dopředu a v našich podmínkách pak Státní ústav pro kontrolu léčiv dává podnět k omezení exportu daného léku. V současné době je na seznamu 38 léků ve 117 silách a velikostech, které se nesmějí z ČR vyvážet. Podle lékárníků i distributorů léčiv jde o účinný a dostatečný systém ochrany domácího trhu s léky. Ministerstvo zdravotnictví však připravilo novelu zákona, která dává odpovědnost za dodávky léků přímo výrobci a spolu s tím mu dává i pravomoc preventivně zakázat export léčiv do zahraničí.

Prostředí, které s volným trhem nemá nic společného

„Zdůrazňuji, že prakticky jde téměř výhradně o obchody s volně dostupnými léky, kterých je všeobecně dostatek. My je pouze u nás dokážeme levněji nakoupit a v rámci EU se ziskem prodat. Naopak jsou zase léky, které se ze zahraničí vyplatí importovat na náš trh. V okamžiku, kdy ale stát dá jedné podnikatelské skupině, tedy výrobcům léčiv, strategickou výhodu, tak z naprosto čistého obchodu s jasnými pravidly vzniká pokřivené prostředí, které s volným trhem nemá nic společného a druhou podnikatelskou skupinu to poškodí,“doplňuje Jan Šimon z Asociace distributorů.

Miliardový byznys bez přidané hodnoty

Ministerstvo zdravotnictví sice připouští, že takzvané reexporty léků nejsou zdaleka hlavní příčinou dílčích nedostatků léků, ale stojí si za tím, že je potřeba pravidla změnit. Odpovědný náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel, který má pracovní zkušenosti i ze soukromé sféry v obchodu s léky, už dříve uvedl, že reexport představuje miliardový byznys, který nepřináší žádnou přidanou hodnotu pro české zdravotnictví ani pro českého pacienta. „Zapomněl však dodat, že to české zdravotnictví zároveň nic nestojí a český pacient reexportem nijak netrpí, protože nedostatkové léky se tak jako tak vyvážet nesmějí. Takže, o co tedy jde?“ uzavírá MUDr. Jan Šimon, podle nějž jsou distributoři léků připraveni okamžitě žalovat stát v případě, že novela zákona vstoupí v platnost.

Ivan Břešťák

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace