Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká společnost je stále nesmiřitelně rozdělená, ale už se to začíná přehupovat k většině. Červená čára byla překročena

19.11.2018
Česká společnost je stále nesmiřitelně rozdělená, ale už se to začíná přehupovat k většině. Červená čára byla překročena

Foto: Facebook

Popisek: Objímá se s kdekým, ale že by synovi zařídil důstojné bydlení, to ne. Syn miliardáře v řadovém činžáku, to o lecčems vypovídá. Na fotografii Andrej Babiš v náruči Jeana Clauda Junckera, předsedy Evropské komise: ´Dvojitý odpíchnutý Brežněv,´poznamenal kdosi na FB

Našemu národu už je zřejmě souzeno, že se téměř každý rok, končící osmičkou, pro něj stane něčím významným. A nejspíše tomu tak bude i letos. Češi po dlouhé době vyšli do ulic, aby dali najevo svoji nespokojenost s politickou situací. Prozatím nelze objektivně určit, jak početná je tato skupina, protože masové demonstrace se konaly na několika místech. Mnohé však naznačují poslední průzkumy veřejného mínění, které s tolerancí několika málo procent dosti věrně odrážejí, jaké názory nyní ve společnosti převažují.

Z nejnovějšího výzkumu agentury Median vyplývá, že již sedmdesát procent respondentů je přesvědčeno, že premiér Andrej Babiš rozděluje společnost, jako podnikatel a politik je ve střetu zájmu a že ovlivňuje média. A je velmi překvapivé, že tyto názory sdílí i polovina voličů hnutí ANO. Tento výzkum se přitom konal poté, co byla zveřejněna šokující reportáž televize Seznam.cz, v níž promluvil premiérův syn Andrej Babiš mladší a nechal se slyšet, že byl proti své vůli svým bodyguardem odvezen na území okupovaného Krymu.

Pochyby a otazníky

Také z několika různých anket v médiích lze vyčíst, že lidé už premiérovi Babišovi přestávají věřit a to přesto, že se Babiš sám, jeho „píáristé“ na sociálních sítích či věrní členové hnutí ANO, veřejnost snaží přesvědčit, že výbušná reportáž je výsledkem práce „prolhaných hyen“ a něčí objednávky. Navíc se naprostá většina odborníků v souvislosti s odvysíláním reportáže shodla, že je to samotný premiér Babiš, kdo do celé kauzy Čapí hnízdo zatáhl své děti. Nebýt toho, požívaly by skutečně větší právní ochranu. Šokující přitom je, že Babiš sám prozradil i citlivé informace o jejich údajné duševní nemoci. Zcela právem se proti tomu veřejně jeho syn ohradil a reportérům Seznamu si dokonce postěžoval, že otec lže a že překročil červenou čáru.

Veřejný zájem

Další experti souhlasí s postojem vedení televize Seznam.cz, která se brání, že reportáž byla natočena ve veřejném zájmu. Do debaty na toto téma se pustila i Česká televize v pořadu ČT 24 Devadesátka. Dva pozvaní hosté, advokát Ondřej Múka a předseda Syndikátu novinářů Adam Černý se jednoznačně shodli na tom, že pořad byl natočen ve veřejném zájmu a tudíž v souladu s etickým kodexem novináře. Adam Černý dokonce upozornil na skutečnost, že se oba novináři, Sabina Slonková a Jiří Kubík, při natáčení reportáže A. Babišovi mladšímu představili, což etický kodex nevyžaduje. V řadě případů totiž autoři reportáží ve veřejném zájmu skrývají i svoji identitu.

Připomněl, že proti právu na ochranu osobnosti stojí veřejný zájem, který nastává v okamžiku, kdy důležité informace: „Ten veřejný zájem je celkem jasně zdůvodnitelný. Bavíme se tady o vyšetřování dotačního podvodu velkého rozsahu, kdy je mezi obviněnými úřadující český premiér a osoba, s níž se baví je rovněž jeden z obviněných a možná korunní svědek, jehož policie nedokáže kontaktovat. To znamená získat jeho výpověď je možná docela důležité,“ uvedl Černý.

Stejná práva i povinnosti

Jedinou připomínku mají experti na právo a etiku k samotné formě reportáže, mající podobu napínavé detektivky. Ale ani to není v rozporu se zákonem. A stejně tak nepovažují za protiprávní, že hlavním aktérem reportáže se stal člověk, který je údajně duševně nemocný. Ostatně, tvrzení, že mají být Babiš mladší i jeho sestra údajně duševně nemocní, zpochybnila i česká policie! V této souvislosti je zapotřebí zdůraznit, že psychicky nemocní lidé mají všechna práva, jako ostatní a především mají právo na to, aby se jejich nemoc nestala veřejnou záležitostí. Podle mezinárodních úmluv mají právo pracovat, vypovídat, svědčit a také, až na výjimky, být za své činy trestně odpovědní. Odpovědnost se pouze nevztahuje na činy, které by spáchali v akutním stádiu nemoci.

Také v tomto případě jednoznačně pochybil Babišův otec, když zveřejnil diagnózy svých dospělých potomků, což je skutečně neomluvitelné. Proděkan Právnické fakulty Masarykovy univerzity Martin Škop dokonce říká, že by se reportéři neměli nepřiměřeně zaměřovat na duševní stav. To však (na rozdíl od premiéra Babiše) v žádném případě neučinili a naopak se k Andrej Babišovi mladšímu chovali velmi slušně. Jak se navíc později ukázalo, vše, co ve své výpovědi uvedl, mělo racionální jádro.

Dvě tváře rodiny

Děkanka Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity Alice Němcová Tejkalová vyslovila v rozhovoru pro server Aktualne.cz zajímavý postřeh. Podle ní by lidé měli vědět i to, jak žije premiérův syn z prvního manželství a že má jeho rodina dvě tváře. „Jednou je načančaná, úžasná lesklá rodina a druhou pak rodina, která žije schovaná někde v bytovém domě ve Švýcarsku,“ myslí si děkanka.

Ve smršti názorů na toto téma navíc zanikl další důležitý fakt. Byl to sám Babišův syn, kdo navázal s reportéry kontakt, poté co zazvonili u dveří bytu, kde bydlí s matkou. Zatímco jim otevřela ona sama, syn o něco později vyšel ze dveří jiné místnosti a dal se s reportéry do řeči. To, že v něm vzbudili určitou důvěru, nejlépe dokazuje skutečnost, že s nimi písemně komunikoval a dokonce je několikrát požádal o pomoc. V této souvislosti také uvedl, že o pomoc žádá výměnou za „trik s kamerou“. Zřejmě tedy postup českých novinářů respektuje.

Vše tak nasvědčuje tomu, že premiér Babiš v případě reportáže televize Seznam.cz skutečně pomyslnou červenou čáru překročil a většina veřejnosti si to již začíná uvědomovat.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace