Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mohla si hrát na lepší, ale milovala hospody. Uměla se těžce zbourat a pak vytvořit něco překrásného. Tajnosti slavných

21.11.2018
Mohla si hrát na lepší, ale milovala hospody. Uměla se těžce zbourat a pak vytvořit něco překrásného. Tajnosti slavných

Foto: Repro z dokumentu Pátrání po Ester

Popisek: Ester Krumbachová milovala kočky, doma jich měl a pět

FOTOGALERIE VIDEO V předchozích dvou dílech, věnovaných letošnímu 95. výročí narození vynikající české kostýmní výtvarnice, scénáristky a režisérky Ester Krumbachové, jsme připomněli, jak na ni vzpomínali vynikající čeští režiséři a také její dlouholetá přítelkyně Věra Chytilová. Ta si při natáčení celovečerního dokumentu Pátrání po Ester uvědomila, že Ester vlastně vůbec nezná a mnohá svědectví pro ni byla, stejně jako později pro diváky tohoto zajímavého snímku, velkým překvapením.

V dokumentu se neobjevili zdaleka jenom známí režiséři a další umělci, s nimiž Ester Krumbachová spolupracovala, ale také obyčejní lidé, třeba sousedé, či prodavačky. Jedné z nich Ester při nákupu přímo v obchodě nemilosrdně zkritizovala trvalou a poradila jí, ať nosí modrou barvu. Sousedce zase pilkou zkrátila nohy u židlí, protože podle ní byly příliš vysoké. Když přišla domů, nestačila se divit, co se s židlemi stalo.

 

Vysoce kvalitní a vysoce lidová

Její přátelé z jedné pražské restaurace se shodli na tom, že milovala hospody. A dva štamgasti z podniku, kam pravidelně chodila, se dokonce nechali slyšet, že tato nesmírně elegantní dáma s nimi „chlastala první ligu“. Další Ester popisovali poněkud decentněji: „Vysoce kvalitní a vysoce lidová. Byla to dobrá žena, patřila mezi nás.“ A pak prozradili, že kdykoliv Ester něco potřebovala, přišla za nimi: „Každej vylít a šel jí pomoci.“ V hospodě se také seznámila se zedníkem Mirkem, naučila ho kouřit „po cikánsky“ a pak s ním několik dní žila ve svém bytě. Věře Chytilové dokonce tvrdil, že byla velmi náruživá a měla víc energie než mladé holky. Zato slavný mim Ctibor Turba Ester ji diskrétně charakterizoval jako koketní, ale velmi citlivou a jemnou ženu. 

Život s balvany

Velmi smutná však byla závěrečná část Pátrání po Ester, v níž přátelé Ester Krumbachové popisovali okamžiky, kdy měla nedostatek práce a propadala depresím. I když se navenek snažila vystupovat jako silná bytost, která ještě něco dokáže, své přítelkyni se svěřila, že je plná balvanů a neví si s nimi rady. Žila sama v malém bytě s pěti kočkami, které někde našla, trpěla materiální nouzí, ale kočkám kupovala maso. Pochvalovala si, že kočky jsou úžasní partneři, kteří člověka neobtěžují. Podle toho, jak je chovala a hrála si s nimi, ji zřejmě nahrazovaly děti, které nikdy neměla. Čas od času jí někdo dohodil malý „kšeft“, pro překrásnou pohádku Malá mořská víla například navrhla šperky. Stále častěji se ale uchylovala k pití. To přiznal i její kamarád Joska Skalník: „Uměli jsme se těžce zbourat.“

Nádherná tečka

Po roce 1989 se Ester načas mohla vrátit ke své filmové práci a natočila několik pozoruhodných věcí. První z nich byl portrét slavných malířek, dvojčat Květy a Jitky Válových, realizovaný v rámci cyklu České televize Genus. Sestry sice zpočátku nechtěly, aby o nich vznikl dokument, ale pak si to tyto dvě pětadevadesátileté šoumenky společně užily „Za chvíli umřeme, ty blázne a už si nikdo nikdy nebude moct natočit Válovky,“ vyprávěly Věře Chytilové se smíchem a s cigaretou v ruce. A historička umění Věra Jirousová se jí přiznala: „Já jsem byla tím filmem naprosto nadšená.

Nádhernou tečkou za dokumentem Pátrání po Ester i úžasnou uměleckou tvorbou této výjimečné ženy se stal videoklip k jednomu z největších hitů skladatele a kytaristy Ivana Krále Winner Takes All. Ivanův zpěv ilustrovala záběry ženských těl a tváří z filmu Františka Drtikola. Výsledkem je dokonalá harmonie. Čtrnáct dní nato, 13. ledna 1996, múza českého filmu zemřela.

Vložil: Adéla Hofmanová