Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chybí poslední kapka, aby nastala změna? Jsou situace, kdy je náměstí potřeba

20.11.2018
Chybí poslední kapka, aby nastala změna? Jsou situace, kdy je náměstí potřeba

Foto: Facebook / TOP 09

Popisek: Václav Havel; ilustrační foto

O víkendu jsme hlasitěji než jindy oslavili další výročí sametové revoluce. A podobně, jako v roce 1989, občané zaplnili ulice a náměstí, žádali demisi premiéra i prezidenta a zvonili klíči. K žádným dramatickým změnám ale kvůli jejich protestům tentokrát nejspíše nedojde, i když se v naší zemi po dlouhých letech vrátili k moci komunisté a bývalí agenti StB. Podle politologů totiž ještě chybí k tomu, aby došlo k dalšímu politickému zemětřesení, pověstná poslední kapka.

Česká televize připomíná Listopad 1989 i reprízami některých pořadů, které s odstupem času nabývají na nebývalé aktuálnosti. Jedním z nich je i čtyřdílná minisérie režisérů Miroslava Janka a Václava Kouteckého, nazvaná Občan Havel. Zachycuje atmosféru v České republice poté, co byl v roce 1993 zvolen Václav Havel prvním prezidentem nového státu (předtím byl dvakrát zvolen prezidentem československým). Asi jen pamětníci tehdejších událostí si pamatují, že Havel tehdy také často podnikal spanilé jízdy na venkov, kde byl nadšeně vítán davy občanů. Ale stejně, jako dnešní prezident Zeman, se setkával i s projevy nespokojenosti, a to dost nevybíravými. Někteří demonstranti dokonce vyzývali ostatní: „Hoďte na něj síť!“ 

Konec euforie

I když tehdy uplynuly od listopadové revoluce pouhé tři roky, situace v naší zemi nebyla zdaleka idylická. Zatímco v lednu 1990 byl Havel v revoluční euforii zvolen jednohlasně (a s pomocí komunistů), v lednu 1993 to zdaleka neměl jednoduché a musel čelit útokům několika poslanců parlamentu, především z republikánské strany. Ti mu mimo jiné vyčítali, že se kvůli němu rozpadlo Československo. Rozprava poslanců musela být dokonce načas přerušena kvůli anonymní výhrůžce, že je v budově parlamentu umístěn Semtex. I přes dramatickou atmosféru byl nakonec Havel v tajné volbě znovu zvolen prezidentem a to v poměru 109 : 91 hlasům. Komunističtí poslanci pro něj tentokrát ruce nezvedli. 

Havel, Zeman, Klaus

Doba, kdy byl Václav Havel vnímán téměř jednoznačně pozitivně, již dávno pominula a jeho pozici mimo jiné komplikovaly spory s šéfem ODS Václavem Klausem. Mimochodem, tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman pochválil Havlův inaugurační projev: „Chtěl bych upřímně říci, že po dlouhé době to byl první projev, který bych mohl jako sociální demokrat plně podepsat.“ A zdůraznil přitom, že politici musí reprezentovat důraz na morálku. Zato Klaus jeho slova chvály odmítl: „Myšlenka, že pár osvícených lidí jako je pan kolega Zeman, by nám všem říkalo a vyučovalo, co je a co není morálka, no tak takhle reforma ničeho na světě ještě nikdy neběžela a doufejme že nepoběží, ani v této zemi.“

A právě spory s Klausem dokument Občan Havel nebývale otevřeně zachytil. Na poradách se svými spolupracovníky se Havel vůči Klausovi často vymezuje, nezřídka trousí na jeho adresu ironické poznámky, například v době, kdy do Prahy přijel americký prezident Bill Clinton. Havel tehdy vážně uvažoval, že se zachová nezdvořile a Klause nepozve na setkání s ním ve vinárně Reduta.

 

Situace, kdy je náměstí potřeba

Také v Havlově éře lidé vyjadřovali svoji nespokojenost v ulicích, byť jich bylo většinou malé množství. A je zajímavé, jak to prezident tehdy hodnotil: „Je pravda, že v normálním stabilizovaném demokratickém státě nemá politika co dělat na náměstích, od toho je parlament a jiní. Ale jsou občas, i v těch nejspořádanějších zemích, situace, kdy je třeba, aby ta společnost byla způsobilá vyjít. A jestli teď přišlo poměrně malé množství lidí, tak to je jakýsi zárodek toho, že až se stane něco vážného, tak že jich tam přijde sto tisíc. Ale možná by jich tam těch sto tisíc nepřišlo, kdyby teď nepřišlo těch pár. To jsou situace, kdy je to náměstí potřeba.“

Vložil: Adéla Hofmanová